internetový armádní magazín

Palubní F-35C Lightning II poprvé přistál na letadlové lodi

04.11.2014 12:30

Palubní letoun Lockheed F-35C Lightning II absolvoval dne 3. listopadu 2014 své první přistání na palubě letadlové lodi USS Nimitz. Zahájil tím asi dvoutýdenní sérii úvodních testů, které mají prověřit jeho schopnost provádět činnost na palubách letadlových lodí.

                                             F-35C přistává na palubě lodi USS Nimitz

                                                   (foto: USN / K.M. Agee / CC BY)

 

F-35C je strojem určeným zatím pouze pro americké vojenské námořnictvo (U.S. Navy). Námořnictva jiných států jako Velká Británie nebo Itálie si pro provoz na svých letadlových lodích vybraly verzi F-35B se skráceným startem a kolmým přistáním určenou především pro námořní pěchotu. 

Předpokládá se, že palubní stroje F-35C dosáhnou počátečních operačních schopností v srpnu roku 2018. Je to nejpozději ze všech připravených verzí Lightningu II, ale americkému námořnictvu to příliš nevadí, protože jeho letecký park je výrazně mladší než je tomu v případě vojenského letectva (USAF) nebo námořní pěchoty (USMC). 

První přistání F-35C na palubě letadlové lodi bylo odloženo asi o tři roky oproti původnímu plánu, protože při pozemních zkouškách byly zjištěny zásadní chyby záchytného háku. Letoun nebyl schopen se instalovaným hákem zachytit za brzdící lana a zkrátit tak svůj dojezd. Hlavní příčinou byla malá vzdálenost háku za koly hlavního podvozku, takže musely být provedeny patřičné konstrukční úpravy. Militarybox, CC BY-NC-SA 

 

Diskusní téma: Palubní F-35C Lightning II poprvé přistál na letadlové lodi

Datum: 04.12.2014

Vložil: Air Max 95 360 Mens Womens

Titulek: mwzvlobgvlm@gmail.com

Datum: 04.11.2014

Vložil: Pepa

Titulek: F-35C

S narůstající technologickou vyspělostí letecké techniky úměrně klesá její zajímavost pro nadšence. Tohle malé olačkové perpetum mobile nevyvolává v porovnání se starými dobrými F-14 Tomcat, Vigilante nebo F-111 téměř žádné emoce.

Datum: 04.11.2014

Vložil: Pepe

Titulek: Re: F-35C

To máte pravdu. Pestrost se vytrácí, svět se stává fádním. Je pochopitelné, že jde o snižování nákladů, ale s tou úpornou snahou po univerzálnosti by se to nemělo přehánět.

Datum: 30.11.2014

Vložil: Racek

Titulek: Re: Re: F-35C

Tenhle letoun jako by na palubu nějak nepatřil.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 PODPOŘTE MILITARYBOX