internetový armádní magazín

Program vývoje nového indického BVP pokračuje

04.08.2014 15:05

Indické ministerstvo obrany obnovilo program vývoje perspektivního bojového vozidla pěchoty FICV (Future Infantry Combat Vehicle).

Ambiciózní indický projekt FICV jehož cílem je vytvoření 20 až 22 tun těžkého plovoucího bojového vozidla pěchoty určeného k náhradě zastaralých sovětských typů BMP-1 a BMP-2 byl zahájen v roce 2009 a navazuje na od konce devadesátých let vedený projekt Abhay agentury DRDO. Již v roce 2012 byl však pozastaven pro nejasnosti ve financování, technické problémy a zvažování ruského návrhu na možnost licenční výroby vozidel BMP-3M. Koncem roku 2013 však příslušní indičtí představitelé rozhodli, že se Indie svého programu nevzdá a ruskou nabídku nepříjme. Nyní se má indický program FICV opět rozběhnout zvýšeným tempem.

Podle zveřejněných informací mají být postaveny prototypy FICV dvou vybraných finalistů, které se podrobí zkušebnímu programu v délce 18 až 24 měsíců. Výsledky zkušebního programu zaměřeného na bojeschopnost vozidla, provozní náklady a celkovou výrobní cenu mají rozhodnout o vítězi.

Program FICV je určen pouze pro domácí indické společnosti. Indické ministerstvo obrany vyzvalo k předložení návrhů budoucího bojového vozidla pěchoty firmy Bharat Forge, Mahindra Defence, Larsen Toubro, Punj Lloyd, Tata Motors, Roltas, Titagarh Wagons a státní zbrojovky Ordnance Factory Board a Pipavav Defence. Zájemci o účast ve výběrovém řízení měli předložit základní předběžnou prezentaci svých návrhů do konce měsíce června. Podrobnou zprávu o projektu pak musí předložit do konce letošního roku. 
K předloženým projektům domácích firem se mohou připojit jako partneři významní zahraniční dodavatelé podobné techniky. Do této skupiny zahraničních firem patří izraelské Elbit Systems a Rafael, francouzské CMI, Thales a Nexter, americké Raytheon a General Dynamics, německé Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall, ruská Rosoboronexport, britská BAE Systems a korejská Doosan Group. 

Vyhodnocení předložených návrhů a výběr dvojice finalistů má proběhnout do konce roku 2015. Podle propozic pak dostanou finalisté lhůtu 24 měsíců na postavení svého prototypu, který se zúčastní zkušebního programu.

Indické ministerstvo obrany plánuje vybrat vítěze do roku 2020. Předpokládá se odebrání asi 1566 kusů vozidel FICV. Militarybox, CC BY-NC-SA
 

 


Dřívější zpráva 11.12.2013: Indie odmítla ruská BMP-3

 

 

Diskusní téma: Program vývoje nového indického BVP pokračuje

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

Modnidoplnky.cz