internetový armádní magazín

Perspektivy vojenské spolupráce Íránu a Ruska

09.04.2015 12:35

Před několika dny se Írán dohodl s USA, Ruskem, Velkou Británií, Francií, Čínou a Německem na základních parametrech budoucí dohody řešící problematický íránský jaderný program, který se stal i hlavním důvodem pro zavedení zbrojního embarga Rady bezpečnosti OSN vůči tomuto státu. Konečná dohoda v této věci by měla být uzavřena do 30. června 2015.
V případě, že k uzavření dohody mezi Íránem a dalšími jmenovanými zeměmi dojde (což je velmi pravděpodobné), bude následovat i zrušení zákazu dodávek zbraní a vojenského materiálu do Íránu, což bude nejvíce znamenat pro Rusko. Zrušení sankcí může být impulsem k obnovení rozhovorů mezi Íránem a Ruskem o rozsáhlé vojenské a technické spolupráci a obnovení dodávek různých zbraňových systémů, včetně často uváděných komplexů protivzdušné obrany řady S-300. Zrušení sankcí otevře Rusku v krátkodobém a střednědobém horizontu trh se zbraněmi, který svou velikostí překoná i trh Čínský.
Podle ruských odhadů přišlo Rusko v Íránu během doby uplatňování embarga na dodávky zbraní a vojenského materiálu (od září 2010 do současnosti) o zisk ve výši až 13 miliard dolarů. Během této doby dosáhl Írán soběstačnosti ve výrobě několika typů zbraní, které by dříve musel koupit, což pro Rusko představuje další škodu.   
Írán má v současné době zájem získat v Rusku protiletadlové systémy řady S-300, stejně jako střednědosahové systémy Buk-M2E pro vytvoření vícevrstvého systému protivzdušné obrany státu. Systémy Buk by mohly Írán přijít podle počtu objednaných jednotek na 250 až 500 milionů dolarů.
Írán také projevuje zájem o dodání až tisícovky přenosných protiletadlových systémů řady Igla, jejichž cena se může také pohybovat až kolem 500 milionů dolarů. Íránská protivzdušná obrana touží po ruských radarech Gamma-DE a Kasta-2E2 v ceně přibližně 200 milionů dolarů.
I Íránské námořnictvo má v Rusku vyhlídnuto zboží v hodnotě asi jedné miliardy USD. Rádo by pořídilo výsadková vznášedla, raketové a hlídkové čluny a korvety. Na provozovaných ponorkách projektu 877EKM by se mohly v blízké budoucnosti objevit raketové systémy Club-S a celkově by mohly být stavy ponorek rozšířeny o tři až šest člunů projektu 636 v celkové ceně jedné až dvou miliard dolarů.

 Letouny F-14A Tomcat íránského letectva stále slouží  částečně i díky ruské technické pomoci. Je dost

                     pravděpodobné, že se dočkají své náhrady ve formě strojů Su-30MK.

                                                  (foto: Shahram Sharifi / GNU FDL)       


Velké potřeby má Írán v oblasti nadzvukových bojových letounů. Stroje Suchoj Su-30MK by mohly být pořízeny v počtu asi 24 jednotek (1 -1,1 miliardy dolarů) a RSK MiG-29SMT, případně MiG-29M/M2 / MiG-35 v počtu až 50 jednotek (1,4 - 1,8 miliardy dolarů).
Předpokládána je modernizace starších strojů řady MiG-29 a Su-24M, nákup menšího množtví letounů Su-25UBK a nákup motorů řady RD-33 a RD-5000 pro letouny domácí íránské provenience.
Írán má zájem o získání ruských bitevních vrtulníků Mi-35M a Mi-28N, těžkých transportních Mi-26 a protiponorkových Ka-27 / Ka-28. Hodnota zakázek v oblasti vrtulníkové techniky by mohla dosáhnout hodnoty 1,1 miliardy dolarů.
Úkolem pozemních sil íránské armády je modernizace tanků řady T-72. K modernizaci by mělo být vhodných 400 až 500 kusů těchto obrněnců. Cena modernizačního programu se odhaduje na 200 až 250 milionů USD. Zájem je pochopitelně i o nové ruské tanky T-90S (T-90SM ?), kterých by mohlo být pořízeno 350 kusů za 875 až 945 milionů USD, bojová vozidla pěchoty BMP-2, BMP-3 a BMP-3F. 
Írán má eminentní zájem o lehké ruské 120mm tažené dělostřelecké systémy Nona-K (za tyto systémy je ochoten utratit až 80 milionů dolarů) a špičkové raketové systémy Iskander-E.
Rozšířená spolupráce s Ruskem v oblasti satelitních průzkumných, spojovacích a naváděcích systémů může Írán přijít v nejbližší době asi na 200 milionů dolarů. Militarybox, CC BY-SA
 
 

 

Diskusní téma: Perspektivy vojenské spolupráce Iránu a Ruska

Datum: 23.04.2015

Vložil: Racek

Titulek: Hlavním problémem ovšem

je nedostečná kapacita ruských producentů, stěží stačí plnit dosavadní zakázky. O Izrael se vůbec nebojím, z jeho strany jde obvykle o presentaci "mírně" zkreslených výroků náhodně pronesených v jiném kontextu. Ovšem výhrůžky ze strany Izraele jsou velmi silné. Přitom obě země dovedou i spolupracovat, třeba za války Irán - Irák.
Iránci ovšem dosahují celkem slušných pokroků při vývoji vlastních zbraní, ovšem tak na úrovni tak 30 let dozadu. I tak je to relativní úspěch.
Nemyslím si, že bay Irán byla větší hrozba. Ovšem stálé vyhrožování ze strany západu ho tlačí blíže k číně a rusku. Což ovšem není moc sympatický výsledk.

Datum: 10.04.2015

Vložil: Míša

Titulek: Spolupráce...

.... chápu, že pokud se stát odkloní od původního programu "atomovky", asi by měla přijít pozitivní reakce. Jenže hned povolit dodávky zbraní muslimskému lotrovi, který hrozí Izraeli totální zkázou je přinejmenším hloupé. Zase jde primárně o peníze, rozum se raději nepoužije. A války mají zase živnou půdu.

Datum: 10.04.2015

Vložil: Martin

Titulek: otázky pre Militarybox

- kde ste prišli k tak presným číslam?

- viete aký je ročný objem prostriedkov ktoré Iránske ozbrojené zložky vedia dať do nových akvizícií?

- porovnali ste to?

Datum: 10.04.2015

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: otázky pre Militarybox

1.
a) uvedená čísla rozhodně nejsou námi vymyšlená
b) jestli jsou přesná je otázkou, jedná se o odhady, realita může být trochu jiná
c) odhady byly převzaty od několika zdrojů a jsou dílem agentur, které se zabývají analýzou světového obchodu se zbraněmi - přesnější specifikace nebude na tomto místě uvedena, protože by to znehodnotilo naši práci, výčet základních námi používaných zdrojů je uveden na stránce rubriky "Aktuality"

2. + 3.
Jaký je přesný roční objem prostředků, které iránské ozbrojené složky mohou vložit do nových akvizicí nevíme. Neznáme podrobně strukturu rozpočtů ozbrojených složek iránského státu a pro potřeby článku to ani není potřebné. Článek nastiňuje možné oblasti vojensko-technické spolupráce Íránu a Ruska a uvádí položky, o které má Írán zájem. Zda bude Írán schopen nákup všech uvedených položek realizovat ukáže až čas a celkový vývoj situace.

Datum: 10.04.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Re: otázky pre Militarybox

Podotýkám, že v případě Íránu je získávání přesných údajů o zbrojení velice obtížné. Jednak vedle klasické armády existují i velmi početné jednotky Pasederán, které mají své vlastní zbrojní programy a vlastní rozpočet - a i svůj zbrojní průmysl! A hodně financí do zbrojení jde i přes tamější ministerstvo průmyslu, hodně peněz jde také z mimorozpočtových zdrojů. Je to něco jiného než třeba u evropských států

Datum: 09.04.2015

Vložil: Jirka4form

Titulek: Írán

Domnívám se, že Írán většinu toho co je v článku uvedeno opravdu nakoupí. Nebude to pochopitelně hned, ale podle toho jak se v minulých letech intenzivně pídil po zbraních, tak tam určitě prostředky k dispozici jsou a budou v tomto směru využity.
Konec embarga celkově bude pochopitelně pro všechny zúčastněné strany dvousečný, přinese výhody i nevýhody pro "Západ" i Rusko.

Datum: 09.04.2015

Vložil: David

Titulek: Su-30

Vzpomínám si také na to, jak se někdy kolem r. 2007 objevila zpráva o tom, že Irán chce koupit 250(!) Su-30 za 11 mld. dol. Samozřejmě z toho sešlo, ale i to vypovídá o tom, že snaha Íránu získat moderní zbraně od Ruska je delšího data. Minimálně část těch přezbrojovacích programů proto bude realizována, byť jen postupně

Datum: 09.04.2015

Vložil: David

Titulek: Írán

Ekonomika Iránu dnes není v nejlepší kondici, ale nové zbraně Irán potřebuje jako sůl. Potřebuje především nové stíhačky, když např. letouny F-14 ( nejvýkonnější íránský typ) jsou již téměř 40 let staré - a domácí průmysl je schopen vyprodukovat maximálně vylepšené kopie starých F-5. Obdobně tak zastaraly třeba i ponorky 877 Kilo, okolo kterých byl svého času velký rozruch.
Celkově bych řekl, že tato snaha nakoupit nové zbraně v Rusku vypovídá i o nižší úrovni íránského průmyslu, který vyvinul např. tanky Zulfiqar či BVP Boragh, ale zjevně ne v příliš velkém množství a patrně ne v dostatečné kvalitě. Takže ona snaha o autarkii se do jisté míry minula účinkem

Datum: 09.04.2015

Vložil: Terminator

Titulek: spolupráce Írán, Rusko

Ty čísla v dolarech jsou šílený

Datum: 09.04.2015

Vložil: Matěj

Titulek: Re: spolupráce Írán, Rusko

Myslím si že konec embarga je pořád v nedohlednu. A i kdyby, tak pochybuju že Írán z fleku koupí celou novou armádu.

Datum: 10.04.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Re: spolupráce Írán, Rusko

Nebude to z fleku, zbraňové systémy budou nakupovány postupně a tedy i finance budou uvolňovány v delším časovém horizontu

Datum: 09.04.2015

Vložil: alexa

Titulek: Re: spolupráce Írán, Rusko

... podle ruských odhadů přišlo Rusko v Íránu ... o zisk ve výši až 13 miliard dolarů...

Podľa mňa to je nezmysel. Tých 13 miliárd by boli tržby ale nie zisk - v tom je obrovský rozdiel.

Datum: 09.04.2015

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Re: spolupráce Írán, Rusko

... máte pravdu, že mezi tržbou a ziskem je obrovský rozdíl, zde se však podle ruských zdrojů jedná o - "упущенную выгоду" - což jsou česky - "ztracené zisky".

Záznamy: 1 - 13 ze 13

Vyhledávání