internetový armádní magazín

Modernizace francouzských tanků

14.03.2015 08:10

Výzbrojní agentura DGA francouzského ministerstva obrany oficiálně objednala u společnosti Nexter Systems modernizaci dvou stovek MBT Leclerc a osmi ženijních ARV DCL sloužících u francouzských ozbrojených sil. Dodávky vozidel, které projdou modernizací mají být podle zveřejněných údajů zahájeny v roce 2020. Na modernizační program Leclerců bude věnována částka 330 milionů EUR, což je více než 1,6 milionu na jedno vozidlo.

                                                francouzský tank AMX-56 Leclerc

                                                      (foto: Rama / CC BY-SA)

 

Francouzské tanky Leclerc a vozidla ARV DCL dostanou vrámci modernizace, která je součástí dlouhodobého modernizačního programu francouzských pozemních sil Scorpion, úplně nové elektronické systémy, včetně nových radiostanic. Posíleno má být pancéřování se zvláštním zaměřením na dno vozidel, které tak bude výrazmě lépe odolávat minám a různým improvizovaným výbušným zařízením.

Modernizované tanky Leclerc zůstanou ve výzbroji francouzské armády asi do roku 2040. Militarybox, CC BY-SA

 

 

Diskusní téma: Modernizace francouzských tanků

Datum: 16.03.2015

Vložil: zvuk

Titulek: Leclerc?

pro AČR ? Z bláta do louže

Datum: 16.03.2015

Vložil: tankista

Titulek: Lecler pro ACR a pro OS SR

Uz to jsem vymyslel :) Do roku 2020 má probíhat modernizace těchto 200 ks pro Francouze. A do roku 2025 by mohla probíhat modernizace zbylých 200 ks pro ACR a OS SR. Nejdriv 70 ks pro Slovaky (maji vetší potřebu) a potom 130 ks pro nás.

Datum: 16.03.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Lecler pro ACR a pro OS SR

Tak já bych sice AČR 130 tanků přál, ale za stávající rozpočtové situace je to naprosto nereálné. Tipnul bych to maximálně tak na 30-50 ks. A v případě Slovenska je to obdobné, ba ještě horší

Datum: 15.03.2015

Vložil: Gusta

Titulek: Leclerc

Na různých fórech a vojensky zaměřených stránkách se často probírá úroveň jednotlivých současných západních tanků, vyzvihují se výhody a přednosti toho či onoho typu a stanovují se různé pořadníky. Zajímal by mě názor redakce Militaryboxu na tuto problematiku a jakýsi vámi sestavený žebříček současných západních tanků. Který západní tank je podle vás ten "nej..." ?

Datum: 15.03.2015

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Leclerc

Upřímně řečeno, ještě štěstí, že Vaše otázka je směřována pouze na západní tanky a nejsou přímíchány tanky východní (ruské, čínské), protože nejhorší je, když někdo chce porovnávat současně kvalitu hrušek a jablek. Pak totiž nejvíce záleží na porovnávateli, zdali má radši hrušky nebo jabka.
Porovnávání a vytváření pořadníků úrovně tanků je ošemetná záležitost. Jednotlivé tanky vznikaly v různých časových horizontech, podle různých zadání, která měla rozdílné preference a dále byly tyto tanky různě modernizovány. Některé diskuse, kde se pak diskutující rvou téměr do krve za svoji pravdu založenou na třech nebo pěti stupních většího sklonu některého pancíře, nebo dvou či třech tunách celkové hmotnosti věže pak působí někdy až usměvně.
Myslíme si, že vrchní stupínek mezi současnými západními tanky zaujímají stroje Leclerc, poslední modifikace tanků Leopard 2, poslední modifikace tanků Abrams a jihokorejské tanky K2. Každý z těchto tanků má své určité přednosti a nedostatky.
Malý krůček za touto čtveřicí by se mohl nacházet japonský Type 10.
Jasnou druhou příčku by jsme přisoudili britským tankům Challenger 2 a izraelským tankům Merkava posledních modifikací. Někteří pochopitelně nebudou souhlasit, ale tyto tanky trpí určitou nevyvážeností klíčových vlastností.
Třetí příčku by podle nás obsadily italské tanky Ariete, které lze považovat za jakési Leopardy 2 druhé kategorie.

Datum: 16.03.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Leclerc

každý z těch tanků také vznikal do zcela jiných přírodních podmínek - terén západní Evropy je odlišný od terénu Ruska, ale také třeba od podmínek např. Sinajské pouště. Už z toho vyplývají rozdíly mezi tanky a tedy nějaké srovnání je velmi ošemetné. Různé armády mají také různou filosofiii použití tanků

Datum: 14.03.2015

Vložil: David

Titulek: Leclerc

Určitou zajímavostí je to, že u zbývajících 200 ks Francie uvažuje o jejich uložení do zálohy a nebo o odprodeji. Řekl bych, že pro mnohé státy východní evropy by nákup těchto přebytečných Leclerců byl dobrým řešením

Datum: 14.03.2015

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: Leclerc

Myslíte i ČR? Jsem zvědavý jak to s tanky ČR dopadne.

Datum: 14.03.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Leclerc

Jestli i ČR, to tak trochu pochybuji. Ovšem pokud vím, provoz modernizovaných T-72 byl plánovaný do r. 2025, Leclercy by mohly sloužit mnohem déle. Ale třeba Slovensko má jen nemodernizované a tedy zcela zastaralé T-72, obdobně tak třeba Bulharsko atd

Datum: 16.03.2015

Vložil: jsk

Titulek: Re: Leclerc

My bychom je se současným rozpočtem nedokázali ani servisovat - i kdyby byly zadara.

Záznamy: 1 - 10 ze 10

Vyhledávání