internetový armádní magazín

Ozbrojené síly SR - do dalšího desetiletí bez ruských zbraní ???

30.05.2014 10:55

Slovensko by chtělo do roku 2020 nahradit velkou většinu zbraní ruské, nebo spíše ještě sovětské výroby. Vyplývá to z prohlášení ředitele NOV Roberta Tibenského.

Slovensko má údajně v úmyslu pronajmout nadzvukové víceúčelové bojové letouny, které by nahradily typ MiG-29, jehož provoz by měl být ukončen na přelomu let 2016 a 2017. Do této doby je i platná smlouva s ruskou společností RAC MiG na servis letadel této značky. Slovensko by rádo pronajalo letouny v analogii s Českou republikou a Maďarskem, tedy švédské Saab JAS-39 Gripen. Pronájem stejného typu by mohl snížit náklady na výcvik, pořizování zbraňových systémů, opravy a údržbu. Ostatně firma Saab je v současnosti jediný výrobce bojových letounů, která nabízí a v praxi aplikuje možnost pronájmu, takže pořízení jiných letadel by od Slovenska vyžadovalo i jiný způsb financování.  

Slovensko by v návaznosti na vyřazení MiGů potřebovalo získat nová letadla nejpozději na začátku roku 2017. Doba nájmu letadel by se měla pohybovat v délce 10 až 15 let a měla by končit v přibližně stejné době jako v případě ČR. Po skončení nájmu by mělo asi dojít k dalšímu postupu ve věci letadel v koordinaci s ČR.

                                                   MiG-29AS slovenského letectva

                                       (foto: L. Kolowanow / konflikty.pl / se svolením)

 

Slovensko by do roku 2020 také chtělo dokončit výměnu všech vrtulníků řady Mi-17. Na nové vrtulníky pro slovenské letectvo by mělo být vypsáno řádné výběrové řízení ještě do konce letošního roku. Nebude asi žádným překvapením, když zadání bude požadovat menší a lehčí typ, a když v dané věci dojde i na konzultace s ČR. 

Pozemní složky OS SR budou v následujících několika letech řešit náhradu části pásových bojových vozidel pěchoty BVP-1 vozidly na kolových platformách v konfiguracích 8x8 a 4x4. 

Realizace slovenských plánů určitě nebude jednoduchá a bude narážet na nemalé problémy především kvůli omezenému rozpočtu na obranu. V příštích letech má sice na Slovensku dojít ke zvyšování obranných výdajů, nelze však očekávat, že bude nějak razantní. OZ SR budou navíc v příštích letech společně s AČR pořizovat nové radiolokátory protivzdušné obrany a pravděpodobně i nové cvičné letouny. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

 

 

Dřívější zpráva: Pořídí Slovensko letouny JAS-39 Gripen ???

 

Diskusní téma: Ozbrojené síly SR - do dalšího desetiletí bez ruských zbraní ???

Datum: 16.10.2014

Vložil: AlvaroPr

Titulek: salomon speedcross 3 femme http://www.isamasih.org/


Datum: 04.06.2014

Vložil: Mates

Titulek: re

Já to spíše vidím,že Slovenská armáda půjde do dalšího desetiletí úplně bez zbraní...

Datum: 31.05.2014

Vložil: Petr

Titulek: Vrtulníky

Tak to je úplně jasný, Slovaciska si koupi AW139 a my do toho půjdeme taky - náhrada SOKOLU. Ale proc ne, jsou to dobre stroje. Kdyby to slo tak si na to vsadim. Ja osobne veci provazanosti nasi armad fandim, ty naklady s udrzbou a vycvikem jsou astonomicky.

Datum: 30.05.2014

Vložil: juro78

Titulek: sr

No na jednej stránke škoda niektoré "terajšie "ruské zbrane sú na úrovni ale na druhej je najväčší čas vymeniť staré.nadzvukove lietadla si myslím môžme riešiť aj od iných vyrobcou aj keď saab neni vôbec zle ale treba porovnávať, A vrtuľníky tie by bolo najlepšie koordinovať aj s poľskom veď Z toho vyplýva lepšia cena.pásová technika sa už pokiaľ viem rieši modernizaciou bvp1a podľa mňa úspešne A ostatok sa bude musieť doriešiť samostatné keďže Poľsko má rosomaka,ČR pandura A maďarsko btr80 ktoré tiež modernizuje.

Datum: 30.05.2014

Vložil: Petr

Titulek: Blbost kvete v každé zemi...

...vemte si předražené Gripeny jako my, skomírající zbrojní komplex potřebuje trochu povzbudit...

Datum: 31.05.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Blbost kvete v každé zemi...

Nevím, v čem jsou předražené, když ve srovnání s jinými nadzvukovými stroji patří k těm nejlevnějším. Pokud tedy nechce Slovensko koupit čínský FC-1 či F-7, jejichž provozování by bylo asi maličko složitější)

Datum: 01.06.2014

Vložil: Petr

Titulek: Re: Re: Blbost kvete v každé zemi...

Zkusím ti odpovědět otázkou. K čemu potřebujeme my nebo Slováci NADZVUKOVÉ stroje, když se na vlastním území ani neotočí? :-)

Datum: 01.06.2014

Vložil: Viper

Titulek: Re: Re: Re: Blbost kvete v každé zemi...

Příteli, Gripen udělá bojovou zatáčku o 180° a zpět i nad malou vesnicí. Pokud jsi amatér, douč se. Pokud provokuješ, běž do háje. Pokud jsi debil, není ti pomoci.

Datum: 01.06.2014

Vložil: Kapustinek

Titulek: Re: Re: Re: Re: Blbost kvete v každé zemi...

Ať se nám nelíbí pozadí obchodu s Gripeny nebo ne, je to suveréně nejlepší kšeft, který byl sjednán.

Datum: 02.06.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Blbost kvete v každé zemi...

Co se týče stíhacího letectva jako takového - to samozřejmě jak my, tak Slováci potřebují. Jak jinak zabezpečit protivzdušnou obranu? I současné dění na Ukrajině ukazuje na potřebu hájit vzdušný prostor. Řekl bych, že v tomto se situace podobá devadesátým letům, kdy konflikt v bývalé Jugoslávii také znamenal zvýšení bezpečnostních rizik.
Co se týče obratnosti - bylo to zde zodpovězeno. Gripen patří v tomto směru k těm nejlepším.
A co se týče samotného obchodu. Já si nemyslím, že by byl Gripen nejlepším letounem. Ale z těch nabízených možností tato byla nejlevnější (opomíjím možnost nákupu olétaných letounů, jako to provedlo Rumunsko - to je jen oddálení problému max.o 10 let a v některých případech i méně)

Vyhledávání