internetový armádní magazín

Počet objednaných letounů Suchoj T-50 může být snížen

26.03.2015 00:10

Jurij Borisov, náměstek ministra obrany Ruské federace oznámil, že objednávka nových víceúčelových bojových letounů páté generace Suchoj T-50 (PAK FA) může být vzhledem k současným zhoršeným ekonomickým podmínkám a dostatečným výkonům zařazovaných strojů Su-30 a Su-35 snížena.

Podle plánu by měla být sériová výroba letadel Suchoj T-50 zahájena v roce 2016 a první blok by měl obsahovat asi 52 kusů. V letošním roce se předpokládá dodávka čtyř letounů pro potřeby testování. Testovací program T-50 probíhá podle plánu a zhoršená ekomická situace ho neovlivní. Militarybox, CC BY-SA

                                                                 prototypy T-50

                                                   (foto: Alex Beltyukov / CC BY-SA)

 

 

Diskusní téma: Počet objednaných letounů Suchoj T-50 může být snížen

Datum: 26.03.2015

Vložil: T50

Titulek: F22,T50,

F22 je čistě stíhačka pro bodovou obranu, taktické mise s dalšími support letouny-AWCS,KC určená k vybojování vzdušné nadvlády, odtažení nepřátelských letounů a také pro zastrašování. Jeho výkony hluboko v nepřátelské teritoriu jsou značně limitován. Je určený převážně pro BVR boj.

Su50 je multirole fighter, z předního pohledu má vynikající stealth vlastnosti, je schopen zasahovat pozemní cíle v hloubce nepřátelského teritoria, zdědí super manévrující schopnosti a v kombinaci s velmi velkým odletem je to velice nebezpečný stroj i pro F22. Ruské systému elektronického boje patří mezi nejlepší na světě-tudíž v kombinaci s vysoce pokročilými senzory ,vyspělým radiolokátorem a střelami velmi dlouhého dosahu, jednoduše vymanévruje F22 s jeho pohodlí a mezitím se přiblíží a pomocí střel krátkého dosahu s extrémní manévrovací schopností porazí F22.F22 do této situace se nebude chtít dostat a raději uteče... má to v taktice...Su50 používá velmi výkonné rušení.

J20 se snaží dostat na tuto úroveň a kopíruje právě vysoké výkony Su50 jako je výdrž, dolet, odolnost, nosnost, ekonomický provoz, možnost výroby více kusů, Su50 bude útočit decentralizovaně a koordinovaně, takže skupina pokryje velký prostor a nedá F22 šanci se někde schovávat. Zatímco letka F22 bude útočit pohromadě pro zvýšení šance na přežití. Su50 bude větší množství .Su50 se nemusí bát operovat samostatně na větším prostoru vedle přátelského stroje, je na to totiž stavěný. Neustále se budou snažit eliminovat výhody F22 a budou F22vyzívat k boji na kratší vzdálenost. Až F22 letka zjistí, že se není kam schovat a využít svou taktiku a přednosti ,radši se stáhnou. Nebo přijde na doghfight.Su 50 je dostatečně stealth na to, na co je určen.

Datum: 26.03.2015

Vložil: jel

Titulek: Re: F22,T50,

Myslím, že ohánět se doletem atd. je vcelku mimo, protože ten je stále jen na papíře a motory pro t50 nejsou hotovy. A výborné stealth vlastnosti zepředu rozhodně nemá, protože mu září lopatky motorů.
To ostatní asi nemá cenu vůbec řešit vzhledem k tomu, že f22 je reálně nasazen již mnoho let a při tempu vývoje t50 se může stát, že pro t50 už vlastně přímý "soupeř" bude o generaci dále.

Datum: 30.03.2015

Vložil: peto.r

Titulek: Re: Re: F22,T50,

T50 ma v motorovych gondolach rusiace radary, aktivne stealth

Datum: 02.04.2015

Vložil: Rofl

Titulek: Re: Re: Re: F22,T50,

To ty rušící radary asi budou zářit víc než ty lopatky muhehehhe

Datum: 27.03.2015

Vložil: Wanislav

Titulek: Re: F22,T50,

Přání je otcem myšlenky. Vědět předem taktiku strojů které jsou jen ve vývoji. Rozhodnout od stolu, že T-50 (SU-50) porazí F22 je docela odvážné.
Běžně mě fascinuje, že spousta lidí, vidí problematický vývoj strojů F-22 a F-35. Podle mě je důležité si uvědomit, pokud by vznikly těžkosti při vývoji T-50, tak se o nich nikdy nedovíme a stroje budou dál létat pro fotografy. Rusko má rozdílný přístup k utajování vývojů. Nemusí se zodpovídat kam mizí miliardy daňových poplatníků.

Datum: 27.03.2015

Vložil: T50

Titulek: Re: Re: F22,T50,

ALE no tak pánové, v Desert storm měli piloti zakázáno se pouštět do dogfightu se starými Mig-29 a to na nich létali Iráčané a stroje byly v export verzi a zastaralé. Slavné Eagly si troufly na Mig 23 a to kolikrát jen s BVR taktikou, ale nějaký dogfight tam byl. Američtí piloti s F15C tehdy se super stíhačkou z USA byli podělání z Mig29 a to se tam nevyskytovaly žádné Su27 s dobrou údržbou, veškerým vybavením a ruskými piloty. Dnešní F22 představuje analog staré F15C, F22 byl konstruován proti zmíněným Su27, aby nebyl ohrožen. Když Su27 se ukázal světu, USA se polekala a začala přemýšlet nad superdravcem, který by tyto letouny přibyl k zemi. Dnešní Su50 je zase reakce na F22. Pokud se zajímáte o vojenství, to já od svých 6 let- kdy jsem dostal první ATM , tak si názor uděláte, že ruské stroje je nemožné podceňovat a už vůbec ne ty perspektivní jakým je Su50.
Samozřejmě, že výše uvedené informace jsou silně zavádějící, ale chtěl jsem Vám všem připomenout fakt, že podobné kecy se melou ohledně F22 a už se zapomíná na fakt, že F22 je vlastně studenoválečné letadlo, které mělo a má ohrozit nadvládu letounů Su27 a jejich derivátů. Hold situace se změnila a studená válka nepokračovala pro F22 dobře, takže se zatím nepředvedl.

Další informace ohledně viditelných lopatek motoru jsou celkem úsměvné. Motory jsou schválně tak daleko od trupu, skoro by se dalo říci na křídlech, jsou totiž silně vyosené od motoru a vzduch k ním přichází skrz šikmé tunely, takže lopatky nejsou ani vidět, nehledě na to, že můžou být z kompozitu. Su50 má z přední strany stejný, ne-li menší radarový odraz než menší F22,nebo minimálně větší než F22, Další věc rušení, že září, slyšel jsi někdy o pasivních rušících systémech JELIMANe.UŽ v minulých desetiletích měly ruské stroje výkonné pasivní rušící systémy.F22 pilot by si naopak nepřál být v situaci, že na radaru vidí jeden Su50 ve velké vzdálenosti, který skenuje a mezitím se na pasivní režim a s pasivními rušícími systémem potají přibližuje dvojice Su50.Byl by tak podělaný, že by se snažil dostat pryč...

Datum: 27.03.2015

Vložil: jel

Titulek: Re: Re: Re: F22,T50,

Díky já se pobavil, všechny sssr/rus stíhačky od mig29 dále jsou super a všichni co v tom neletí jsou posraní.:D A t50 bombice určitě jen škoda, že vlastně nemá motory ani zbraně a léta jen na show...:o)

Datum: 27.03.2015

Vložil: jel

Titulek: Re: Re: Re: Re: F22,T50,

ještě přikládám pro ilustraci pěkný obrázek, aby si normálně smyšlející lidé zde udělali obrázek o tom jak "nejsou vůbec vidět lopatky motorů" http://i.imgur.com/qBoKk.jpg

Datum: 28.03.2015

Vložil: SU

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: F22,T50,

http://imgur.com/gallery/Hb4u0bv

Datum: 28.03.2015

Vložil: jel

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: F22,T50,

pěkná kresba, ale ve finále si tam můžeš namalovat a napsat co chceš, když srovnáváš plán s existujícím letadlem tak máš ohledně malovátek nekonečné možnosti.

Datum: 28.03.2015

Vložil: Mamut

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: F22,T50,

T-50 jako výkonný nadzvukový stroj potřebuje netlumení přísun vzduchu k lopatkám motorů, zde je jasně vidět že na rozdíl od F-22 je u T-50 počítáno s většími rychlosti za hranicí zvukové bariery i výškovým dostupem a hlavně rozsahem manévrovacích schopností při různých rychlostech a přetíženích, kde by motory F-22 zřejmě již vysadili. Ruští konstruktéři neobětovali aerodynamiku a výkonnost na úkor Stealth. Snížení toho fenoménu RCS je řešeno jiným způsobem a to již přímo speciálně vyvinutými materiály "absorbující" radarové záření použitých na konstrukci lopatek i samotným umístěním - sklopením jednotlivých listů pod určitými úhly. Nehledě na to že klasický stealth je již překonaná věc - důvod proč do křídel T-50 byli instalovány radary v pásmu L - pro odhalování Stealth protivníka. Pasivní radary a rušící systémy, optická a ič čidla atd.

Datum: 28.03.2015

Vložil: Mamut

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: F22,T50,

Motor pro T-50 existuje, vždyť ten stroj létá, nebo chceš tvrdit že ne? Jen je plánován a zcela reálně vyvíjen lepší motor, opět chceš tvrdit že ne? Je to lež. Ten letoun se neustále zkouší a upravuje, takže rusové určitě musí vědět čeho je ten stroj schopen a co je potřeba zlepšit apod! Přece jsou v přípravě snad na letošní rok státní zkoušky, opakuji pro měně chápavé - státní zkoušky tohoto stroje! Nikdo zde nepsal numera nějakého dostupu či rychlosti, nikdo je neví! Ale při použití zdravého rozumu z trochou technického vzdělání a logiky Vám konstrukce stroje napoví k čemu bude asi určen a pro jaké podmínky. Nehledě na to že vyvíjet a pumpovat ze státního rozpočtu finance na horší stroj než má protivník je hloupost! Vzlášt´ když mají k dispozici něco jako je Su-35S. Opět nikdo neřekl že lopatka je stealth a o to ani nejde, šli jinou cestou vývoje než je tomu u Raptora, protože doba pokročila, technologie pokročila. F22 je možná víc ňáký to - stealth - ale je mu to naprosto k ničemu, nehledě na to když ( a to hlavně v průběhu bojů) nedostane svoji porci péče kůli jeho potahu, tak už není Stealth. F22 je dinosaurus Studené války a jeho konstrukce tomu odpovídá a jeho Stealth jsou 80-léta minulého století. Ale to je ti asi putna...

Datum: 02.04.2015

Vložil: Rofl

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: F22,T50,

Ale prosímtě, samozřejmě že létá, akorát je to tak nějak motor ze staršího Suchoje. A nové motory ne a ne fungovat.

Datum: 27.03.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: Re: Re: F22 a průjem ,T50

Jj, proto - Liliputin - vyhrožuje jadernými zbraněmi, řekl bych, že vlastním konvenčním silám moc nevěří. Je dobré z vyjádření politiků(tady spíš vojevůdce) pochopit důvod strašení, je to podobné jako Severní Korea. Případně Irán. Spoléhá pouze na technologii nosičů vyvinutou Wehrmachtem z ww2, ano rakety. (POZOR NA URÁŽKY PŘEDSTAVITELE STÁTU !!! - poznámka redakce.)

Datum: 27.03.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: Re: Re: Re: F22 a průjem ,T50

Ještě si dovolím jednu parafrázičku pana Obamy: "jsou slabý a budou ještě slabší" a titulek již sám doplnil, co tento veliký pán měl na mysli. :)

Datum: 27.03.2015

Vložil: :)

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: F22 a průjem ,T50

Žádná parafráze, ale jen stará známá propaganda bez jakéhokoliv praktického a reálného významu.

Datum: 27.03.2015

Vložil: esk

Titulek: Re: Re: Re: Re: F22 a průjem ,T50

Ale Pan Státník Vladimir Putin nikomu nevyhrožuje, to jen naše zcela "objektivní" média, vlastněná státem a soukromými korporacemi patřící západu, nám to takto lživě servírují a snaží se vytvořit strašáka a popuzovat populaci. Konvenční síly jsou na tom momentálně nejlépe od rozpadu sojuzu a to dýky Putinovi. Ovšem obě strany v,í ze ruské konvenční sily jsou dnes hlavně v početní nevýhodě oproti NATO, proto je pro Rusko v případě napadení státu stále se rozpínajícím NATem jen jedna možnost, a tou jsou jaderné zbraně. V určitých dobách tomu bylo naopak, to jest početní převaha SSSR a VS např. v tancích, a pro západ v případě úderu tankových sil VS bylo jedno řešení a to taktický jaderný úder. Další papírový strašák Severní Korea apod. slouží mocenským strukturám západu pro strašení pomocí masmédií. Rakety vyvinuli kdesi a kdysi v Číně......

Datum: 28.03.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: F22 a průjem ,T50

No nevím, tak proč nedávno vyhrožoval Finsku? Dále se bojí protestů na vlastním území, popírání menšin, nepřijde mi jako zrovna přátelský pán. Já neříkám, že každej Rusák je zlej, jako ani každej Amík nebude hodnej. Jen se bojím, že ta hlava, která té síle velí není uplně zdravá. Přiznám se, že z něj mám strach, jako jsem měl kdysi z Bushe.

Datum: 28.03.2015

Vložil: esk

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: F22 a průjem ,T50

Vyhrožoval? A co řekl? Nebo spíše jak se k vám ta informace dostala, nebo jaké médium tuto zprávu vydalo a v jakém znění, kdo ji převzal a jak dále prezentoval? ... On z pouhého... když uděláte toto či ono... to nám nezbyde nic jiného než použít tu či onu zbraň... muže při jiné formulaci bíti vyhrožování, tak se dělá politika, bohužel. Jestli se boji protestů to nevím, když za ním stojí evidentně cca 80 procent národa. Jistě se mu nemůže líbit nějaká západem podporovaná a financovaná akce viz. nějaký ten Majdan, a podněcování k puči a dosazení západem podporovaných lidí jako jinde ve světě apod. Ať už se k tomu využijí menšiny či něco jiného. Je to inteligent a šachista což je kolikrát evidentní, jináč už by se dávno nechal zatáhnou do nějakého průšvihu... Já se spíše bojím co bude až tam Vladimír nebude....

Datum: 14.04.2015

Vložil: Petr

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: F22 a průjem ,T50

Jste zářný příklad snadno zmanipulovatelného jedince. Z vás musí mít ČT a Nova radost, když vidí, jak jim ty výmysly baštíte. Evidentně stačí, když vám proamerická propaganda nabulíkuje nesmysly o nebezpečnosti Ruska, vyhrůžkách Putina a vy to prezentujete jako hotovou věc, aniž byste viděl jeho jediný projev. Mimochodem, v Rusku se žádné menšiny nepopírají, jen tamní společnost odmítá stavět svazky homosexuálů na úroveň tradiční rodiny. Místních protestů se Putin určitě nebojí víc, než jakákoliv jiný politik, při jeho popularitě je tomu spíš naopak.

Datum: 28.03.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: Re: Re: Re: F22 a průjem ,T50

Netušil jsem, že zesměšnění velikosti představitele státu je trestné. Karikatura je přeci běžná a za vojevůdce se přeci vydává on sám. A sprosťák i přes svůj názor na něj nejsem.

Datum: 27.03.2015

Vložil: T50

Titulek: Re: F22,T50,

Hele taktika je už dávno vymyšlená. Nejdříve se vymyslí strategie, poté taktiky, které mají tuto strategii naplnit až posléze se začnou vyvíjet stroje, které se snaží tuto taktiku kopírovat a plnit stanovený úkol, aby ze strategického pohledu, vše zapadlo do sebe.

Někdy se stane že při naplňování taktických cílů vznikne stroj, který se hodí i k jiným úkolům než pro co byl vyvinut... tak vznikl třeba F15E STRIKE Eagle vcelku dobrý stíhací bombardér. Někdy se stane že tato myšlenka je natolik zdařilá a je energie posunout výkony ještě dále a vznikne speciál, takto vznikl Sú-34/24/. A Su 50?Je stavěn přesně podle této rovnice. To co ještě vznikne z Su50 je hudbou budoucnosti, myslím právě specializované verze. Ale teď je vidět, že tento letoun je navržen pro dlouhé lety, přesné útoky na pozemní cíle, hlídkování i dogfight. Podcenit tento nebezpečný stroj je bláhové.
Nejsem komunista, nenávidím je celou svou bytostí, ale Rusko nejsou jen Redflag Stalin Marsh. Rusko jsou také geniální vědci, kteří mají své ambice a dokáží jednoduchou cestou vytvořit skvost techniky, který nemá obdoby.

Datum: 27.03.2015

Vložil: T50

Titulek: Re: Re: F22,T50,

Nýtování panelů tvořící povrch Su50. Kdesi jsem četl, že Su50 je nic moc, protože je Nýtování ....To se amíci smáli už nad Su23 že je sestrojen z nýtů, které drží spoje. A že se rozpadne při letu a nedokáže dosahovat velkých rychlostí. O to více byli podělaný a překvapeni, že v Desert Stromu to byl jejich úhlavní nepřítel. Léta zpět to byl nebezpečný a obávaný stroj.
Takže bacha na nýty.

Datum: 27.03.2015

Vložil: T50

Titulek: Re: Re: Re: F22,T50,

Oprava Mig23

Datum: 27.03.2015

Vložil: Su

Titulek: Re: Re: F22,T50,

Konečně někdo objektivní.

Datum: 27.03.2015

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Re: Re: Re: F22,T50,

NAVAL verze T-50 je podle nás zatím silně papírovou záležitostí. Rusko se za optimálních podmínek (které se momentálně vzdalují) nepustí do stavby letadlových lodí dříve než za sedm, deset let. Je pravděpodobné, že nějaké výskumné práce ve věci palubní verze T-50 probíhají, ale nikdo vám nic přesnějšího neřekne.

Datum: 26.03.2015

Vložil: Jirka4form

Titulek: PAK FA

Myslím, že bylo jen otázkou času, kdy se podobného prohlášení dočkáme. S propadem příjmů rozpočtu musí dojít k omezením financování některých programů. V případě strojů PAK FA to asi nebude pro ruské ozbrojené síly žádná katastrofa.

Datum: 26.03.2015

Vložil: David

Titulek: T-50

Každopádně ale T-50 představuje značný technologický posun. A počet objednaných kusů může být postupně měněn, resp. navyšován. To, že nyní se Rusku příliš nevede, ještě neznamená, že to tak bude věčně

Datum: 26.03.2015

Vložil: Su

Titulek: steath fighters

Souhlasím s vámi. Mám také takový pocit.Ale bude mít jiné schopnosti..

Datum: 26.03.2015

Vložil: jsk

Titulek: Je drobná poznámka k T-50:

Dle mého mínění se nejedná o kategorii stealth ale spíše o "low observable". Pokud si prohlédnete povrchové panely T-50, uvidíte celkem klasické nýtování, výtokové trysky jsou klasické, nechráněné v IČ spektru atd. T-50 bude určen hlavně pro vývoz, kde si za doboru cenu nepovede špatně, nicméně pro Rusko je to pokrok i tak. Zatímco Su 27 má RCS cca 15m2, tady to bude možná i o dva řády menší (0.15-20m2). RCS F22 je pochopitelně tejné, nicméne se hovoří o 0.0001 m2...
Zatímco APG-77 zachytí Su27 na cca 300-400km, T-50 pak max. na pár desítek km (na vstřícném kursu), pořád bude mít výhodu pi před T-50, ale méně času na odpálení AIM-120 ( i když bude použita taktika SAW).-

Datum: 26.03.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: Je drobná poznámka k T-50:

Zajímavej dodatek. Jen dodám, čím méně má Rusák vyspělé techniky, tím pro nás lépe. Ještě bych rád věděl, jak si stojí Jas-39, myslím radarovej průřez a vlastně i s detekčním dosahem vlastního lokátoru.

Datum: 26.03.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: Re: Je drobná poznámka k T-50:

Ještě jedna poznámka, jakou bude mít budoucnost AWACS, když doba pokročí k těmto druhům letounů. Napadá mě, že místo talíře dostane kouli v IR spektru, nebo jen změní vlnovou délku(traduje se, že nízká frekvence umí zachytit Stealth)

Datum: 26.03.2015

Vložil: Ěvejk

Titulek: Re: Re: Je drobná poznámka k T-50:

Omyl! Čím horší stav a bojeschopnost Ruské armády jako celku, tím hůře nejen pro nás. Právě reálně hrozí že ten za mořem momentálně silnější bude tak dlouho dráždit a hrotit situaci pro získání zisku a moci, až to dotlačí do nějaké reakce protistrany. Což může ohrozit nejenom Evropu, která to odnese pro zisk někoho jiného. Jak nás učí historie nebylo by to poprvé. Aneb jak zajistit mír, být připraven na válku.

Datum: 26.03.2015

Vložil: Locket

Titulek: Re: Je drobná poznámka k T-50:

Současný T-50 je pouze vývojová platforma a sériový stroj se jistě bude lišit od T-50, stejně jak tomu bylo v případě Su-27 jehož projekt nesl označení T-10. Již dnes je zřejmé, že T-50 dostane nové motory s větším tahem a lepší "kapotáží", otázkou je spíše kdy. On "totál top stealth " letoun jako F-22 by rusákům s jejich geografií, rozlohou a přírodními podmínkami byl vcelku k ničemu. Stroj který je nutné " neustále "opečovávat" kuli stealtch potahu v krytých a vytápěných hangárech s ohromnými náklady na provoz a údržbu by v Rusku jistě dlouho nepřežil "náročnost ruských provozních podmínek". Ona ta "viditelnost na radarech" a RCS se dá ovlivnit i jinými způsoby, jinými druhy radarů a senzorů, "elektronickým bojem", taktikou apod. Pro T-50 se vyvíjí nové druhy PL zbraní, mohou být nasazený i rakety dlouhého doletu (např. až 300 km - suplování role MiGu-31) atd. Rusko má technologicky na pokrok jaký bude potřeba, ovšem otázkou je spíše co je nutné a hlavně za kolik. Vše ukáže až čas.

Záznamy: 1 - 34 ze 34

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

 

  SPONZOROVÁNO OBCHODEM E-ARMY