internetový armádní magazín

Polsko si ještě ponechá letouny Su-22

14.02.2014 11:35

Podle polských zdrojů si polské vojenské letectvo ještě nějakou dobu ponechá stíhací bombardéry typu Suchoj Su-22, jejichž životnost by mohla být prodloužena až o deset let. Definitivní rozhodnutí o budoucím osudu "sůček" má padnout v březnu letošního roku. Případný scénář budoucího postupu hovoří o postupném snižování počtu těchto letadel na 16 kusů (jednu eskadru) a jejich dalším několikaletém používání (až další 10 let).

Polsko má v současné době celkem 32 "sůček" v jednomístné verzi Su-22M4K (26 ks) a dvoumístné Su-22UM3K (6 ks). Všechna tato letadla byla do Polska dodána v osmdesátých letech a nikdy nebyla modernizována, i když v devadesátých letech modernizační plány existovaly.

V roce 2012 mělo polské letectvo v úmyslu vyřadit všechny stíhací bombardéry řady Su-22 a nahradit je bezpilotními letouny. Ještě na podzim roku 2013 se předpokládalo vyřazení posledních strojů v roce 2015, ale pak byl učiněn závěr, že bezpilotní letouny nemohou stíhací bombardéry úplně nahradit. Militarybox, CC BY-NC-SA

                                                          Su-22M4K polského letectva

                                                           (foto: Radomil / CC BY-SA)

 

 

Dřívější zpráva: Poláci uvažují o náhradě Su-22

 

 

Diskusní téma: Polsko si ještě ponechá letouny Su-22

Datum: 17.02.2014

Vložil: Beno35

Titulek: Su-22

Rusové v minulosti nabízeli velmi zajímavé modernizační programy pro Su-22, ale myslím, že se nikde nerealizovaly. Dnes takový ucelý program pro tyto letouny asi neexistuje a Poláci budou moci akorát prodloužit životnost provedením revizí a oprav. Maximálně budou moci namontovat několik produkčních kousků americké elektroniky.
Souhlasím s Pepou, že Su -22 bylo nedoceněné letadlo a když už jsem se rozhodl něco napsat, tak musím poděkovat Militaryboxu za dobře odváděnou práci, tento magazín čtu skoro každý den :-)

Datum: 17.02.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Su-22

Díky.

Datum: 18.02.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Su-22

Tak ty ruské modernizační programy se nerealizovaly, protože byly hodně drahé. Přitom byly poměrně intenzivně nabízeny na světových trzích - hodně se mluvilo svého času o modernizaci angolských Su-22.
I Poláci svého času uvažovali o poměrně rozsáhlé modernizaci, sešlo z toho z ekonomických důvodů. Ten současný program, to je de facto jen prodloužení technické životnosti

Datum: 17.02.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Su-22 nedoceněné letadlo

Tak Su-22 byl vytýkán především krátký dolet. Ale jinak to byl ve své době poměrně vyspělý letoun. A mimochodem třeba v Jemenu, který nyní čelí vnitřnímu konfliktu, je vysoce ceněn - poměrně vysoká únosnost, spolehlivost.
A těm bezpilotním letounům - já je uznávám, ale pro celou řadu úkolů je mnohem vhodnější klasický pilotovaný letoun.
Ale to rozhodnutí Polska mne přeci jen trochu překvapilo - inu, mají lepší vztah k armádě než ČR a nespoléhají se jen na relativně malý počet F-16

Vyhledávání