internetový armádní magazín

Patria AMVXP - nový standard v segmentu transportérů 8x8

20.06.2014 14:50

Finská společnost Patria prezentovala na pařížské výstavě Eurosatory 2014 svůj transportér AMVXP, zvětšený klon známého vozidla AMV. Nejedná se o absolutní, dosud přísně tajenou novinku, ale o koncept představený na podzim 2013 na výstavě DSEi pod názvem NVC (New Vehicle Concept), nebo AWV (Armored Wheeled Vehicle). 

Vozidlo AMVXP podle výrobce prošlo od doby svého představení na DSEi rozsáhlým testováním a bylo upraveno a doladěno. Patria uvádí, že svým AMVXP nastavuje zcela nový standard pro budoucí kolová obrněná vozidla 8×8.

Patria AMVXP disponuje vysokým stupněm ochrany posádky, velkým využitelným vnitřním prostorem, velkou variabilitou a momentálně bezkonkurenční mobilitou založenou na inovované jednotce Powerline s výkonem 450 kW a systému ITCS (Integrated Terrain Control Systems).

Patria AMVXP má být tou nejlepší možnou platformou pro vojáky 21. století a poskytovat to nejlepší řešení odpovídající potřebám zákazníků. Militarybox, CC BY-NC-SA

                                                                  Patria AMVXP

                                                   (foto: Patria / se svolením autora)

 

 

 

Dřívější zpráva: Koncept nového obrněného transportéru od finské společnosti Patria

 

 

Diskusní téma: Patria AMVXP - nový standard v segmentu transportérů 8x8

Datum: 23.06.2014

Vložil: Zdeněk P.

Titulek: Kolové transportéry

Kolová OT určitě mají co do sebe a jejich místo v armádách je nezastupitelné. Upínat se k nim, nebo se dokonce jimi snažit nahradit pásová bojová vozidla je však totální trotlovina. Je pěkné se na ně dívat jak si uhánějí sedmdesátkou po polní cestě, ale jakmile cesta končí a trošku zaprší nastují nepřekonatelné potíže. Už je to sice nějaký ten pátek co jsem patřil k důstojnickému sboru a řídil jízdy nebo taktická cvičení, a nikdy jsem neměl možnost vidět české Pandury v akci v opravdovém terénu, ale myslím si, že se v tomto směru nic moc nezměnilo a můžu stále věřit svým vlastním poznatkům a zkušenostem. Armáda, která v segmentu bojových vozidel vsadí vše nebo převážnou část na kolová vozidla se stává poloviční. Schopnost taktického manévru v terénu je zatím stále nezastupitelná a kolová vozidla mají tuto schopnost výrazně omezenou.
S tím, že Patria AMV / AMVXP patří k absolutní špičce ve své kategorii úplně souhlasím, a stejně tak souhlasím i s názorem, že Poláci si vybrali dobře.

Datum: 24.06.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Kolové transportéry

Tak já osobně jsem viděl Pandury a jejich průchodivostí jsem byl překvapen (poměrně náročný, bahnitý terén, prudké klesání a stoupání). Ale při jedné akci jsem viděl i starý OT-64 (ovšem řízený velmi zkušeným řidičem) a tak trochu jsem nechápal. Pochopitelně, pásový podvozek má průchodnost vždy vyšší (pokud ovšem není přetížen)
A třeba AMV mi z těch dnešních konstrukcí připadají jako jeden z nejlepších typů, hlavně vezmu -li v potaz i relativně nižší hmotnost

Datum: 23.06.2014

Vložil: Caminante

Titulek: BVP vs. OT?

Ačkoli se v dilematu "kola nebo pásy" při vyzbrojování pozemních jednotek nějakou dobu zdálo, že trendem budoucnosti se stanou kola, tedy kolová OT, tak řada bojových situací vč. těch ve východoevropském prostoru jakoby dávaly tušit nemalé slabiny kolových prostředků. Kamenem úrazu nejspíše není produkt samotný (bez ohledu na výrobce), jako mnohem spíše nevhodnost jeho taktického nasazení, o čemž by např. Poláci s řadou v Afghánistánu zničených Patrií mohli dlouze vyprávět. Otazník v nadpisu příspěvku je uveden schválně, protože srovnávat dvě nejen technicky, ale hlavně učením rozdílné kategorie nelze. V drtivé většině případů (Patrii nevyjímaje) zůstanou kola pro značnou omezenost taktického využití patrně jen drahou módou.

Datum: 23.06.2014

Vložil: David

Titulek: Re: BVP vs. OT?

Tak podle mne se obě kategorie vhodně doplňují. Ostatně u většiny armád existuje nějaké pásové BVP - a potom kolový typ, který je jak ve verzi BVP (s kanonem 20-35 mm) a v lehčí verzi OT, vyzbrojené pouze kulometem. A mix zjevně záleží na specifických podmínkách země, jejích tradicích - viz třeba Izrael, který nemá BVP ; Francie, která se naopak orientuje jen na kolové typy atd

Datum: 23.06.2014

Vložil: Zdeněk P.

Titulek: Re: BVP vs. OT?

Tak, tak. :-)

Datum: 20.06.2014

Vložil: Pepa

Titulek: AMVXP

Nejlepší se stává ještě lepším. Tyhle finské stroje mají určitě větší kouzlo než německé Boxery, švýcarské Piranhe, o rakouských Pandurech ani nemluvě. Myslím si, že Poláci spoluprací s Patrií vsadili na dobrého koně.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

Modnidoplnky.cz