internetový armádní magazín

Nigérie plánuje koupit 25 až 40 letadel JF-17 Thunder

03.12.2014 17:20

Vojenské letectvo Nigérie má v úmyslu koupit 25 až 40 čínsko-pákistánských stíhaček JF-17 Thunder z pákistánské produkce. Smlouva o dodávkách letounů je podle pákistánského ministerstva obrany již ve fázi přípravy, ale podrobnosti ještě nebyly zveřejněny. 

Nigérie o nákupu letounů JF-17 údajně uvažuje již dlouhou dobu. K určitému zlomu mezi uvažováním a cestou k realizaci prý byla návštěva velitele nigérijského letectva Adelosy Nuayona Amose v Pákistánu, při které došlo i na podrobnou prohlídku montážní linky strojů JF-17 v Pakistan Aeronautical Complex.

Pákistánská továrna do současné doby vyrobila kolem padesáti letounů JF-17 Block I pro potřeby domácího pákistánského letectva a zahájila produkci strojů Block II. 

                                                                    JF-17 Thunder

                                                       (foto: MilborneOne / CC BY-SA)

 

Export letounů JF-17 Thunder je zatím silně za dřívějším očekáváním. Mezi případnými zákazníky těchto čínsko-pákistánských strojů byly kromě Nigérie zmiňována letectva států jako Sri Lanka, Súdán, Egypt, Kongo, Venezuela, Srbsko nebo dokonce Turecko. K žádnému exportu do těchto zemí však zatím nedošlo. Pákistán však asi věří ve změnu k lepšímu, a této změně by mohla být nápomocna i smlouva podepsaná Pákistánem a Ruskem o vojensko-technické spolupráci, díky níž bude moci Pákistán získávat pro vyráběné Thundery ruské proudové motory RD-93. Do současné doby byly ruské motory do Pákistánu dodávány  prostřednictvím Číny. Militarybox, CC BY-SA

 

 

Diskusní téma: Nigérie plánuje koupit 25 až 40 letadel JF-17 Thunder

Datum: 04.12.2014

Vložil: David

Titulek: Nigérie?

Tak o JF-17/FC-1 měla Nigérie zájem už od jeho začátku. Všechna jednání ztroskotala kvůli financím. ale ekonomika Nigérie v posledních letech roste, takže tu šanci bych viděl poměrně vysoko.
A samozřejmě Nigérie nové letouny potřebuje, když disponuje jen starými F-7 a MiG-21, omezeným počtem Jaguárů.Na nejlidnatější africký stát s mocenskými ambicemi je to prostě málo

Datum: 03.12.2014

Vložil: semtam

Titulek: ruské díly

My o vlku a vlk za dveřmi (Argentina). Vybavení tohoto letounu ruskými díly by pravděpodobně zlepšilo exportní možnosti. A nezůstal bych pouze u motorů, ale šel bych mnohem dál. Vlastně by vznikl Čínsko-Pákistánsko-Ruský stroj. Máto ovšem jeden háček, Pákistán sousedí se svým rivalem Indií a její lobby by mohlo ovlivnit rusko-pákistánskou spolupráci.

Datum: 04.12.2014

Vložil: David

Titulek: Re: ruské díly

Tak u JF-17 byl dlouhou dobu problém i s tím, že používá ruské motory, Rusko je dlouho nechtělo dodat, aby nepodráždilo Indii. Ta je přitom pro Rusko mnohem důležitějším partnerem než Čína.

Datum: 04.12.2014

Vložil: Pepa

Titulek: Re: ruské díly

Indie začíná laškovat s Amerikou, popouští jí více zbrojních zakázek, tak proč by se mělo Rusko chovat nějak radikálně jinak. Když nedostane zakázky od Indie může si je vyjednat v Pákistánu.

Datum: 05.12.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Re: ruské díly

Možná stačí porovnat si rozsah dodávek od USA a od Ruska. Rusko je stále dominantním dodavatelem zbraní pro indickou armádu. Ale především Rusko se na Indii čím dál více orientuje politicky a ekonomicky. Indie je pro Rusko vítaným partnerem, mnohem vhodnějším než Čína, se kterou má celou řadu sporů. Ten přístup je výhodný i vzhledem k možnosti společného vývoje - tím se Rusko dostává k některým zajímavým technologiím. A řekl bych, že vzhledem k dnešní situaci bude Rusko tento trend ještě více posilovat

Záznamy: 1 - 5 ze 5

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

 

 

     PODPOŘTE MILITARYBOX