internetový armádní magazín

Ruská armáda začala zařazovat protiletadlové systémy 9K333 Verba

02.06.2014 10:25

Útvary ruské armády začaly v minulém týdnu přebírat nové přenosné systémy protivzdušné obrany s označením 9K333 Verba. První systémy zamířily k protiletadlovému pluku Ivanovo přiřazenému k elitním výsadkovým jednotkám.

Systém 9K333 Verba vývojově navazuje na známé a i obchodně velmi úspěšné systémy Igla a Igla-S (Igla-Super), obsahuje však údajně několik revolučních novinek a originálních technických řešení, které zlepšují výkon systému a umožňují účinněji napadat letouny protivníka.

                                                                       Igla-S

                                                   (foto: Mike1979Russia / CC BY-SA)

 

První zprávy o vývoji nového přenosného protiletadlového raketového systému Verba pocházejí z roku 2008. V té době konstrukční kancelář KBM Kolomna dokončila základní konstrukční práce a provedla sérii předběžných testů. Další vývoj však postihly blíže nespecifikované potíže a zavedení systému do výzbroje bylo několikrát odloženo.

Systém 9K333 Verba používá raketu s označením 9M336 vybavenou novou třípásmovou pasivní infračervenou naváděcí hlavicí s lepšími schopnostmi sledování postřelovaného cíle a s lepším filtrováním signálů tepelných klamných cílů. Raketa tak má podstatně větší odolnost proti rušení.
Oproti raketám starších systémů má 9M336 motor s novým typem tuhého paliva, které poskytuje lepší výkonnostní charakteristiky. Dálkový dosah rakety by neměl být menší než 6400 m (Igla-S asi 6000 m) a výškový menší než 4500 m (Igla-S asi 4000 m). Raketou je možno postřelovat cíle letící na příletu rychlostí až 500 m/s (Igla-S asi 400 m/s).

Raketa 9M336 systému 9K333 Verba nese i novou vysoce tříštivou bojovou hlavici o hmotnosti 1,5 kg. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

Diskusní téma: Ruská armáda začala zařazovat protiletadlové systémy 9K333 Verba

Datum: 15.07.2014

Vložil: Ladis

Titulek: Objektivně...

Dívat se na vše americké, jako na vše nejlepší a "in" je stejně pošetilé, jako tvrdit, že vše ruské je komoušské a špatné. Nezpochybnitelné je, že v řadě oblastí vojenské techniky a výzbroje jsou Rusové na špici vývoje spolu s několika málo dalšími zeměmi. Příkladem může být oblast vyspělé raketové techniky, např. zrovna kategorie střel země - vzduch. Naopak je škoda, že nejsme schopni překročit rámec ideologického uvažování a jít vlastní cestou, pokud se týče naší armády a výzbroje. A lze čerpat od západních zkušeností i těch východních. Rusové nejsou ani hloupí, ani zaostalí. Vždycky vyráběli prvotřídní zbraňové systémy prakticky ve všech oblastech vojenské techniky,...kdo popírá, nic neví :)

Datum: 07.07.2014

Vložil: Milan

Titulek: Zajímavé

že v Česku mají Rusáci nejvíce spolupracovníků a fanoušků...nikde jinde v zemích bývalé VS tomu tak ani zdaleka není. Čím pak to asi bude...snad měl pravdu Heydrich když mluvil o Češích jako o smějících se bestiích. Anebo jsme takový pronárod který morálně stojí za houby? Asi ano a komunisté tu morálku a hrdost ještě dorazili. Dost fujtajbl....

Datum: 07.07.2014

Vložil: Míša

Titulek: Re: Zajímavé

Je to tím, že nemáme žádné vlastenecké cítění. Proto spousta našinců se hrne do Pekel směr východ, nebo k zrádcům na druhou stranu. Prostě podvědomě se chceme k někomu přiřadit a "tulit se" k silným. Škoda, že si nevemem příklad z Jihu, Rakouska. Armádu drží moderní, ekonomiku soběstačnou a liberálně národní politiku. Měli bychom se pojit se slabými, v tom by byla síla.

Datum: 23.07.2014

Vložil: skazde

Titulek: Re: Zajímavé

Počítáš se mezi fujtajbl? To je mi tě líto.

Datum: 03.06.2014

Vložil: jsk

Titulek: papír snese hodně,

ale je fakt že rusáci zbrojí a USA jen přihlížejí, snad se to po Obavovi zlepší,,

Datum: 04.06.2014

Vložil: Kuba

Titulek: Re: papír snese hodně,

Rusové nijak extra nezbrojí, pouze dohánějí to co v devadesátých letech zameškali, a dávají do pořádku to, co bylo rozdrbáno a prodáno za vlády ožralce Jelcina a jeho naivních přívrženců. Ten, kdo na světě nejvíc zbrojí jsou USA, stačí se podívat do oficiálních statistik a je úplně jedno kdo momentálně sedí v té jejich bílé chatrči, jestli je to senilní kovboj nebo mouřenín.

Datum: 02.06.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Verba

Četl jsem článek o Verbě před pár dny na ria novosti. Byl jsem tím celkem překvapen... Rusko zbrojí a modernizuje v závratném tempu téměř ve všech oblastech vojenství. V porovnání se situací ještě před pěti lety opravdu až neuvěřitelný pokrok. Ať se to někomu líbí, nebo ne-je to prostě fakt!

Datum: 02.06.2014

Vložil: obama

Titulek: putinovská sračka

to bude zas rusácká propaganda , která se nemůže srovnávat s naší USA technikou............ Komouši dojebaní

Datum: 02.06.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: putinovská sračka

...ale s chutí jsi si to přečetl až do konce, že?:D

Datum: 04.06.2014

Vložil: JVC

Titulek: Re: putinovská sračka

Když dochází argumenty a slušnost, tak nastupují "dojebaní komouši s rusáckou propagandou a putinovskou sračkou". Opravdu nevím, co nutí takové "obamovce" psát na seriózní portál své kraviny. Asi jim to dělá dobře na šulínka, nebo jinak už nevím.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

Modnidoplnky.cz