internetový armádní magazín

Poslední novinky kolem Armaty

11.12.2014 18:15

Předvedení nového ruského tanku a dalších bojových vozidel na univerzální těžké pásové platformě Armata se nezadržitelně blíží. Dojde k němu již za méně  než pět měsíců na velké květnové vojenské přehlídce na Rudém náměstí v Moskvě. Dnes, poměrně dost překvapivě, stále ještě neznáme ani přibližně definitivní podobu nového tanku a dalších odvozených obrněnců, o přesnějších technických parametrech ani nemluvě, ale v různých zdrojích se přece jenom postupně začínají více objevovat různé nové informační "střípky".

                                                              Armata - 2013 (FU)

 

Co se již asi nefinivně potvrdilo je označení nového tanku indexem T-14 (těžké bojové vozidlo pěchoty ponese označení T-15), který byl vozidlu již nějakou dobu většinou zdrojů stejně přisuzován.  

Během posledních týdnů až měsíců vešlo o Armatě ve známost, že bude vybavena konstrukčně novými pásy s větší životností, pochopitelně s možností montáže gumových patek pro šetrnější jízdu po komunikacích. Tato drobná informace pochopitelně není až tak zajímavá a atraktivní jako ta, že do palebného průměru hlavní 125mm zbraně tanku T-14 bude zařazena nová laserem naváděná protitanková řízená střela s tandemovou kumulativní bojovou hlavicí a dálkovým dosahem zatím kolem 5 km, která nebude mít nejmenší problém se vypořádat s nejmodernějšími tanky protivníka. Podle některých spekulativních zpráv z "ruských březových hájů" by mohla existovat i verze s kombinovaným laserovo-radiolokačním naváděním a větším dosahem. Sériová výroba nové řízené střely by měla být zahájena v roce 2016. Pokud stále platí ruské nařízení o minimální velikosti palebného průměru tanků (40 ks), bude takových střel ve vezených zásobnících tanku T-14 minimálně 8 kusů, které budou doplňovat 32 kusů klasické dělené tankové kanónové munice.

Za zmínku stojí též zpráva, která tvrdí, že tank T-14 bude kromě nového kanónu kalibru 125 mm vyzbrojen kulometem ráže 12,7 mm a rychlopalným kanónem ráže 30 mm. Jestli se jedná o pravdu ukáže možná až vlastní předvedení tanku, ale rozhodně to nijak neodporuje dřívějším informacím, že doplňková výzbroj Armaty může být variabilní a může obsahovat až tři zbraně (dvě spřažené, nebo částečně spřažené s hlavním kanónem a jednu volně ovládanou - velitelskou, která bude začleněna i do aktivního obranného systému). Tyto doplňkové zbraně mohou být kulomety ráží 12,7 mm nebo 7,62 mm, rychlopalné kanóny ráží 30 mm nebo 23 mm, nebo také automatický 30mm granátomet. Militarybox, CC BY-SA

 

 

Diskusní téma: Poslední novinky kolem Armaty

Datum: 22.12.2014

Vložil: Terminator

Titulek: Armata

Všede se píše, že půjde o zcela nový stroj, myslím si, že pokud je to tak, tak toto vozidlo musejí někde zkoušet (možná i léta), to se opravdu nikomu do současné doby nepovedlo něco vyfotit, nebo natočit????

Datum: 16.12.2014

Vložil: Bors

Titulek: Armata - uspořádání

Už se aspoň ví, jaké bude celkové uspořádání? Někde se uvádí, že motor bude vpředu.

Datum: 16.12.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Armata - uspořádání

Tank Armata - T-14, bude mít podle nás motor vzadu. Obráceným uspořádáním bude disponovat odvozené těžké BVP. V přední části tanku bude umístěna kapsle pro tříčlennou osádku sedící vedle sebe. Prostřední místo pro řidiče bude posunuto pravděpodobně mírně vpřed. Před kapslí bude prostor pro nádrže s vodou pro osádku a systémy tanku a nádrže s palivem.

Datum: 16.12.2014

Vložil: Bors

Titulek: Re: Re: Armata - uspořádání

Nádrž v přední části je tedy výhodnější a bezpečnější než motor? A co zbytek uspořádání?

Datum: 16.12.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Re: Re: Armata - uspořádání

Může to být překvapivé, ale dobře strukturovaná nádrž naplněná kapalinou (byť i palivem) může představovat pro pronikající střelu stejnou překážku jako zdánlivě "odolnější" motor. Motory jsou dnes stavěny tak, aby byly co nejlehčí a podle výzkumů nepředstavují pro současné průbojné střely až takovou překážku, aby bylo možno s nimi počítat jako s nějakým významným přídavným pancéřováním. Uspořádání s motorem vpředu je pro těžké pásové vozidlo, po kterém je požadován rychlý pohyb v terénu a razantní manévrování spíše nevýhodné. Popis těchto nevýhod by si však vyžádal poněkud více vět.
Motor tedy podle nás (a našich informací) bude vzadu. Na základě jeho stavby se dá předpokládat, že bude mít dva separátní čističe vzduchu po obou dvou svých stranách a dvě separátní výfuková potrubí (motor má dvě turba), která budou vyústěna na bocích tanku.
Mezi kapslí osádky a motorem bude prostor pro zásobník pro kanónovou munici, nabíjecí automat, jeho pohony atd.. Munice bude dělená.
Před motorem budou ještě další vnitřní palivové nádrže.
Věž tanku bude tvořena "vnitřním jádrem" s uložením kanónu a přístroji a oddělitelnými kontejnery po stranách a na zádi.

Datum: 12.12.2014

Vložil: David

Titulek: 30 mm kanon

Ten rychlopalný kanon mne překvapuje. Vzpomínám si, jak rychlopalný kanon (původně dokonce dva) použili Slováci jako doplňkovou výzbroj na své modernizované T-72. Všichni na to zírali jako na raritu, ale žádnou armádu to neoslovilo

Vyhledávání