internetový armádní magazín

Modernizace chorvatských MiGů na Ukrajině probíhá podle plánu

08.05.2014 15:45

Podle informací ukrajinské obchodní společnosti Ukroboronprom, i za současné krizové situace na Ukrajině probíhají práce na opravách a modernizaci chorvatských stíhacích letounů MiG-21 v oděsském závodě OAZ (Oděsskij aviacionnyj zavod) přesně podle plánu daného podepsanou smlouvou s ministerstvem obrany Chorvatska.

V současné době jsou již tři letouny MiG-21bis na letecké základně v Chorvatsku, kde probíhají dokončovací práce, dva stroje MiG-21bis jsou připraveny k přepravě a jeden MiG-21UMD se nachází ve fázi lakování. Ve fázi oprav a modernizace se nacházejí ještě tři letouny MiG-21bis a tři MiG-21UMD. Militarybox, CC BY-NC-SA

Diskusní téma: Modernizace chorvatských MiGů na Ukrajině probíhá podle plánu

Datum: 09.05.2014

Vložil: David

Titulek: MiG-21

Docela mne překvapuje, že Chorvatsko se stále ještě orientuje na zastaralé MiG-21, když ona modernizace nijak zásadně nezlepšuje bojové schopnosti těchto letounů (které patrně budou sloužit ještě poměrně dlouho). Přitom již delší dobu Chorvatsko deklaruje zájem o moderní západní letouny (JAS-39 Gripen, F-16). Chápu, že Chorvatsko má omezené rozpočtové možnosti, ale i tak mne to zaráží

Datum: 09.05.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: MiG-21

Znát přesně chorvatské úvahy a kalkulace by bylo určitě zajímavé. Rozhodně modernizované "jednadvacítky" již nepřinesou nic světoborného a jejich bojová hodnota bude malá, ale asi budou představovat menší neštěstí, než "vykopávkové" F-16 u Rumunů. Pro záchyt případných narušitelů vzdušného prostoru budou stačit a víc se od nich asi nebude očekávat. Chorvatské letectvo nerezignuje na nadzvukové letouny, zachová si určité schopnosti a "neztratí nit" pro budoucí přezbrojení.

Datum: 11.05.2014

Vložil: Skeptik

Titulek: Re: MiG-21

Pokusím se o jednu ekonomickou úvahu spojenou s porovnáním Chorvatska a ČR.
Obě země se rozhodli zachovat si nadzvukové letectvo. OK.
ČR si pronajala 14 JAS-39 (12 bojových a 2 cvičně-bojové). Celkově za to utratila cca 40 miliard Kč (2 miliardy USD).
ČR získala - možnost zasahovat proti dopravním letadlům, možnost cvičit piloty (udržela si know-now), možnost cvičit pozemní personál, možnost zasáhnout proti ozbrojené rebélii obyvatelstva alá Ukrajina (i když pro tento účel L-159 plně postačuje).
ČR nezískala - možnost bránit území ČR proti napadení zvnějšku (s výjimkou Rakouska a SR jejichž letectvo má obdobně demonstrativní charakter).

Co z toho nezíská Chorvatsko za podstatně nižší peníz (19,3 milionů USD = 400 milionů Kč) za 12 letadel?
Pozn. Z těch 12ti je 7 generálka chorvatských a 5 jsou letadla od ukrajinského letectva - původně nad určené pro Jemen. Jinak letadla jsou vybavena tak, aby byla schopna kooperace s letadly NATO, a to již od roku 2003, kdy prošla modernizací v Rumunsku.

Datum: 11.05.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Re: MiG-21

Dobrá, přínosná úvaha.

Vyhledávání