internetový armádní magazín

Plynové turbíny, elektromotory a elektromagnetická děla pro Armatu druhé generace

23.02.2014 11:00

Svět ještě zatím neměl tu možnost spatřit nový ruský hlavní bojový tank T-14 Armata, i když jeho plánované zařazení do výzbroje vojsk je relativně blízko. Jeho vývoj, stavba prototypů a předsériových kusů probíhá v přísném utajení a zatím neexistují žádné dostupné fotografie. To, co zatím "prosáklo", nebo je podsouváno novinářům a zvědavcům má velmi "střepinový" charakter a existující fotografie různých modelů samotného tanku, nebo strojů odvozených vyvolávají spíše další dohady.

 

                                    

Co si s určitostí dovolíme říct, je fakt, že Armata v řadě směrů nebude revolucí, ale pouze další evolucí řady tanků T-72/T-90. Její řešení nebude tak radikálně jiné od současných ruských tanků, jako tomu mělo být u nerealizovaného T-95 (objekt 195), který neměl přebírat téměř nic "starého" a v ruských dílnách zažitého. Armatu bude pohánět klasický vznětový motor (V12 - X) a v jeho bezosádkové věži bude nová verze známého 125mm kanónu. Pro řadu osob majících velká očekávání bude tento tank znamenat asi určité zklamání, ale ..... . Armata bude podle nás tankem, který bude disponovat absolutně nejdokonalejší ochranou osádky, danou jejím umístěním ve speciální kabině oddělené od dalších prostor tanku a absolutně nejlepší ochranou hlavní zbraně (tedy kanónu) a jejího palebného průměru. 

I když chystaná tanková Armata nebude až tak revoluční a bude poháněna "pouze" dieselem, podle ruských vojenských odborníků čeká tuto platformu dlouhý životní cyklus, a proto se již nyní pracuje na druhé generaci. Očekává se zásadní změna pohonu tanku, ve kterém si své místo pravděpodobně najde plynová turbína zcela nové generace. Ta se bude radikálně lišit od 1490kW turbíny připravované pro T-95 nebo turbín starších pohánějících tanky T-80, bude menší, lehčí, úspornější a nebude tank pohánět přímo. Turbína bude pouze zatišťovat výrobu dostatečného množství elektrické energie pro několik elektromotorů, které budou točit hnacími rozetami pásů.

Elektrická energie nebude využívána pouze k pohonu tanku, ale i k zajištění činnosti hlavní tankové zbraně fungující na principu elektropmagnetického zrychlení projektilů - elektromagnetického děla. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

 

Diskusní téma: Plynové turbíny, elektromotory a elektromagnetická děla pro Armatu druhé generace

Datum: 24.02.2014

Vložil: David

Titulek: Evoluce

Je otázkou, jak vnímat, resp. definovat evoluci a revoluci. Vzhledem k využití bezosádkové věže, ale především předpokládaného použití elektromagnetického děla mi tohle připadá jako revoluce. Prostě je to pořád jen tank, až tak moc skutečně nového se na něm vymyslet nedá.
Kladu si otázku, zda je ale zrovna tento přístup efektivní - zvlášť v případě Ruska, které potřebuje velký počet tanků. Nevím, podle mne je lepší filosofie tureckého tanku Altay - klasická konstrukce, ale na velmi dobré technické úrovni, špičková elektronika atd.

Datum: 24.02.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Evoluce

Nesouhlasíme. Altay bude podle současných měřítek určitě perfektní tank, podobně jako korejský K2 nebo japonský Type 10, ale je to stále přešlapování na místě. Vývoj tanků uvízl v kruhu a Rusové dostali odvahu ho rozseknout.

Datum: 25.02.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Evoluce

Tak já uznávám, že Armata bude špičkový tank. Kladu si ale otázku, zda bude skutečně efektivním řešením pro OS RF. Vzdáleně mi to připomíná zkušenost s T-64/72, kdy méně výkonných, ale také méně náročných T-72 nakonec bylo vyrobeno víc než převratných, výkonnějších T-64.

Datum: 25.02.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Re: Re: Evoluce

Myslíte tím to, že kdyby Rusové zvolili trošku konzervativnější a levnější řešení, že by existovala větší jistota přezbrojení opravdu jedním modelem tanku?
Nebo jak by mělo podle vás vypadat to efektivní řešení pro OS RF?

Datum: 25.02.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Re: Re: Evoluce

Ano, podle mého skromného názoru mělo být zvoleno spíše konzervativnější řešení. Ale ne proto, že sám bych byl konzerva.
Beru v potaz to, že Rusko potřebuje velké množství tanků ( velká rozloha,různí hypotetičtí protivníci - Čína, potřeba většího množství tanků na jižním křídle - Čečensko, Gruzie atd, zastaralý současný vozový park a velké množství typů. Beru v potaz i fakt, že ruská ekonomika je stále závislá příliš na cenách surovin, které nyní jsou vysoké, ale mohou i klesnout. Je otázkou, zda takový ambiciózní projekt bude realizovatelný - a hlavně zda bude opravdu efektivní. Podotýkám, že cosi podobného napsal třeba i A.Chlopotov - a i další ruští autoři upozorňují na to, že celý projekt může být spíše být jakousi potěmkinovskou vesnicí.
Ale na druhou stranu si nemyslím, že řešením by byl T-90 v jeho nejnovějších modifikacích.
Nicméně do projektu bylo již hodně investováno hodně a má vysokou politickou podporu, takže realizován bude. Zda bude opravdu úspěšný, to uvidíme

Vyhledávání