internetový armádní magazín

Pákistán nabízí Bulharsku letouny JF-17 Thunder

08.03.2015 08:45

Pákistán navrhl Bulharsku možnost dodávek nových víceúčelových bojových letounů JF-17 Thunder, které od roku 2007 společně s Čínou sériově vyrábí. Pákistánský návrh je konkurencí pro nabídky, které Bulharsko dostalo od Spojených států, Itálie a Švédska na stroje F-16 Fighting Falcon , Eurofigher Typhoon a JAS-39 Gripen. 

Bulharsko plánuje pro modernizaci svého letectva koupit celkem 16 bojových letounů. Nabídky, které zatím dostalo se vzhledem k jeho finančním možnostem týkaly výhradně starších letadel, které by pocházely od letectev již zmiňovaných států.

Letouny JF-17 Thunder jsou vybaveny velmi podobnými motory, jaké jsou používány u stíhaček MiG-29, s kterými je bulharské letectvo velmi dobře obeznámeno. Tento fakt může představovat velkou konkurenční výhodu, na druhou stranu však může být i hlavním "kamenem úrazu", který rozhodne o odmídnutí pákistánské nabídky. Nákup nových letounů, byť pákistánských s ruskými motory preferuje řada vrcholných představitelů bulharského letectva, a při pohledu očima vojáka a ekonoma na tom není nic divného. Svoji úlohu v uvažování může sehrát i Pákistánem připravovaná možnost budoucího přemotorování JF-17 motory francouzského původu. Militarybox, CC BY-SA

                                                 JF-17 Thunder pákistánského letectva

                                                      (foto: Peng Chen / CC BY-SA)

 

 

Diskusní téma: Pákistán nabízí Bulharsku letouny JF-17 Thunder

Datum: 10.03.2015

Vložil: flanker.27

Titulek: Motory

Myslím, že politicky nejproblémovější jsou za současné situace ruské motory RD-93, to by bylo okamžitě označeno za důvod, proč ke kontraktu nemá dojít.

Datum: 10.03.2015

Vložil: přemek

Titulek: politika

Je pozoruhodné, jak politika vytlačuje odbornost. Thundery jsou pro Bulharsko skutečným bargainem, jímž by dostalo letoun nezatěžující rozpočet tak jako Gripeny, o FlyFalech nemluvě. Jen ta obratnost je oproti Gripenům horší, což je pro malý stát dost zásadní. Nicméně jednoduchost letounu i jeho obsluhy je pro rozvojové území NATO ideální.

Datum: 10.03.2015

Vložil: David

Titulek: Re: politika

Tak to ale bylo vždy, vždy politika stála nad odborností, v tomhle to není nic nového. Podle mne by JF-17 po vybavení francouzskými motory byl dobrým řešením, ale vzhledem k politice Bulharska a nákupům starší výzbroje od západních států ( belgické fregaty atd.) prostě i zde čekám obdobné řešení

Datum: 08.03.2015

Vložil: David

Titulek: JF-17

Přiznám se - i když by to mělo svou logiku, zní mi to poněkud fantasticky. A taky nevím, zda JF-17 je kompatibilní s NATO.
Bulharsku byl také nabízen Kfir block 60, ale neúspěšně. Řekl bych, že v tomto případě to bude obdobné a letouny budou nakoupeny od některého státu NATO. Doufám jen, že to nebude tak "výhodný" obchod, jako nákup portugalských f-16 sousedním Rumunskem

Datum: 09.03.2015

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: JF-17

Od Pákistánců je to jen pokus - co kdyby náhodou. Myslím, že všichni dobře vědí, že nakonec Bulhaři vyberou švédské Gripeny nebo americké F-16.

Vyhledávání