internetový armádní magazín

Modernizace letounů Jaguar indického letectva

31.03.2015 13:40

Indické vojenské letectvo neustále uvažuje o modernizaci svých nadzvukových bitevních letounů Jaguar. Modernizace těchto letadel se opět dostává do středu zájmu, protože programy nákupu nových francouzských víceúčelových strojů Dassault Rafale i domácích LCA Tejas jsou značně zpožděny a není předpoklad, že by se tento stav měl v dohledné době změnit. 

Letouny Jaguar potřebují k modernizaci především nové motory. Již v roce 2012 nabídla Indii nové pohonné jednotky typu F-125N s tahem 43,8 kN americká firma Honeywell. Do dnešního dne se jedná o jedinou oficiální nabídku. Možnost instalace amerických motorů byla indickým letectvem prostudována, ale dosud nedošlo k žádnému konkrétnímu jednání vedoucímu k jejich pořízení. Letouny Jaguar indického letectva jsou v současnosti poháněny britskými motory Rolls-Royce Adour 804/811 s tahem 32,5 kN.

                                                     letoun Jaguar indického letectva

                                                              (foto: USAF / PD)

 

Podle plánů z konce roku 2011 měla být modernizace Jaguárů dokončena do prosince roku 2017. Je jasné, že tento termín již nebude splněn, i kdyby byly práce zahájeny okamžitě. Modernizace Jaguárů má u indického letectva své velké zastánce, ale i velké odpůrce, kteří tvrdí, že instalace nových motorů do letadel, která létají již třicet let je obyčejným plýtváním.   

Modernizace letounů Jaguar indického letectva počítá, kromě již zmíněných nových motorů, také s instalací autopilota, pokročilejšího navigačního systému a zbraňového systému s širší paletou přesných zbraní. Militarybox, CC BY-SA

                                                  letoun Jaguar indického letectva

                                                              (foto: USAF / PD)

    

      

Diskusní téma: Modernizace letounů Jaguar indického letectva

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 SPONZOROVÁNO OBCHODEM E-ARMY