internetový armádní magazín

Řízená střela Norinco Red Arrow - čínský Javelin

10.07.2014 09:45

Do výzbroje čínské armády údajně dorazily první protitankové řízené střely spadající do kategorie "vystřel a zapomeň". Tyto nové střely jsou dílem známé společnosti Norinco Corporation a nesou označení HJ-12. Střely byly v materiálech výrobce prezentovány i na výstavě Eurosatory 2014 jako Red Arrow 12.

Nový čínský protitankový systém se zásadně liší od všech dosud v Číně produkovaných systémů určených k boji s pozemními pancéřovanými cíli a je na něm aplikována celá řada dosud nepoužitých technických řešení. Tato řešení jsou nápadně podobná těm, která byla použita na amerických protitankových systémech Javelin nebo izraelských systémech Spike.

Celý systém HJ-12, nebo též Red Arrow 12 je relativně lehký, v palebné konfiguraci váží jen něco kolem 17 kg. Je tvořen střelou umístěnou v přepravně-odpalovacím kontejneru o délce 1,25 m a průměru asi 180 mm a přenosnou odpalovací jednotkou. Systém se používá tzv. "z ramene", tedy bez nějakého podstavce.  


Nejdůležitějším inovativním prvkem celého systému je v odpalovacím zařízení instalovaná infračervená jednotka, která umožňuje střelci vyhledávání a zaměřování cílů. Obraz střelcem označeného cíle si jednotka zapamatuje a předá ho podobné menší infračervené jednotce umístěné na čele střely. Ta pak cíl automaticky sleduje a po odpálení na něj střelu navádí. Podle dostupných informací se zdá, že senzor v odpalovací jednotce má maximální dosah asi 4 km, senzor ve střela pak asi 2 km. Dosah senzoru ve střele je limitujícím parametrem celkového dosahu střely. Střela může být použita za dobrých i horších klimatických podmínek ve dne i v noci. Ve fázi přípravy by měla být střela s televizním senzorem, s maximálním dosahem 4 km a použitelností pouze ve dne.

Samotná raketová střela systému Red Arrow 12 je vybavena tandemovou bojovou hlavicí s průrazností až 1100 mm homogenního ocelového pancíře za reaktivní ochranou. Má čtyři nosné a čtyři křížové řídící plochy, které se rozkládají po opuštění přepravně-odpalovacího kontejneru a urychlovací a letový motor na tuhé palivo. Střela může podle volby střelce letět k cíli buď přímo, nebo horním obloukem a atakovat tak jeho horní partie. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

 

Diskusní téma: Řízená střela Norinco Red Arrow - čínský Javelin

Datum: 28.10.2014

Vložil: AnthonyMn

Titulek: ugg bailey button http://www.ireajijic.com


Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

 

Hodinky.cz

 

 

 

Prozdravi.cz