internetový armádní magazín

Řecké letectvo vyřadí letouny Corsair II

29.04.2014 12:50

Řecké vojenské letectvo se rozhodlo vyřadit zbývající bitevní letouny LTV A-7E/TA-7C Corsair II. Stane se tak po čtyřiceti letech služby v říjnu letošního roku a 28 dosud užívaných jednomístných A-7E a 15 dvoumístných TA-7C zamíří na smetiště. Důvodem vyřazení letounů je jejich zastaralost, vysoké náklady na provoz a údržbu, na dnešní dobu již nedostatečné bojové schopnosti a nastupující nedostatek vycvičených pilotů.

V současné době je vojenské letectvo Řecka již posledním aktivním provozovatelem letounů A-7. Vojenské letectvo Spojených států vyřadilo poslední A-7 již v roce 1991, americké námořnictvo v roce 1993 a vojenské letectvo Portugalska v roce 1999. Letouny A-7 tak zůstávají již jen ve výzbroji Thajska, ale v této zemi jsou ve stavu dlouhodobého uložení a již řadu let nebyly ve vzduchu.

Firma LTV vyrobila celkem 1540 letounů A-7. Do Řecka se po službě u U.S. Navy dostalo asi 60 strojů. 

LTV (Ling-Temco-Vought) A-7 Corsair II je lehký jednomotorový podzvukový bitevní letoun schopný provozu na palubách letadlových lodí. Do služby u amerického námořnictva vstoupil v době války ve Vietnamu a v jeho sestavě hahrazoval letoun A-4 Skyhawk. O něco později začal nahrazovat i stroje A-1 Skyraider, F-100 Super Sabre a F-105 Thunderchief u amerického vojenského letectva.

Letoun A-7 Corsair II ideově vychází z nadzvukového letounu LTV F-8 Crusader. Jeho délka v jednomístné verzi je 14,06 m, rozpětí křídel má 11,81 m a výšku 4,6 m. Letoun dosahuje maximální rychlosti 1125 km/h a na celkem osmi závěsnících může nosit různorodou výzbroj do celkové hmotnosti 6800 kg. Militarybox, CC BY-NC-SA 

                                                       LTV TA-7C - Hellenic Air Force

                                                     (foto: Airwolfhound / CC BY-SA)

 

 

Diskusní téma: Řecké letectvo vyřadí letouny Corsair II

Datum: 01.09.2014

Vložil: Ivan novák vv

Titulek: Létají

A7-skafidia-pelopones. Jsou tu na dvou letištích. Na civilním Araxos a asi 20km pod nim na vojenském. S+ne klid. Po. po 08 počasí a potom jedno za druhým do oběda. Hlídají prostor jen přes týden. Sleduji je tady už skoro 10let. Mám je natočené i na letišti. Většinou je doprovází "F".

Datum: 29.04.2014

Vložil: David

Titulek: Re: ???

Tak v Řecku výdaje na obranu již nedosahují -byť těsně - ani ona 2% HDP, přitom ještě před krizí se často šplhaly až ke 4%. Samozřejmě, příklad Řecka byl vždycky napjatý vzhledem k problematickým vztahům s Tureckem.
Dochází i k redukci početních stavů a počtu techniky. Ale vzhledem k těm sníženým výdajům podle mého názoru takovéto zastaralé typy měly být vyřazeny již dávno

Datum: 29.04.2014

Vložil: David

Titulek: Corsair

Přiznám se - domníval jsem se, že tyto zastaralé letouny Řecko už dávno vyřadilo - vzhledem k tomu, že redukovalo své výdaje na obranu

Vyhledávání