internetový armádní magazín

Malajsie pořídí nová letadla formou pronájmu

17.02.2014 11:20

Malajsie se rozhodla pořídit nová bojová letadla pro své vojenské letectvo formou pronájmu. Důvodem této formy pořízení je momentální nedostatek volných finančních prostředků ve státním rozpočtu. Pronajatá letadla budou v rámci malajského letectva nahrazovat již nevyhovující stroje MiG-29N/NUB, které by měly být vyřazeny v roce 2015.

Všechny společnosti, které se v současné době účastní výběrového řízení vojenského letectva Malajsie na nový víceúčelový bojový stroj se již začaly připravovat  na možnost financování svých strojů tímto způsobem.

Malajsie vypsala výběrové řízení na dodávku osmnácti nových bojových letounů v roce 2010. Účastníky se staly společnosti - Boeing, Dassault, BAE Systems, Saab, Lockheed Martin a Rosoboronexport zastupují firmu Suchoj. Malajskému letectvu byly těmito společnostmi nabídnuty stroje F/A-18E/F Super Hornet, Rafale, Typhoon, JAS-39E/F Gripen, F-16 Fighting Falcon a Su-30MKM.

V březnu 2013 Malajsie vyhlásila finalisty výběrového řízení, kterými se staly všechny výše uvedené společnosti, kromě americké Lockheed Martin nabízející F-16 Fighting Falcon. Na konci roku pak malajské armáda oznámila pozastavení tendru pro nedostatek finančních prostředků v rozpočtu na obranu. Militarybox, CC BY-NC-SA

                                                                 MiG-29N

                                                     (foto: Abangmanuk / PD)

 

 

Diskusní téma: Malajsie pořídí nová letadla formou pronájmu

Datum: 18.02.2014

Vložil: David

Titulek: Překvapení?

Docela mne udivuje, že se Malajsie chce zbavit MiGů-29, když ještě nejsou nijak staré (dodávky na počátku devadesátých let) a ještě nedávno se hovořilo o jejich modernizaci

Vyhledávání