internetový armádní magazín

Perspektivy čínsko-pákistánského letounu JF-17 Thunder

22.06.2015 18:05

Výrobci čínsko-pákistánského víceúčelového bojového letounu FC-1 Xiaolong / JF-17 Thunder předpokládají, že na tento stroj získají v příštích deseti až patnácti letech zakázky v celkovém počtu minimálně 200 až 300 kusů. Získání zakázek mělo podpořit i působivé předvedení letounu pákistánským letectvem na letošní letecké výstavě ve francouzském Le Bourget. Během předváděcího letu trvajícího necelých pět minut byly předvedeny manévry, které si určitě zasloužily potlesk diváků. Efekt předvedení byl umocněn i faktem, že kromě francouzského Rafale neměl čínsko-pákistánský letoun v leteckých ukázkách žádného konkurenta.

Podle čínských prohlášení je stroj FC-1 / JF-17 připraven pro zákazníky v nové verzi se zvýšenými bojovými schopnostmi a pokročilejšími elektronickými systémy. Připravena je i dvoumístná cvičně-bojová verze letounu. Militarybox, CC BY-SA

                                                                     JF-17 Thunder

                                                         (foto: Peng Chen / CC BY-SA)

 

 

Diskusní téma: Perspektivy čínsko-pákistánského letounu JF-17 Thunder

Datum: 23.06.2015

Vložil: sf

Titulek: Čína,ale opět je v tom Rusko

Myslím,že pokud by se úspěch rodiny FC přeci jen dostavil,tak jen u perspektivního typu FC-31.
Nějaký Thunder není atraktivní snad ani pro Sierra Leone. Pořád je v oběhu spoustu L-39, L-159, Mig-21,F-5.

Datum: 24.06.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Čína,ale opět je v tom Rusko

Přesně tak! Mnohé chudší země budou stále ještě stavět na MiG-21 či F-7 - a počkají si na FC-31

Datum: 23.06.2015

Vložil: Strikehawk

Titulek: motor

Myslím, že hlavní překážkou jsou ruské motory a čínské technologie, které jsou předmětem schvalovacího procesu a co si budeme povídat, Rusko určitě nemá zájem aby jim JF-17 konkuroval např proti Mig-29 třebaže jednomotorový ekvivalent nemůžou nabídnout.

Datum: 23.06.2015

Vložil: David

Titulek: JF-17

Zní to pěkně, má to i svou logiku ( nízká cena JF-17 coby konkurenční výhoda). Jenže o exportu tohoto letounu se mluví již asi deset let - a dosud se nepodařilo uspět nikde. I to asi o něčem vypovídá.
Hodně chudších, např. afrických států (které byly od počátku zmiňovány jako potenciální zákazníci) dále provozují staré MiG-21 a jejich kopie F-7, některé z těchto letounů prošly GO atd. Některé z těch států mohou zakoupit olétané, ale modernizované indické MiG-21. Další malé státy si zase pořizují olétané MiG-29 (Čad). Prozápadně orientované státy si spíše pořídí americké Scorpiony i přes jejich nižší výkony. Takže jsem poněkud skeptický. Neříkám, že k exportu nedojde, ale asi nebude až tak vysoký

Vyhledávání