internetový armádní magazín

Modernizace raketového křižníku Moskva byla odložena

21.05.2015 18:50

Oproti původním plánům ruské námořnictvo nezahájí v letošním roce rozsáhlou modernizaci raketového křižníku Moskva, který je vlajkovou lodí Černomořské flotily. Start plánovaných, minimálně čtyři roky trvajících rekonstrukčních a modernizačních prací bude přesunut na rok 2016. Důvodem změn v plánech je momentální zhoršená hospodářská situace a také nutnost čekat na dodání nových lodí, které raketový křižník dočasně zastoupí. První z nových větších lodí určených Černomořské flotile má být fregata Admirál Grigorovič, která momentálně ještě prochází zkouškami v Baltském moři.

Stav raketového křižníku Moskva je podle vyjádření představitelů ruského námořnictva takový, že loď je zatím schopna efektivně plnit veškeré úkoly a roční odklad naplánovaných prací nebude mít zásadnější negativní dopady.

Raketový křižník Moskva je lodí Projektu 1164 o výtlaku asi 11490 tun a původně nesl jméno Slava. Jeho stavba byla zahájena v roce 1976 v loděnicích v Nikolajevu. Do služby se loď dostala na začátku roku 1983. Do loděnic se vrátila v roce 1990 na seřízení, to však trvalo celých deset let. Od roku 2000 nese jméno Moskva a je vlajkovou lodí Černomořské flotily. Militarybox, CC BY-SA

                                                      raketový křižník Moskva (PD)

 

                                                         raketový křižník Moskva

                                                   (foto: Russianname / CC BY-SA)

 

 

Diskusní téma: Modernizace raketového křižníku Moskva byla odložena

Datum: 22.05.2015

Vložil: David

Titulek: Křižník Moskva

Jak již bylo zmíněno v jiné diskusi, mělo by se jednat spíše o generální opravu než modernizaci. Nikde nelze narazit na zprávu např. o výměně výzbroje (což je vysloveně zmíněno u křižníků třídy 1144.
Ostatně, i sama "modernizace" byla do jisté míry spíše politickým rozhodnutím, které vzešlo už kdysi po rusko-gruzínské válce. Navíc je otázkou, zda je efektivní modernizovat již poměrně staré plavidlo s omezenou dobou životnosti

Vyhledávání