internetový armádní magazín

Obchod Argentiny a Španělska s letouny Mirage byl zrušen pro nátlak Británie

05.03.2014 09:55

Argentinské letectvo v roce 2013 projevilo velký zájem o odkup Španělskem vyřazovaných letounů Dassault Mirage F.1 M. Ohledně letounů byla zahájena intenzivní jednání mezi zúčastněnými zeměmi a vše směřovalo k realizaci obchodu. Celý obchod byl schválem argentinskou prezidentkou Cristinou Fernandez de Kirchner a argentinskou pokladnu mělo pořízení 22 letadel přijít asi na 220 milionů dolarů. Pak vše najednou ztroskotalo a Argentina oznámila, že zvažuje možnost odstoupení od zamýšleného nákupu a začíná hledat jiné letouny. Co bylo příčinou náhlé změny argentinských postojů bylo v dané chvíli se možné jen domnívat.

                                              Dassault Mirage F.1 M španělského letectva

                                                           (foto: J. Gunner / CC BY)

 

Nyní se však začínají objevovat informace, které selhání obchodu částečně objasňují, a rozhodně nejsou nijak překvapující. Španělská vláda byla ve věci prodeje letadel Mirage do Argentiny pod velkým tlakem Velké Británie, která se právem obávala a obává nějakého výraznějšího nárůstu síly argentinského letectva. Británie dala Španělsku najevo, že se smíří s prodejem letadel Mirage do Argentiny pouze za situace, že stroje budou zbaveny veškerých britských zařízení a systémů. Letouny Mirage F.1 takových systémů nemají zrovna málo a po jejich vymontování jsou jejich schopnosti velmi omezené. Je celkem pochopitelné, že o tak "zmrzačené" letouny Argentina ztratila zájem a začala na trhu hledaj jiné stroje, které nebudou britským embargem na vývoz technologií do Argentiny postiženy.

Argentina v současné době ve věci bojových letadel vede jednání s Izraelem, který ji nábidl letouny IAI Kfir Block 60. Pokud obchod proběhne bude to pro Británii Pyrrhovo vítězství. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

 

Dřívější zpráva: Argentina asi nekoupí španělské Mirage F.1

 

Diskusní téma: Obchod Argentiny a Španělska s letouny Mirage byl zrušen pro nátlak Británie

Datum: 17.09.2014

Vložil: MichaelDor

Titulek: michael kors handbags sale http://www.lvintertribalpowwow.com/


Datum: 06.03.2014

Vložil: David

Titulek: Více možností

Stejně tak se ale stále hovoří i o čínsko-pákistánských FC-1/JF-17. v jejich případě je ale hraje svou roli zájem díky licenční výrobě získat nové technologie a posílit vlastní letecký průmysl. A není to tak dávno, co byl vyjádřen zájem o Su-30. Takže jsem docela zvědavý, jak to celé dopadne,nicméně výběr Kfir block 60 by byl asi nejjednodušším řešením

Datum: 06.03.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Více možností

Británie svým jednáním nahrává Rusům a Číňanům a jednou na to možná doplatí. Uvidíme, co si Argentina nyní pořídí za stroje.

Vyhledávání