internetový armádní magazín

Německo-francouzská konkurence pro Armatu

23.05.2015 19:55

Německo a Francie plánují společný vývoj nového hlavního bojového tanku, který by měl být konkurencí pro ruský obrněnec T-14 postavený na platformě Armata. Nový německo-francouzský tank by měl nahrazovat tank řady Leopard 2, který je ve výzbroji řady evropských zemí. Nové těžké bojové vozidlo by mělo být připraveno do roku 2030, což koresponduje se zveřejněnými ruskými odhady, které tvrdí, že Evropa nebude mít k dispozici sériové tanky nové generace dříve než v roce 2035. 

Podle analytiků německé služby BND (Bundesnachrichtendienst - Federální zpravodajská služba) byly nové ruské tanky předvedené na vojenské přehlídce 9. května 2015 pouze prototypy a do konce vývoje a zahájení sériové výroby tohoto typu ještě uplyne nějaká doba, ale pak bude nutno čelit tankům té nejvyšší úrovně. Německý průmysl již dostal za úkol do konce roku 2018 připravit nové technologie, které budou uplatnitelné při vývoji nového tanku. Militarybox, CC BY-SA 

                                               německý hlavní bojový tank Leopard 2A7

                                                        (foto: AMB Brescia / CC BY)

 

 

Diskusní téma: Německo-francouzská konkurence pro Armatu

Datum: 24.05.2015

Vložil: David

Titulek: Nový tank

Já si především vybavuji projekt tanku MBT-70. Vycházel z podobných snah a ambicí - vojenská spolupráce států NATO, unifikace výzbroje, snížení nákladů. Výsledkem bylo to, že projekt byl nakonec zrušen. Obávám se, aby to nedopadlo obdobně

Datum: 25.05.2015

Vložil: alexa123

Titulek: Re: Nový tank

Náklady na vývoj takého tanku budú tak vysoké, že to musí byť spoločný vývoj niekoľkých štátov aby to finančne utiahli. Keď že sa však Nemecko-Francúzko a Anglicko nebudú vedieť dohodnúť ako by vlastne mal takýto tank vyzerať a kto bude čo vyrábať a financovať (čo je typické pre európske štáty), jediný štát ktorý takýto vývoj dotiahne do úspešného konca budú USA.

Datum: 25.05.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Nový tank

U onoho MBT-70 padaly stejné argumenty. A přec výsledek byl nulový. Francouzi šli svou cestou (Leclerc). A nyní to je podobné. Británie chce Challengery provozovat do r. 2035. Francouzi provádějí modernizaci Leclerců - sloužit mají údajně do r. 2040. Takže já si spíš myslím, že nový tank vyvine jen Německo - Leopard 3. Ale ten bude vyroben patrně jen v omezených počtech.
Je to škoda, protože takový společný evropský tank by byl vhodný i pro řadu menších armád - coby náhrada za T-72, které nemohou sloužit věčně a také coby náhrada za starší verze Leopard 2

Datum: 25.05.2015

Vložil: alexa123

Titulek: Re: Re: Re: Nový tank

... je to škoda, protože takový společný evropský tank by byl vhodný i pro řadu menších armád - coby náhrada za T-72, které nemohou sloužit věčně a také coby náhrada za starší verze Leopard 2 ...

Obávam sa, takýto tank si bude môcť dovoliť iba niekoľko krajín. Dovolím si povedať, že nastáva doba, keď si najmodernejšie zbrane dovolí iba zopár najbohatších krajín a potom tu ostanú krajiny "2.ligy", ktoré budú donekonečna modernizovať zbrane zakúpené ešte v 20.storočí- v najlepšom prípade si kúpia moderné zbrane kvôli nedostatku peňazí iba s obmedzenou bojovou hodnotou.

Datum: 23.05.2015

Vložil: Flanker.27

Titulek: Francie

Popravdě si nepamatuju z poslední doby jediný velký mezinárodní zbrojní projekt, ze kterého by Francie nevycouvala - eurofighter, projekt společných letadlových lodí s Británií... Ne že by obě země nedokázaly tank vyvíjet samy, ale k té spolupráci jsem skeptický.

Datum: 25.05.2015

Vložil: Trent

Titulek: Re: Francie

Z dohody o sdílení letadlových lodí vycouvala Velká Británie a ne Francie...
A pořád existuje mnoho projektů, jak A 400M, Tiger, NH-90, které byly dotaženy do zdárného konce, takže nějaké vycouvávání je spíše výjimkou, než pravidlem

Datum: 26.05.2015

Vložil: flanker.27

Titulek: Re: Re: Francie

Aniž bych chtěl zadat podnět k planému hašteření tak se mýlíte, z projektu letadlových lodí vycouvala Francie, a to rozhodnutím (tehdejšího) prezidenta Sarkozyho z 21. června 2008. Pokud jde o airbus, tak to je výrobek existující firmy. To se týká i vrtulníků NH-90, kde Airbus a dalšími firmami jsou vlastníky konsorcia, které je vyrábí. To je trochu jiný případ, pokud jde o vlastní vývoj, než když se stanoví parametry politickou dohodou a paks e z nich musí postupně slevovat, dovyjednávat a podobně (až to nakonec není v souladu s původním záměrem).

Datum: 23.05.2015

Vložil: sd

Titulek: new armored division

Nějaká kresba by nebyla.

Datum: 23.05.2015

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: new armored division

To je ještě všechno ve fázi, kdy se skupinka Němců setká se skupinkou Francouzů v hotelovém vestibulu na kafe a povídají si o ruské Armatě. Budou se teprve definovat požadavky, hledat technologie, zkoupat to co mají firmy KMW, Nexter a podobné v trezorech atd. Třeba se vůbec nedomluví, protože názory Němců a Francouzů na tanky a jejich použití se vždy poněkud rozcházely. Na nějaké kresby je ještě brzy a pokud se v blízké době vyskytnou, tak to budou jenom fantazie.

Datum: 24.05.2015

Vložil: Milda

Titulek: Re: Re: new armored division

Souhlasím,pokud koukneme do historie T34 šikmý pancíř. Nevím,který typ kanonový stabilizátor. Myslím,že západ má o čem přemýšlet,plynová turbína zkoušená během jizdy po vlastní ose trasa Rusko Indie,nyní Armata. Držím všechny palce ruskému lidu.

Datum: 25.05.2015

Vložil: jobr23

Titulek: Re: Re: new armored division

V tom bych celkem s vámi souhlasil. Pracoval jsem u Německé nadnárodní firmy, o jejich lásce k Francouzům, škoda mluvit. Můj kamarád studoval nadstavbu a posléze pracoval ve Francii, o jejich lásce k Němcům, škoda mluvit. Ale třeba nové generace, které spolu budou komunikovat anglicky na tom budou jinak. Já jenom doufám, že to haraburdí, které budou vyvíjet, bude tak akorát sloužit na export do arabských zemí. Jestli teda bude ještě kam, po rocích vývoje.

Záznamy: 1 - 11 ze 11

Vyhledávání