internetový armádní magazín

Nové ruské letadlové lodě po roce 2020 - jaké budou ???

04.02.2014 10:55

Velení ruského vojenského námořnictva již hodně dlouho mluví o potřebě nových letadlových lodí. Koncem minulého roku admirál Viktor Čirkov uvedl, že stavba nových letadlových lodí bude v Rusku zahájena po roce 2020 a bude pokračovat v následujícím státním programu vyzbrojování GPV-2025 (GosProgramm Vooruženija 2025). Jaké však budou tyto nové letadlové nosiče a kolik budou stát je zatím otázkou. Podle některých odhadů by se cena jedné nové ruské letadlové lodě měla vejít do částky 250 miliard rublů (budoucí americká letadlová loď podle ruských odhadů příjde na 420 miliard rublů). Cena ruských plavidel by měla být vlivem řady okolností (především velikosti) podstatně menší než cena plavidel amerických, to však podle ruských vyjádření neznamená, že by tato ruská plavidla měla být technicky horší, nebo že by měla být hůře vybavena.

                     jediná současná ruská letadlová loď  (letadlový křižník) Admirál Kuzněcov

                                                          (foto: US DoD / PD)

 

Nové ruské letadlové nosiče budou rozhodně postrádat mohutné raketové protilodní nebo protizemní systémy a budou vybaveny pouze lehčími typy systémů protiletadlových a protiponorkových. Zatím není jasné jaký bude zvolen pohon nosičů, který ovlivní i jejich velikost. V případě, že bude zvolen nejaderný pohon budou nosiče disponovat výtlakem 55 až 65 tisíc tun a ponesou 50 až 55 letadel. V případě zvolení jaderného pohonu (který má asi větší šance) budou mít lodě výtlak 80 až 85 tisít tun a ponesou asi 70 letadel. Lodě budou v každém případě vybaveny těmi nejlepšími v dané době dostupnými elektronickými systémy a novými typy palubních víceúčelových bojových letounů a vrtulníků. Militarybox, CC BY-NC-SA

Diskusní téma: Nové ruské letadlové lodě po roce 2020 - jaké budou ???

Datum: 04.04.2015

Vložil: Saiga

Titulek: Všem rejpalum XDDD

Vy mluvíte o tom že Rusové nemají know-how ? Co že ? To snad ani nemyslíte vážně ... chcete porovnávat Rusko s Francii a Británií ?Takže takhle: jaderný pohon zvládli Rusové již dávno před těmito západními neadrtalci a to na ponorkách, křížnicich ddnes stavi torpedoborec na jaderný pohon a zvladnpu i letadlovku co se velikosti letadlovych lodí tyče po USA postavily tu největší a to je fakt admirál kuunetsov je větší než stavěna třída LL velke britanie tzn kromě katapultu umi Rusko vše co se LL tyče takže nebudou mit problém (samozrejmne nejake problemy pri stavbe jsou jiste ale to u vsech obrich konstrukcich) a porovnejme posledni sravene LL ve Francii a Velké Británii tj. Charles de Gaule a HMS Ilustrious/iinvicible které jsou poloviční oproti kuznetsovu takže v čem je Rusko pozadu ?

Datum: 05.02.2014

Vložil: bark

Titulek: Otázky...vyžadují odpovědi.

Já bych to tak nedramatizoval a soustředil se na Ruskem deklarované zájmy. Jsou jen dvě oblasti, kde mají pro Rusko LL význam - a to v budoucnu:

- Arktida. Deklarovaný zájem (o šelf) a tam bude Rusko i se dvěma LL jednoznačně regionální velmocí. Americké síly tady nedosáhnout parity (prakticky tam nemají nic včetně odpovídající základny) a ostatní jsou nulami. Zde stejně bude muset být trochu jiná - odolnější - konstrukce a potřeba LL vyplyne kolem let 2020-2030.

- Pacifické pobřeží. Zde to souvisí pouze s emancipací Japonska. Zdejší ruské LL by byly pojistkou v případě Kuril a Sachalinu a umožní rychlou reakci. Čína je v dosahu pozemních základen a její LL se ruským vodám budou vyhýbat. Americká převaha je zde silně omezena ze stejných důvodů (proto tam LL neoperují a jsou jižněji...kde se budou setkávat s čínskými a indickými flotami).

- V případě Baltu a Černého moře jsou LL nesmyslem. Balt je plně penetrován pozemními prostředky včetně letectva a nasadit v tomto prostoru nějakou velkou loď je hazard. V případě Černého moře také, protože zde existuje smlouva o Úžinách a dále je celé opět v dosahu pozemních základen (všech stran, Ruska, NATO...).

- dvě zbývající LL jsou patrně zálohou pro expediční činnost - Středomoří, Afrika...možná dojde ke zvýšení významu syrského Tartu...ale mateřská základna nebude v Černém moři, kde by byly LL izolovány.

Takže 6(4) LL spíše signalizuje reakci na očekávané změny v regionech (Arktida, Pacifik), než nějaké zvýšení velmocenských ambicí Ruska (kromě Arktidy, tam bude časem asi horko).

A konstrukce ? Vzhledem k panující realitě to mohou být klidně i koupené konstrukce. Jejich význam totiž nebude totožný, jako u americké floty.

Datum: 08.02.2014

Vložil: juro78

Titulek: Re: Otázky...vyžadují odpovědi.

presne tak,uplne si to odhadol!

Datum: 05.02.2014

Vložil: -000

Titulek: Jeden z možných modelů nové ruské letadlové lodě

Na mezinárodní vojensko námořní výstavě v Petrohradě r. 2013 se objevil model budoucí nové ruské letadlové lodě - na polubě PAK-FA a MiG-29K http://lh3.ggpht.com/-mzUlFA8WbfM/Udm4W_7SdXI/AAAAAAAAKB0/vBrZoYHYgH4/Naval-T-50-PAK-FA-Aircraft-Carrier-01-R%25255B6%25255D.jpg?imgmax=800

Ať si o tom myslí kdo chce co chce, je to pro Rusko hlavně otázka financí a kapacit loděnic (po devastaci minulých desetiletí), že nic nedokázali? to může tvrdit jedině blb*c.

Datum: 05.02.2014

Vložil: -000

Titulek: Re: Jeden z možných modelů nové ruské letadlové lodě

Nemá komín, takže uvažují o jaderném pohonu. Má skokanský můstek a počítáno je minimálně s dvěma katapulty které nevedou na skokanský můstek

Datum: 05.02.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Exportní letadlový nosič od firmy DCNS

Něco pro další spekulace: http://www.militarybox.cz/news/francouzske-lodenice-dcns-predstavi-projekt-exportniho-letadloveho-nosice-/

Datum: 04.02.2014

Vložil: PX

Titulek: Uljanovsk

To že jediné loděnice stavějící LL v SSSR byly v Nikolajevě neznamená že nejsou schopni postavit LL v Severodvinsku nebo Petrohradu. Myslím že již několik let
investují do infrastruktury a loděnice na to postupně připravují.Vždy stavěly skvělé
a dobře vyzbrojená plavidla a postaví i plnohodnotné letadlové lodě.Půjde ale spíše
o prestiž než o potřebu.Oni totiž LL nepotřebují a proto se na to ani nespěchá.Pro Rusko jsou daleko důležitější ponorky a pak také modernizace jejich současných
křižníků.

Datum: 04.02.2014

Vložil: JVC

Titulek: Ruské letadlovky

Rusko je na cestě ke stavbě klasických letadlovek od konce 2.sv a pořád se k tomu nemůže dohrabat. Mění koncepce, názory, vytváří různé hybridy, hokusy - pokusy a výsledek nic moc. Já to Rusům přeji, aby si udělali jasno a konečně pár dobrých letadlovek postavili. Budou je v budoucnu asi potřebovat, protože jsou obklopeni vlky, kteří jen čekají na příležitost ukousnout si jejich krajíce.
Pokud by stavěli v budoucnu letadlovky s někým dalším, viděl bych to spíš na Francouze než Brity. Britové se bez povolení Američanů ani nevy.erou.

Datum: 04.02.2014

Vložil: nesher

Titulek: Re: Ruské letadlovky

Jakými vlky konkrétně? Snad nevěříte té ruské paranoidní pohádce pro mužiky o zlém NATO. Jediný potencionální protivník Ruska je někdy v budoucnu Čína, paradoxně ta Čína, kterou Rusko vyzbrojuje.

Datum: 04.02.2014

Vložil: JVC

Titulek: Re: Re: Ruské letadlovky

Snad nechcete někomu namluvit, že NATO s Američany v čele není protivníkem Ruska. To by pak byla opravdu pohádka o "Hodném strýčkovi ze země za velkou louží". Čína protivníkem Ruska samozřejmě taky bude, ale za nějakých dvacet nebo více let. Rusko musí prodávat zbraně (třeba zatím i Číně), protože potřebuje peníze na rozvoj a kromě surovin a zbraní nic jiného lukrativního nemá. To se však už dostáme daleko od letadlových lodí.

Datum: 04.02.2014

Vložil: Nesher

Titulek: Re: Re: Re: Ruské letadlovky

Nato, potažmo USA jsou jistě soupeřem Ruska, už kvůli zcela odlišné kultuře západních zemí, ale zcela jistě nemají v úmyslu Rusko ani teď a ani v budoucnu napadnout. Proč taky? Kde se v ČR bere to nesmyslné rusofilství vážně nechápu.

Datum: 06.02.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: Re: Re: Ruské letadlovky

To já zase nechápu to "santaklausovství":)

Nicméně USA, Rusko, Čína, Indie (EU ne) se připravují na nové rozdávání karet, to je nepochybné...

Datum: 06.02.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: Re: Ruské letadlovky

Přesně!

Datum: 04.02.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Rusové nejsou úplně padlí na hlavu

Zajímavá myšlenka.

Datum: 04.02.2014

Vložil: srajunek

Titulek: Re: Rusové nejsou úplně padlí na hlavu

Mám pocit že padlej na hlavu jsi ty ,to určitě si nechají stavět letadlovou od těch přihloupých anglánu ,to jsou ti praví co mají vědecko - technologické zázemí.....

Datum: 04.02.2014

Vložil: nesher

Titulek: Re: Re: Rusové nejsou úplně padlí na hlavu

No co se letadlových lodí týče, tak určitě mají větší zázemí než-li Rusové. Rusové naposledy postavili jakous takous letadlovku v 80. letech a jejich problémy s rekonstrukcí letadlovky pro Indii jsme mohli sledovat prakticky v přímém přenosu. Rusové nemají anii znalosti a ani lidi pro něco takového, to know-how co kdysi měli zůstalo na Ukrajině a postupně se ztratilo. Ale je pravda, že spíš než Britové přicházejí v úvahu Francouzi nebo Čína.

Datum: 04.02.2014

Vložil: nesher

Titulek: Re: Re: Re: Re: Rusové nejsou úplně padlí na hlavu

A tom mluvím, Američané je staví kontinuálně, Rusové je v podstatě nestavěli nikdy. Letadlovka není torpédoborec, ani v těch Rusové nikdy nic moc nedokázali. Jo, možná něco postaví, ale žádný zázrak to nebude. A hlavně, k čemu jim to bude?

Datum: 05.02.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Rusové nejsou úplně padlí na hlavu

A kde je teda vzali, když je nikdy nestavěli?:-) A jak už teď můžeš vědět, že pokud něco postaví, žádný zázrak to nebude?:-D A k čemu jim to bude??? Tím jsi to zabil úplně!:-D K čemu jsou letadlové lodě jiným zemím???;-)

Datum: 04.02.2014

Vložil: pepé

Titulek: Re: Rusové nejsou úplně padlí na hlavu

Kolik těch letadlovek postavily ti tvoji Angláni,,,,, Kdyby nebylo toho zloděja Serdukova tak se nikdy žádné Mistrály nekupovaly,,,,

Datum: 04.02.2014

Vložil: nesher

Titulek: Re: Re: Rusové nejsou úplně padlí na hlavu

Aha, pak by ale neměli vůbec nic. Rusové od konce studené války nepostavili jedinou velkou válečnou loď, vrtulníkové výsadkové lodě nestavěli vůbec nikdy.
Velké lodě se stavěly na Ukrajině, ostatně problémy s rekonstrukcí letadlovky pro Indii hovoří za vše. Ostatně Rusové byli co se námořních technologií týče vždy spíše druhá liga.

Datum: 04.02.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: Re: Rusové nejsou úplně padlí na hlavu

:D

Datum: 04.02.2014

Vložil: nesher

Titulek: žádné nebudou

Jaké budou? Pravděpodobně žádné, nevěřím, že by Rusové dokázali postavit zcela bojechopnou letadlovou loď, chybí jim jak technické, tak i personální kno-how. Stačí se podívat jaké měly problémy s rekonstrukcí staré letadlovky pro Indii.

Datum: 04.02.2014

Vložil: Pepa

Titulek: Re: žádné nebudou

Myslíte? Já se domnívám, že i když problémy měli tak nějaké to jádro bývalých zkušeností jim přece jenom zůstalo a nyní si to na Vikramadityi vyzkoušeli, že by to mohlo jít. Ano, musí na sobě ještě zapracovat, ale učený z nebe nespadl. Mají určitě potíže s loděnicí a jejím umístěním, ono se totiž asi lépe staví když je venku plus pětadvacet, než když je patnáct pod nulou. Na Krymu to bylo lepší.

Datum: 04.02.2014

Vložil: nesher

Titulek: Re: Re: žádné nebudou

To je ten problém, to kno-how bylo na Ukrajině (a dnes není ani tam), tedy nevěřím, že Rusové něco takového postaví. To spíš jak uvedl někdo výše v diskusi, si to nechají postavit od někoho kdo to umí. Ostatně, do dnes nezvládli ani katapult.

Datum: 04.02.2014

Vložil: Pepa

Titulek: Re: Re: Re: žádné nebudou

Možnost, že si nechají nějaký vzor postavit v cizině asi není možné úplně vyloučit. Chtějí však mít šest letadlových lodí, nebo minimálně čtyři, takže pochybuji, že to celé někomu přenechají. No, a že nezvládli katapult? Vždyť se o to ani od doby opuštění myšlenky na stavbu velkých letadlových lodí s jaderným pohonem ani nepokoušeli. Nebo snad jo?

Datum: 04.02.2014

Vložil: Nesher

Titulek: Re: Re: Re: Re: žádné nebudou

Právě, že ano. Zkoušeli to koncem 80 let a byl z toho debakl. Od té doby na to ani nesáhli, tedy opět jim ujel vlak, chybí jen jak lidské a tak technické know-how.

Datum: 05.02.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: žádné nebudou

Jaký debakl? Ruské letadlové lodě dnes využívá Čína,Indie,Rusko... Kolik států využívá třeba ty americké???

Datum: 04.02.2014

Vložil: David

Titulek: Re: žádné nebudou

Co se týče know-how a technologií - to přeci byl jeden z důvodů, proč si Rusko koupilo od Francie Mistraly, podmínkou byl právě přenost technologií. I ta přestavba Baku pro Indii byla jedinečnou zkušeností - a tak si myslím, že by to nemuselo být něco nereálného. Výhodou je i to, že stavba má začít až 2020, je tedy časový prostor na projektování. A navíc předpokládám i poměrně dobré financování ze strany státu - tedy pokud nějak zásadně neklesnou ceny ropy atd (lze očekávat spíše opak).

Datum: 05.02.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: žádné nebudou

Přesně tak! Lehké to nebude a levné také ne. Ale pokud by se o to nepokusili, nikam by se neposunuli. A oni to moc dobře vědí. Nepochybuji o tom, že se jim to nakonec podaří. Mluví se o pořízení 4ks těchto lodí, což si myslím je pro ně ideální počet. Spíše se divím, že se nechtějí "spřáhnout" třeba s Čínou, nebo Indií a ušetřit tak vývojové a výrobní náklady...

Vyhledávání

Array