internetový armádní magazín

Pentagon vyhlásil tendr na vývoj nového bombardéru

11.07.2014 13:50

Ministerstvo obrany USA vyhlásilo výběrové řízení na realizátora vývoje nového dálkového strategického bombardéru pro vojenské letectvo. Výběrové řízení ve kterém bude vybrána společnost pro vývoj nového stroje má být ukončeno na jaře příštího roku. V současné době je znám záměr zúčastnit se výběrového řízení u společnosti Northrop Grumman a konsorcia vytvořeného společnostmi Lockheed Martin a Boeing. Pravděpodobnost, že se přihlásí další zájemci není přiliš veliká, protože půjde ve všech směrech o velmi náročný projekt.

Technické požadavky na nový perspektivní bombardovací letoun amerického letectva ještě nebyly oficiálně zveřejněny, a v tomto směru existují pouze útržkovité informace, předpoklady a spekulace. Bombardér by však rozhodně měl být součástí rozsáhlejšího systému letectva a cena jednoho sériového kusu by neměla překročit částku 550 milionů dolarů.

 

 

Předpokládá se, že společnost Northrop Grumman použije při práci na svém novém stroji LRS-B (Long Range Strike-Bomber), jak je nový bombardér zatím označován všechny zkušenosti získané vývojem, výrobou a provozem stávajících amerických strategických "neviditelných" bombardérů B-2 Spirit. Použije i poznatků získaných při současném vývoji nového velkého bezpilotního letounu určeného pro průzkum a sledování. Nový velký dron by se měl podle společnosti Northrop Grumman stát doplňkem k projektu dálkového strategického bombardéru.

Společnosti Lockheed Martin a Boeing původně plánovaly vývoj nového letounu odděleně, ale na konci roku 2013 se rozhodly utvořit konsorcium a lépe tak v nadcházejícím výběrovém řízení vzdorovat větším zkušenostem firmy Northrop Grumman. Hlavní úlohu v konsorciu má zaujmout Boeing, společnost Lockheed Martin bude podporovatelem.

Americké ministerstvo obrany již nějakou dobu uvádí, že požadovaný perspektivní bombardovací letoun by neměl být enormně drahý, měl by disponovat velmi dlouhým doletem, velkou výdrží ve vzduchu a být schopný prorazit nepřátelskou protivzdušnou obranu během jakékoliv denní doby. Při vývoji by měly být přednostně použity již známé a ověřené technologie. Letoun by měl obdžet stínění elektromagnetického záření, ochranu před účinky jaderných výbuchů a měl by být postaven modulárním systémem usnaňujícím servis, opravy a budoucí modernizace. Vlastnosti stealth mají být u letounu samozřejmostí, novinkou však má být případná schopnost letu bez posádky. Letoun by mohl být částečně řízen posádkou jiného bombardéru a částečně by se mohl choval podle předem připraveného programu, nebo by mohl působit zcela samostatně. Letů bez posádky by mohlo být využíváno při přeletech nebo při operacích v prostorech se silnou protivzdušnou obranou.

Předpokládá se, že bombardéry LRS-B v budoucnu postupně nahradí všechny letouny B-52 Stratofortress a B-2 Spirit. Je plánováno pořízení asi osmdesáti až jednoho sta nových bombardérů. Nové bombardéry by měly začít přicházet do služby u U.S. Air Force asi v polovině dvacátých let, přičemž bude trvat minimálně ještě další dva roky než bude dosaženo prvotních bojových schopností.

Obecně platí, že za vývoj LRS-B se má utratit částka čtyřicet až padesát miliard dolarů. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

 

 

Dřívější článek: LRS-B - americký bombardér budoucnosti

 

Diskusní téma: Pentagon vyhlásil tendr na vývoj nového bombardéru

Datum: 12.07.2014

Vložil: JVC

Titulek: Bombardéry

Tentokrát se zdá, že nové americké a nové ruské bombardéry LRS-B a PAK-DA vzniknou téměř současně a budou téměř současně zařazovány do výzbroje. Je to ještě hodně daleko a za ty roky se může stát řada věcí, ale možná bude zajímavé ty bombardéry v budoucnu srovnávat. Určitě obě strany nasadí nejlepší dostupné technologie a Američané budou mít v tomto směru jako vždy mírně navrch, ale bude to především souboj přístupů, konstrukčního pojetí a toho jak ta letadla budou zapadat do celkové strategie jednotlivých stran. Americký bombardér bude asi lepší, ale ten ruský určitě své úkoly splní taky skvěle a bude pro milovníky letadel a letectví určitě zajímavější.

Datum: 12.07.2014

Vložil: Hasdrubal

Titulek: moderní technologie

Mrzí mě, že chtějí použít ve vývoji známé technologie, protože díky armádním vývojům (hlavně americké) máme mnoho technologií bez ,kterých by dnešní svět nebyl takový.

Datum: 12.07.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: moderní technologie

Nesmutněte. Bez nějakých technologických novinek se to určitě neobejde. Pokud jste dost mladý, tak si jich možná za nějakých třicet, čtyřicet let užijete.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

Hodinky.cz

 

 

Prozdravi.cz

 

 

Modnidoplnky.cz