internetový armádní magazín

MBT-3000 - nový čínský tank od firmy NORINCO

22.03.2014 10:55

Známá čínská společnost NORINCO (North Industries Corporation) v současné době pracuje na dokončení vývoje hlavního bojového tanku označovaného jako MBT-3000. Vývoj tohoto tanku údajně začal v roce 2012 a dokončen by měl být nejpozději v roce 2016. Tank MBT-3000 vývojově úzce navazuje na tank MBT-2000Gai a vzhledově se od něho výrazně neodlišuje. Hlavní změny totiž proběhly uvnitř tanku.

 

Nový tank má disponovat bojovou hmotností kolem 51 t, maximální rychlostí 75 km/h a dojezdem asi 500 km. Jeho výzbroj má být tvořena pro čínské tanky již typickou sestavou zbraní - tedy kanónem ráže 125 mm střílejícím dělenou municí a protitankovými řízenými střelami s laserovým naváděním, spřaženým kulometem ráže 7,62 mm a univerzálním střešním kulometem ráže 12,7 mm. Palebný průměr kanónu je 38 kusů munice - 22 kusů je uloženo v nabíjecím automatu v korbě a 16 kusů v muničním bunkru v zadní části věže.

Pancéřová ochrana tanku je tvořena vícevrtvým pancířem, doplněným na nejvíce exponovaných místech systémem dynamické ochrany. 

Tank bude vybaven novým digitálním systémem řízení palby, novými pozorovacími a zaměřovacími přístroji s integrovanými termovizními kamerami poslední generace, novými zobrazovacími displeji pro osádku, satelitním navigačním systémem a novým systémem protipožární ochrany.

O pohon tanku se má postarat přeplňovaný vznětový motor s digitálním řízením o výkonu 970 kW (1300 koní). Militarybox, CC BY-NC-SA

Diskusní téma: MBT-3000 - nový čínský tank od firmy NORINCO

Datum: 24.03.2014

Vložil: David

Titulek: Zajímavé řešení

Myslím, že je docela zajímavé srovnat ten tank s nedávno zde propíraným ruským Armata. Technicky čínský tank nijak nevybočuje, je to pokračování větve začaté už kdysi T-85. Ale díky čím dál pokročilejším technologiím je dosahováno technicky vyšší úrovně. Výsledkem je klasický MBT - ale s čím dál lepší elektronikou atd.
Je to podle mne vhodný přístup především v případě armády disponující velkým počtem tanků - tedy jak Čína, ale i RF atd. Navíc předpokládám, že Čína nepůjde cestou nějakého komplexního přezbrojení (což by bylo enormně finančně náročné), ale že bude zakoupen menší počet tanků - myšleno v kontextu velikosti čínské armády.
Navíc si myslím, že tento tank bude zajímavý i pro další armády, zatímco T-90 bude postupně zastarávat -a o exportu Armaty pochybuji

Datum: 24.03.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Zajímavé řešení

MBT-3000 bude tankem především na export, takže bude odebírat Rusům případné zájemce o tanky řady T-90 a Ukrajincům případné zájemce o tanky řady T-84. Pro Rusy a Ukrajince tedy nic potěšujícího.
Vnitřní prostory MBT-3000 se na fotkách zdají být velmi zajímavé, pohledově minimálně na úrovni ruského T-90MS.

Vyhledávání

Array