internetový armádní magazín

Pákistán bude prodávat tanky Al-Khalid a letadla JF-17 do Saúdské Arábie

29.01.2014 10:55

Pákistán zahájil jednání o dodávkách hlavních bojových tanků Al-Khalid a lehkých víceúčelových bojových letounů JF-17 Thunder do Saúdské Arábie. Počty kusů techniky, o kterých je vyjednáváno zatím nebyly zveřejněny. 

Saúdská Arábie nemá podle řady pozorovatelů v současné době palčivou potřebu nakupovat nové zbraně od Pákistánu, protože v roce 2010 uzavřela řadu dohod o dodávkách pokročilejších zbraní z USA v celkové hodnotě asi 60 miliard dolarů, a tyto dohody jsou řádně plněny. Nákupy zbraní v Pákistánu tak mohou být chápány jako politické gesto a nepřímá finanční pomoc spojenci. Pákistánské zbraně pořízené Saúdskou Arábií mohou též skončit ve výzbroji armády úplně jiné země. Militarybox, CC BY-NC-SA

                        pákistánský hlavní bojový tank Al-Khalid vyvinutý společně s Čínou

                                                    (foto: Gui Martin / CC BY)

 

 

Související zpráva: Saúdská Arábie má zájem o spolupráci na letounu JF-17 Thunder

 

Diskusní téma: Pákistán bude prodávat tanky Al-Khalid a letadla JF-17 do Saúdské Arábie

Datum: 29.01.2014

Vložil: David

Titulek: Bude se realizovat?

Tak o dodávkách tanků Al-Khalid do Saúdské Arábie se jednalo už někdy v r. 2006. Tehdy byly ty tanky hodně oceňovány pro jejich schopnost pracovat i ve vysokých teplotách. A přesto za ty roky k žádným dodávkám nedošlo, takže bych byl spíše opatrný. Ale o nějaké tanky Saúdská Arábie hodně stojí, měla zájem o Leopardy 2, ale to nevyšlo.
Mnohem víc mne zaráží ten zájem o JF-17 - především vzhledem k dodávkám vysokého počtu F-15 a Typhoon. A to o JF-17 mám poměrně vysoké mínění.

Vyhledávání

Array