internetový armádní magazín

Polská pobřežní obrana zesiluje - dostane další systémy s raketami NSM

29.12.2014 18:05

Polské ministerstvo obrany uzavřelo kontrakt s norskou zbrojovkou Kongsberg Defence & Aerospace v hodnotě 1,3 miliardy norských korun (asi 173,5 milionu dolarů) na vybavení druhého praporu pobřežní obrany raketovými protilodními systémy s raketami NSM (Naval Strike Missile).

Polsko je prvním zahraničním uživatel těchto norských raketových systémů. Kontrakt na vybavení prvního praporu s celkem šesti střeleckými vozidly na podvozcích polských automobilů Jelcz P662D43 6x6 (dvě samostatné baterie, každá s třemi vozidly) nesoucími až čtyřiadvacet raket v pohotovostním stavu byl podepsán v roce 2008. Podle dohody mělo dojít k dodání systémů polským ozbrojeným silám do konce roku 2012, ale stalo se tak až s určitým zpožděním v průběhu roku 2013. 

                            Kongsberg NSM Costal Defence System na polském automobilu Jelcs

                                                            (foto: PW2 / CC BY-SA)

 

Rakety NSM byly původně vyvinuty pro nová norská plavidla tříd Nansen a Skjold. Jejich délka je 3,95 m a hmotnost 410 kg. Rakety nesou bojové hlavice o hmotnosti 125 kg a jsou vybaveny vysoce sofistikovaným kombinovaným naváděcím systémem. Maximální dolet raket přesahuje 185 km. Militarybox, CC BY-SA

 

 

Diskusní téma: Polská pobřežní obrana zesiluje - dostane další systémy s raketami NSM

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání