internetový armádní magazín

Polsko by chtělo od roku 2021 nakupovat letadla páté generace

24.02.2014 11:15

Ministerstvo obrany Polska plánuje od roku 2021 postupné pořízení až 64 víceúčelových bojových letounů páté generace. Nákup letadel upravuje nový program technické modernizace ozbrojených sil Polské republiky, který byl představen na zasedání parlamentní komise pro ozbrojené síly a obranný průmysl. Nedávno, polským ministrem obrany oznámený modernizační program stíhacích bombardérů typu Su-22 má již přímou spojitost s plány na nákup nových víceúčelových letadel.

                                                             F-16D polského letectva

                                                          (foto: USAF / K. Shilok / PD)

 

Pokud se podaří zajistit dostatečné financování, všechny plánované letouny by měly být dodány do roku 2030. 

Předchozí polské modernizační plány letectva, které vznikly na konci roku 2012, počítaly s přijetím 16-ti nových strojů typu F-16C/D, které měly být koupeny v roce 2018 a dodány v období let 2019 až 2022. Podle tohoto plánu měly být staré stíhací bombardéry Su-22 vyřazovány od roku 2015.

Nové plány modernizace s nákupem letounů F-16 již nepočítají a zaměřují se na pozdější pořízení 64 nových letadel páté generace. První letadla páté generace by měla k polskému letectvu dorazit v roce 2021. Dodávky těchto strojů mají na úvod probíhat tempem dva kusy ročně. Toto tempo se má postupně zvyšovat.

                                                     dvojice polských Su-22M4K

                                                    (foto: Archangel12 / CC BY)

 

Nové plány počítají s vyřazováním Su-22 až od roku 2024, a to proto, aby došlo k plynulému přechodu mezi starým a novým provozovaným typem letounu a nehrozil odliv kvalifikovaných pracovníků.

Polské ministerstvo obrany ve svých nových plánech nezmiňuje žádný konkrétní typ letounu, který by měl být pořízen a hovoří velmi obecně o letounech páté generace. Jediným "západním" typem takového letounu je v současnosti americký F-35. Militarybox, CC  BY-NC-SA 


                                                        americké letouny F-35A
                                                    (foto: USAF / J. Nimmo / PD)


 

 

Dřívější zpráva: Polsko si ještě ponechá letouny Su-22

 

 

Diskusní téma: Polsko by chtělo od roku 2021 nakupovat letadla páté generace

Datum: 27.02.2014

Vložil: dawidoff

Titulek: f-35

Koszt 35-40 miliardów złotych na 10 lat.

Datum: 24.02.2014

Vložil: David

Titulek: Realistické?

Tak jsem to i chápal - prodloužení životnosti MiG-29 a Su-22, aby za nějaký čas mohly být nahrazeny novým strojem. Ale nákup tak velkého množství nových letounů (64 mělo původně být F-16), navíc letounů 5-té generace (v úvahu podle mne nepřipadá jen F-35, který je čím dál dražší, ale jako určitou možnost bych viděl i turecký F-X vzhledem k tomu, že Turecko je členem NATO) mi připadá tak trochu nad možnosti Polska

Datum: 24.02.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Realistické?

Taky se nám zdá ten počet trošku přehnaný. Polský rozpočet to při neustálém nárůstu cen nových letadel asi nemůže zvládnout. Jo, kdyby šlo jen o letadla tak snad, ale oni chtějí nové lodě, nové ponorky, nová bojová vozidla - prostě si moc fandí. Ale přejme jim to! Plánovat se musí a jejich plány se možná opírají o něco, co ostatní nevědí.

Datum: 25.02.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Realistické?

Tak což o to, já bych jim to přál také. Ale svým způsobem už třeba jen ten nákup nových letadel bude problémem. Chápal bych třeba, kdyby nyní byly nakoupeny další F-16 v nějakém nejnovějším modelu, což by ostatně možná bylo lepší řešení než problematický F-35 - a tím pádem by nemusely být modernizovány MiG-29 a Su-22. Ten nákup by mohl být rozložen do několika let - i to je dnes realizovatelné. Došlo by tak ke sjednocení výzbroje, nové letouny by mohly využívat zázemí a náhradní díly pro stávající letouny. Ale s F-35 - či jiným letounem - bude muset být nakoupena nová infrastruktura, která cenu letounů pochopitelně významně zvyšuje. A já prostě mám pochyby, zda to polský obranný rozpočet zvládne.
Řekl bych, že třeba i Polsko je tak dobrým příkladem, že pouhé mechanické navýšení výdajů na obranu (absolutně, ale i vůči HDP) nezaručuje vyšší efektivitu

Vyhledávání