internetový armádní magazín

RADBO - laserový odminovací systém

24.06.2015 11:30

Na základě požadavků amerických ozbrojených sil byl v USA vyvinut nový mobilní odminovací systém využívající k ničení min, nevybuchlé munice a improvizovaných náloží laserové zařízení. Systém je postaven na podvozku automobilu Cougar s vysokou protiminovou odolností kategorie MRAP a má umožnit rychlejší a bezpečnější čištění území v porovnání s v současné době používanými metodami.

Technologie odminovacího systému byla vyvinuta ve spolupráci několika výzkumných a testovacích center amerických ozbrojených sil a je označována jako Recovery of Airbase Denied by Ordinance (RADBO). Základem technologie je použítí laseru umístěného v dálkově ovládané stanici. Osádka tak může eliminovat výbušná zařízení bez opuštění kabiny vozidla. Laser je schopen ničit výbušniny na vzdálenost až 300 m. Vozidlo je kromě laserové stanice vybaveno i manipulátorem s nosností přibližně 23 kg. 

                                               laserový odminovací systém RADBO

                                                          (foto: U.S. Army / PD)

 

Podle americké armády je nový odminovací systém určen především pro efektivní čištění leteckých a dalších vojenských základen, které se staly terčem nepřátelského útoku. Po takovém útoku může být na území základy velké množství různé nevybuchlé munice, kterou může nový systém pomoci rychle odstranit. Nový mobilní odminovací systém momentálně prochází předběžnýmy testy a oficiálně má být předveden v září na letecké základně Tyndall. Militarybox, CC BY-SA 

 

 

Diskusní téma: RADBO - laserový odminovací systém

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání