internetový armádní magazín

Poláci nebudou spolupracovat na projektu radaru pro země V4

10.09.2014 13:05

Polsko se s největší pravděpodobností nezúčastní společného projektu vývoje nové radarové stanice pro země "Visegrádské čtyřky" (Polsko, ČR, SR, Maďarsko). Hlavním oficiálním důvodem mají být zásadní rozpory v představách o mobilitě nového zařízení. Polská armáda by ráda získala zařízení o větší mobilitě (?), než nabízí společný projekt prosazovaný armádami dalších tří zemí.

 

Společný projekt počítá s vývojem nového digitálního 3D přehledového radiolokátoru kategorie MADR (Mobile Air Defence Radar) se schopností měření azimutu i elevace cíle a schopností rychlého rozvinutí i svinutí. Radilokátor by měl nahrazovat starý sovětský radiolokátor typu P-37 a radiolokační výškoměr PRV-17 a mohl by být postaven na základě již rozpracovaného česko-slovenského radiolokátoru RL-3DM ReUNION, jehož vývoj vede česká společnost RETIA. Radiolokátor by měl být při přesunu nesen automobilem Tatra T-815-7 8x8.

Projekt předběžně počítá s nákupem asi jedenácti radarových stanic pro potřeby České republiky, Slovenska a Maďarska. Militarybox, CC BY-NC-SA

                                                                       radar P-37

                                                      (foto: ShinePhantom / CC BY-SA)

 

 

Diskusní téma: Poláci nebudou spolupracovat na projektu radaru pro země V4

Datum: 10.09.2014

Vložil: Dip

Titulek: Problém nebude v mobilitě.

Podle toho, co jsem tak nějak postřehl, nebude tím hlavním důvodem mobilita. Ale to, že to nemá uspokojivé parametry v rozsahu.

Datum: 11.09.2014

Vložil: nesher

Titulek: Re: Re: Problém nebude v mobilitě.

Ano, myslím, že to bude ten kámen úrazu.
Co vím, tak Poláci chtěli prosadit modernizaci jejich radaru TRS 15, což nebyl žádný hit ani ve době kdy ho v Bumaru poprvé nakreslili.
Na drohou stranu se jejich postuji není co divit, WP není narozdíl od AČR budované jako lehká expidiční síla, ale jako plnohodnotná vševojsková armáda, která je určená, to Poláci víceméně nezakrytě přiznávají, k odražení prvního náporu Ruska. Tím pádem jsou jejich potřeby dosti odlišné. Tedy představa, že budou participovat na nějakém programu, který nebude pod jejich kontrolou, a to by ReUnion prostě nebyl (vedoucí programu a dodavatel hlavních částí by byla ČR, polské firmy by působily max. jako dodavatel některých méně důležitých komponentů), ale z většiny ho zaplatí, Polsko by odebralo více radarů než ostatní tři (dvě, neb účast HU je též velkou otázkou) země dohromady, je z polského pohledu značně nevýhodná.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

 

 

Hodinky.cz