internetový armádní magazín

Obrněný transportér VPK-7829 Bumerang - příjemné překvapení z Alabina

24.04.2015 19:15

Při nácvicích na květnovou vojenskou přehlídku v Moskvě, které probíhají na moskevském předměstí Alabino bylo zrakům pozorovatelů, novinářů a zprostředkovaně i veřejnosti částečně odhaleno několik ruských novinek z oblasti obrněné techniky.
Těm, kteří se byť jen trochu zajímají o vojenskou techniku "východní mocnosti" se již určitě "dostali pod kůži" jména těchto novinek jako Armata, Kurganěc-25, Koalicija-SV nebo Bumerang. Asi největší pozornost na sebe strhávají (a to celkem právem) vozidla na těžké pásové platformě Armata, tedy tank T-14 (objekt 148) a těžké bojové vozidlo pěchoty T-15 (objekt 149), které doprovází pověst něčeho revolučního. Trošku v jejich stínu však zůstává vozidlo, které svojí zajímavostí a určitou revolučností pro ruské ozbrojené síly si s nimi vůbec nezadá. Řeč je o kolovém obrněném transportéru VPK-7829 8x8 na platformě Bumerang.

                                                 obrněný transportér  VPK-7829
                                                  (foto: V. Kuzmin / CC BY-SA)


V případě obrněného transportéru VPK-7829 je možno s klidným srdcem říci, že jeho vzhled se radikálně liší od dřívějších představ prezentovaných ve formě různých obrázků a modýlků podivně vypadajících "krabic". Zdá se, že zde ruští konstruktéři, designéři a technici odvedli dobrou práci, a že ruské zkoušky italských, francouzských a finských vozidel nebyly zbytečné. VPK-7829 vyniká "svěží", moderní, kompaktní a vysoce sofistikovanou podobou a jeho velikost je srovnatelná s konkurencí. Celý obvod vozidla pokrývá modulární pancéřování a tvar a uspořání podvozkových částí nasvědčuje jejich vysoké odolnosti. Motor vozidla zatím neznámého typu (připraveny byly minimálně tři varianty - dvě zahraniční a jedna ruská) se nachází v pravé přední části a záď kolového obrněnce je tak zcela volná pro umístění výsadku, který v souladu se současnými trendy nastupuje sklopnou rampou nebo integrovanými jednokřídlými dveřmi. Osádka a výsadek může pozorovat bezprostřední okolí vozidla pomocí několika kamer. Obrněnec je plovoucí a v základní konfiguraci bude plavat bez přípravy.
O výkonech vozidla je zatím předčasné blíže hovořit, protože vývoj ještě není dotažen, ale je snad možné věřit odhadům a předpokladům, které hovoří o maximální rychlosti výrazně přesahující hodnotu 100 km/h (asi až 130 km/h) a dojezdu na úrovni 700 až 800 km. Výzbroj vozidla zatím zůstává pod plachtou, ale lze předpokládat, že bude tvořena typicky kulomety v rážích od 7,62 do 14,5 mm, případně automatickým granátometem nebo kanónem kalibru 30 mm. Zbraň (zbraně) bude (budou) asi umístěny v některé nové dálkově ovládané věži společnosti Burevestnik - nechme se však překvapit.
VPK-7829 je každopádně počátkem nové éry ruských kolových obrněných transportérů. Militarybox, CC BY-SA

                                                   obrněný transportér  VPK-7829
                                                    (foto: V. Kuzmin / CC BY-SA)     


                                                    kamerový blok na boku vozidla

 

                                 velký vodomet s mechanickým náhonem za posledním kolem    

 

 

                                       

Diskusní téma: Obrněný transportér VPK-7829 Bumerang - příjemné překpení z Alabina

Datum: 27.04.2015

Vložil: Jirka

Titulek: místo

Nerozumím tomu, ale na první pohled mi připadá, že vevnitř asi není moc místa.

Datum: 29.04.2015

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: místo

Rusové deklarují místo pro 8 členů výsadku s vybavením. Vnitřní uspořání vozidla je zatím .... ?????????

Datum: 26.04.2015

Vložil: David

Titulek: Nový OT

Řekl bych, že hlavně vliv francouzského VBCI je hodně vidět. Ale to rozhodně není nic špatného. Před ukrajinskou krizí, za předchozího ministra obrany se Rusové seznámili s celou řadou zahraničních bojových systémů. k předpokládané licenční výrobě nedošlo, ale vše si okoukali. A nyní to mohou plně využít při konstruování vlastních systémů. A dostatečné kapacity domácí zbrojní průmysl má
Takže nový tank, nové těžké BVP, nové pásové i kolové BVP/OT, samohybné dělo. Tedy téměř kompletní přezbrojení

Datum: 25.04.2015

Vložil: sd

Titulek: B

Poměrně dobrá konstrukce, zajímají mě specializované verze...Sosna komplet, lehký stíhač tanků podobný jako chryzantéma nebo mtlb, vozidlo palebné podpory s Nona zbraní. Minometná vozidlo, Věřitelský vozidlo, kanónový stíhač tanků- takový kolový spurt...atd. IFV verze..

Datum: 24.04.2015

Vložil: Pepe

Titulek: plachty

Budou 9.května věže odplachtované nebo zaplachtované?

Datum: 24.04.2015

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: plachty

Myslíme si, že věže budou odplachtované. Pokud bude něco ukryto, tak to budou maximálně nějaké hlavy přístrojů a čidla, na kterých budou nasazeny speciální tubusy.

Datum: 25.04.2015

Vložil: kiko

Titulek: Re: Re: plachty

Podla toho čo som sa dočital budu veže zaplachtovane a to je info z ruských serverov takže asi toho vela neuvidime

Datum: 25.04.2015

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Re: Re: plachty

Taky čteme ruské zdroje, jinak by to ani nešlo. Kdyby opravdu nechtěli ukázat, tak neukáží. Tajné věci by prostě zůstali někde v halách zavřené a moc by o nich nemluvili. To co svojí činností předvádějí je spíše napínání veřejnosti a všech zvědavců, než neochota nebo nemožnost ukázat.

Záznamy: 1 - 8 ze 8

Vyhledávání