internetový armádní magazín

První francouzský Mistral ruskému námořnictvu zatím nepředán

14.11.2014 12:15

Francie dnešního dne, tedy 14.11.2014 ruskému vojenskému námořnictvu nepředá první loď třídy Mistral, jak bylo uvedeno v pozvánce pro představitele ruského námořnictva a ruského VPK. To, že loď předána nebude je známo již několik dnů, takže ruská delegace do francouzského Saint Nazaire ani neodcestovala.

Francouzská společnost DCNS se snažila aktem plánovaným na 14.11.2014 splnit své závazky vůči ruské straně, protože posledním krajním termínem pro předání plavidla byl smluvně stanoven 13. den v měsíci listopadu. Od následujícího dne začíná nabíhat penále ve výší 1 milion dolarů za každý den zdržení, pokud nebude využito speciální klauzule o možném až tříměsíčním odkladu pro nepředpokládatelné technické nebo technolgické potíže. Tento případ však podle dosavadního vyjadřování a chování francouzských loděnic nenastal.

Podle oficiálního prohlášení francouzské vlády prezentovaného francouzským ninistrem obrany J. Le Drianem budou Mistraly předané "v nejkratším čase". Jedná se o mnoho neříkající diplomatické vyjádření, které vzbuzuje řadu rozpaků na všech stranách, především však na té ruské.

Jak se zdá, Rusko se rozhodlo dát Francii ještě dva týdny čas. Pokud ani pak nedojde k předání prvního Mistralu přijdou na řadu požadavky tučného finančního odškodnění. Militarybox, CC BY-SA

                                                       Vladivostok - loď třídy Mistral

                                                        (foto: Quoique / CC BY-SA)

 

 

 

Diskusní téma: První francouzský Mistral ruskému námořnictvu zatím nepředán

Datum: 14.11.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Vladivostok

Loď nebyla předána, ale mezinárodní identifikační systém AIS (automatický identifikační systém) ji od 14.11. 2014 označuje jako loď pod ruskou vlajkou.

Datum: 15.11.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Vladivostok

Tak teď by se ještě mohla zúčastnit nějakého vylodění v zahraničí a byla by to jasná ruská invaze:)

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 PODPOŘTE MILITARYBOX