internetový armádní magazín

Pořídí Slovensko letouny JAS-39 Gripen ???

10.01.2014 09:20

V tomto týdnu se v různých informačních zdrojích začala opět objevovat zpráva, že Slovenská republika vážně uvažuje o pronájmu švédských víceúčelových bojových letounů Saab JAS-39C/D Gripen. Těmito letouny by Slovensko chtělo nahradit provozované ruské stroje MiG-29. V současné době má letectvo Ozbrojených síl SR v provozu čtyři jednomístné letouny MiG-29AS a dva dvoumístné MiG-29UBS. Tyto letouny by měly zůstat ve službě asi do roku 2016, do doby, do které je smluvně zajištěn jejich servis. Co však bude dál zůstává otázkou. Pronájem starších švédských Gripenů z přebytků švédského letectva je jednou variantou možného řešení, druhou může být přijetí americké nabídky na výhodný nákup strojů F-16.

V případě pronájmu švédských letounů by Slovensko mohlo vytvořit společnou leteckou jednotku s ČR, což by možná přineslo určitou finanční úsporu. Militarybox, CC BY-NC-SA

                                                    letouny JAS-39 švédského letectva

                                                      (foto: Alan Wilson / CC BY-SA)

Diskusní téma: Pořídí Slovensko letouny JAS-39 Gripen ???

Datum: 10.01.2014

Vložil: Alex

Titulek: Slovenské Gripeny

Pronájem Gripenů by byl pro Slováky z krátkodobého ekonomického hlediska asi nejvýhodnější. Jaký by byl asi jejich ideální počet pro slovenské letectvo? Viděl byt to tak na 6 + 2. Myslíte si, že by to mohly být i verze E/F?

Datum: 10.01.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Slovenské Gripeny

Osm stíhaček (tedy 6+2) je podle našeho názoru jakési rozumné minimum. Pro 6 letadel (4+2 jednoho typu) se již asi nevyplatí udržovat veškerou "mašinérii" a začíná vznikat problém na linii provoz-údržba-výcvik.
Nemyslíme si, že by to mohly být nové stroje E/F, aspoň v úvodní fázi určitě ne. V roce 2017 by tyto stroje nemohly být pro Slovensko k dispozici.

Datum: 12.01.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Slovenské Gripeny

Já osobně bych řekl, že na verzi E/F by Slovensko ani nemělo peníze, jistě půjde o starší verzi. Ale pokud k tomu pronájmu přeci jen dojde, pak v budoucnu by mohla být i ta modernější verze E/F

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

 

     PODPOŘTE MILITARYBOX