internetový armádní magazín

Modernizace českých Gripenů

16.05.2014 15:30

Česká vláda na začátku května schválila financování dalšího programu pronájmu švédských víceúčelových bojových letounů SAAB JAS-39C/D Gripen, jejichž další užívání bylo potvrzeno smlouvou a schváleno v březnu letošního roku. Pronájem celkem čtrnácti letadel byl prodloužen o dvanáct let, tedy do roku 2027 (původní smlouva platí do roku 2015) s obcí na další prodloužení o dva roky. 

                               JAS-39C Gripen letectva AČR se střelami vzduch-vzduch Sidewinder

                                                 (foto: Jiží Zedka / se svolením autora)

 

Za další prostý pronájem švédských letadel a služby zaplatí Česká republika Švédskému králoství asi 20,4 miliardy Kč. V průběhu smlouvy zajistí švédská strana výcvik pětadvaceti českých pilotů a devadesáti techniků.

Švédským letadlům užívaným letectvem Armády ČR v současné době schází některé vybavení, které bude chtít česká strana vrámci dalšího pronájmu a za dohodnutou finanční úhradu (asi 1 miliarda Kč) doplnit a rozšířit tak jejich schopnosti. Mělo by jít především o datalink umožňující datovou komunikaci s jinými spojeneckými letouny NATO, nové kódovací zařízení radiového spojení, pilotní brýle nočního vidění, kanónovou munici a o vybavení k provádění přesných protizemních úderů a průzkumu. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

 

Diskusní téma: Modernizace českých Gripenů

Datum: 16.05.2014

Vložil: JVC

Titulek: JAS-39 - modernizace

Naše Gripeny se posunou o malý krůček dál. Svoji hodnotu určitě bude mít datalink, takže bude možná efektivnější spolupráce s jinými letouny NATO, ale ... . Získá se možnost útoků proti pozemním cílům řízenou municí, to však bude asi chtít další miliardy na její pořízení. Nebo dá se pořídit řízená munice v rozumném množství za řádově menší cenu? Snad nějaké staré americké Mavericky s TV/IR naváděním, nebo staré americké "hloupé" bomby vybavené nějakou sadou GPS. Jinak to asi nevidím, protože např. nikde není ani řeč o střeleckých kontejnerech. Bojím se, aby to nedopadlo tak, že letadla sice budou mít nové schopnosti, ty však nebudou v plné míře využívány a z velké části tak zůstane jen u teorie. Řekne se sice "A", ale už ne"B", protože na to "B" nejsou peníze.

Datum: 16.05.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: JAS-39 - modernizace

Jestli nezůstane u teorie a jestli se řekne i "B" když už se řeklo "A" ukáže čas. Protizemní výzbrojí českých Gripenů se stanou americké neřízené pumy Mk.82 (kalibr 500 lb, asi 227 kg), jejich řízená laserem naváděná varianta GBU-12 Paveway a americké neřízené pumy Mk.83 (kalibr 1000 lb, asi 454 kg) opět s řízenou laserem nanáděnou variantou GBU 16 Paveway.

Datum: 17.05.2014

Vložil: Ladin

Titulek: Re: Re: JAS-39 - modernizace

Díky za plusové info. Zatím se pořád mluvilo o útocích proti pozemním cílům, ale čím konkrétně - nikde nic. Bez kontejneru s nějakým laserovým ozařovačem však budou naše Gripeny stále odkázány na spolupráci s jinými prostředky, které ozáření cíle zajistí.

Vyhledávání

Array