internetový armádní magazín

Nová ruská stíhačka možná vznikne na základě MiGu-35

09.06.2014 15:45

Podle vyjádření Sergeje Korotkova, generálního ředitele RAC (Russian Aircraft Corporation) MiG, jsou u společnosti v plném proudu práce na konceptu nové lehké stíhačky páté generace. Korotkov nevyloučil, že základem nového stroje by se mohl stát letoun MiG-35, na který budou integrovány nejnovější technologie. Byl by tak zvolen velmi podobný postup jako u stroje PAK FA, který ve své podstatě také vznikl roubováním nových technologií na základ v podobě letounu řady Su-27/35. Vývoj nového letounu by tak mohl být relativně rychlejší a levnější.

                                                                      MiG-35D

                                                  (foto: O.V. Belyakov / CC BY-SA)

 

Korotkov neprozradil o připravovaném letounu žádné podrobnější údaje, pouze zdůraznil, že práce na lehké stíhačce nebudou vytvářet žádný konflikt mezi společnostmi MiG a Suchoj, a že výsledné letouny těchto společností budou plnit rozdílné úkoly. Zdůraznil také, že prováděné vývojové práce na lehkém letounu páté generace probíhají již na základě příkazu, a nejedná se tedy již jen o iniciativu společnosti MiG. Základní vývojové práce by měly trvat minimálně pět let. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

Diskusní téma: Nová ruská stíhačka možná vznikne na základě MiGu-35

Datum: 22.06.2014

Vložil: Luky

Titulek: Mig/fa

Tady je vize

http://i.imgur.com/aox1RqF.jpg

http://i.imgur.com/CelhlsA.jpg

http://i.imgur.com/hutRl9I.jpg?1

a mig 35

http://i.imgur.com/QmYfKWr.jpg?1

Datum: 10.06.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Pak-Fa

Mimochodem dnes se stala při předvádění letounu indickým hostům drobná nehoda:

http://fotografersha.livejournal.com/539678.html

Pilot dokázal přistát s jedním motorem a opustit hořící letoun nezraněn...

Datum: 11.06.2014

Vložil: Pepe

Titulek: Re: Pak-Fa

No jo smůla. Letadla občas padají (i když v tomto případě nespadlo), a u těch nových, teprve zkoušených to platí dvojnásob. Bylo jen otázkou času, kdy i program PAK FA potká nějaká ta havárie. Důležité je, že vše proběhlo pod kontrolou, letadlo se dostalo na letiště a zůstalo celé - to určitě usnadní vyšetřvání. (Pokud by si s tím vyšetřováním nevěděli Rusové rady, mohou se obrátit na "odborníka" z "palbáckého" fóra, který již teď ví, co se stalo a proč, a jak se to opraví.) Hlavně také, že pilot a všichni lidé okolo jsou v pořádku. Nové letadlo můžou dokončit a zařadit do zkoušek během několika týdnů, ale lidé se tak rychle nahradit nedají.

Datum: 11.06.2014

Vložil: JVC

Titulek: Re: Re: Pak-Fa

Taky jsem si všiml, že "odborník" na Palbě je již o kousek dál. Ještě, že ho tam mají, jinak by ta diskuse asi "šla úplně do háje".

Datum: 10.06.2014

Vložil: David

Titulek: Nový Mig

Tak každá firma má asi své specifické know-how, své myšlenkové přístupy. Ale přesto je T-50 něco zcela jiného než Su-30/34/35 a další odvozeniny starého Su-27. Samozřejmě, pokud tedy nebudeme brát letoun tak, že má přeci také křídla, motory atd.
A MiG - podle mne půjde podobným způsobem - vytvoří nový letoun, ale použije na něm úplně nové prvky. Ale myslím, že v tomto případě to nebude takový krok dopředu, protože firma nedisponuje takovými prostředky jako Suchoj. Na druhou stranu úplně nový letoun MiG potřebuje, protože o MiG-29 zájem už moc není a s MiG-35 to také nevypadá příliš slavně

Datum: 09.06.2014

Vložil: juro78

Titulek: pa fa

Áno, je postavený na základe vyslachteneho su27/35.načo hľadať nové riešenia keď to staré má stále potenciál.

Datum: 10.06.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: pa fa

Dalo by se to nějak konkretizovat prosím? Co přesně bylo převzato ze Su-27/35? (Až na přepracované motory samozřejmě, u kterých se stejně nepočítá s nasazením v konečném modelu...)

Datum: 10.06.2014

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: Re: pa fa

Tady zřejmě nikdo nedokáže s určitostí říct jestli bylo něco konkrétního převzato z Su-27/35 pro PAK FU nebo ne. Myslím, že uvedená zpráva ani o žádném přebírání něčeho nehovoří, ale naznačuje přímou vývojovou posloupnost. Když si vezmete obrázky PAK FA a pozorně se zadíváte, musíte dojít k závěru, že to s čím na začátku bylo pracováno rozhodně nebyla kostka hlíny, ale Su-27. Konečný výsledek je původní "věci" hodně vzdálený, ale to můžeme Rusům příčíst ke cti, že nezůstali někde na půli cesty. Dávám tady redakci zcela za pravdu. To, že se PAK FA a Su-27 podobají víc, než se může na první pohled zdát bylo již na nějakých webech probíráno, ale momentálně to nedokáži konkretizovat.
Myslím, že u MiGů, i podle zde uvedené zprávy, bude postupováno podobně. Taky nebudou začínat s kostkou hlíny, ale s MiG-35 a pravděpodobně nezůstanou "stát za prvním rohem", jak to udělali Američani v případě F-18 Silent Super Hornet. Podle Korotkova jsou však ve hře i jiné návrhy a bude záležet na vojácích jak se rozhodnout, a co budou požadovat.

Datum: 10.06.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: Re: pa fa

Já se právě domnívám, že Korotkov měl na mysli právě něco podobného, co udělali amíci s vývojem F-18 Super Hornet na F-18 Advanced Super Hornet - jako jednu z možných vývojových větví, než se papaláši definitivně rozhodnou... Ve svém projevu totiž jasně říká, že uvažují o naroubování technologií páté generace na PLATFORMU MIGu-35 a nikoli naopak!
Ale vývoj Pak-Fa byl zcela jiný případ a podobný mají u MIGu jako další vývojovou větev.

Datum: 09.06.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Pak-Fa x Su-27

Pak-Fa je postavený na základě Su-27/35?

Datum: 10.06.2014

Vložil: Viper

Titulek: Re: Pak-Fa x Su-27

Je to vidět docela zřetelně. Zkus si porovnat výkresy ve stejném měřítku s vyznačenými klíčovými body a rozměry. T-50 rozhodně není novostavba, tak jako F-22.

Datum: 10.06.2014

Vložil: SIGMA

Titulek: Re: Re: Pak-Fa x Su-27

To nemyslíš vážně:-) Octavia III má také některé charakteristické prvky, které měla již generace Octavie první... Přesto se každá generace začínala rýsovat na "čistém papíře" a díl nemají shodný snad ani jeden. Jsou jisté zákony aerodynamiky a je jasné, že se stroje navzájem mohou podobat... To ale samozřejmě neznamená, že jeden vychází z druhého...

Datum: 11.06.2014

Vložil: Viper

Titulek: Re: Re: Re: Pak-Fa x Su-27

No budeš se divit, ale něco o tom vím a docela dobře mě to živí. Nebavím se o vnější podobě, ale o použití osvědčených vnitřních prvků, které se konstruují celé nové, ale na základě starších a prověřených předloh. Bavím se právě o tom, co není vidět na první pohled. Například dimenzování deformačních zón u karoserie. Z toho vychází určité rozměry. Pokud porovnáváš viditelné dědičné díly u OI až OIII, tak to je pak někde jinde...

Datum: 11.06.2014

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: Re: Re: Re: Pak-Fa x Su-27

Absolutní souhlas.

Datum: 11.06.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Re: Re: Pak-Fa x Su-27

Podotýkám ale, že to je zcela běžný přístup - a to i u západních firem a jejich výrobků

Datum: 13.06.2014

Vložil: Viper

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Pak-Fa x Su-27

Nikdo netvrdí opak...

Datum: 14.06.2014

Vložil: Kubiš

Titulek: Re: Re: Re: Pak-Fa x Su-27

Také si myslím, že zákony aerodynamiky jsou pořád stejně. Nakonec ani materiály ze 77 (první vzlet, možná je lepší brát vývoj) budou skoro stejný jako dnes. Ten tvar bude zřejmě tak dokonalý, že není potřeba změny, nakonec Ford Capri je taky dodnes tvarově luxusní sportovní kára :))))

Nakonec vážně: určitě to bude nebezpečný soupeř, ale trochu kritický pohled neuškodí.

Datum: 10.06.2014

Vložil: Viper

Titulek: Re: Pak-Fa x Su-27

To není žádná dehonestace, to je velmi racionální přístup a to jak z pohledu financování, tak z pohledu plnění termínů realizace a snížení rizika neúspěšných řešení...

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

Prozdravi.cz