internetový armádní magazín

Ruská armáda zatím nepořídí vozidla BMPT-72 Terminator-2

02.10.2014 14:15

Ruská armáda v nejbližší době nepřistoupí k pořízení bojových vozidel palebné podpory tanků BMPT-72 Terminator-2. Případné zařazení těchto vozidel do výzbroje bude řešeno až po dokončení prací na definici budoucí podoby pozemních sil.

Ruská obchodní společnost Rosoboronexport zatím vozidla BMPT (na podvozku tanku T-90) a BMPT-72 (na podvozku tanku T-72) intenzivně nabízí na světových trzích se zbraněmi jako novinku ruského vojensko-průmyslového komplexu. I když vozidla vzbuzují všeobecnou pozornost a nemalý zájem potencionálních kupců, zatím se nepodařilo uzavřít žádný významnější kontrakt. Pokud vozidla nejsou zavedena v ruské armádě existují v zahraničí stále určité pochybnosti o rozumnosti takového nákupu.

                                                                BMPT Terminator

                                                      (foto: V. Kuzmin / CC BY-SA)

 

Vozidla BMPT zatím v omezeném počtu pořídil pouze Kazachstán a Ázerbajdžán o jejich nákupu stále vyjednává. O vozidlech BMPT-72 silně uvažuje Alžírsko, které by přestavbou na BMPT-72 chtělo zužitkovat své zásoby tanků T-72. O tuto variantu se údajně zajímala celá řada zemí, včetně Sýrie, Iráku a "exotické" KLDR. Militarybox, CC BY-NC-SA 

 

 

Hodinky.cz

Diskusní téma: Ruská armáda zatím nepořídí vozidla BMPT-72 Terminator-2

Datum: 07.10.2014

Vložil: Pavel V.

Titulek: BMPT

Koncept BMPT je absolutně v pořádku. Jedná se o vozidlo, které má sloužit k palebné podpoře tanků všeobecně - tedy v prostředí městských aglomeracích i v poli. Bylo by proto zcela zbytečné, aby toto vozidlo bylo ještě komplikováno tím, že bude určeno k přepravě pěchoty, když tento přepravní prostor nebude při velké řadě činností vůbec využíván. K přepravě pěchoty v městských aglomeracích musí být použito jíných tankových odvozenin, tedy vozidel podobných izraelskému Nameru, který pro změnu není příliš vdodný pro bojovou činnost v poli. Co je na BMPT kontroverzní je jeho výzbroj. Koncept dvou kanonů, které nemohou střílet současně se zdá být zbytečný, a proto by stačil pouze jeden kanon, který by byl upraven pro střelbu třemi různými, pro dané prostředí a předpokládané cíle vhodnými typy munice. Kanon by měl být doplněn kromě kulometu ještě druhou spřaženou zbraní - automatickým granátometem a velitelská stanice by měla být vybavena kulometem, aby i velitel mohl sám vlastní zbraní postřelovat cíle. Všechny zbraně by měly disponovat větší elevací, protože ta současná je pro boj ve městě nedostatečná, a minimálně kulomety by měly disponovat i větší depresí, aby zajišťovaly blízkou ochranu vozidla, což je ve městě opět velmi důležité.

Datum: 04.10.2014

Vložil: TU6

Titulek: kontroverzni

Jde urcite o zajimavy kousek bojove techniky. Je to na podvozku tanku; ma dve velke zbrane a rakety;pusobi hrozive a jmenuje se terminator ale proc si to nikdo nekoupi.Zkusme si rozebrat tento stroj;ktery ma zuby;ale nekouse a ktery trpi zasadnimi chybami v pozadavcich na moderni stroj 21. Stol.
1.slaba vyzbroj terminatora
2.priliz velka specializace
3.spatna takticka a strategicka mobilita
4.nedoresena konstrukce
5. Ignorace modernich trendu
6.neefiktivita v boji
7. nezavedeni v RF

1. Je mi jasne,ze se vsichni do me pusti,kdyz zacnu tvrdit ze BMPT je slabe vyzbrojen ale opak je pravdou. Terminator se pysni Dvema kanony jako organickou vyzbroji.Je to jeho hlavni rys a prave ten se nejvyce prezentuje a tvrdi se ze jeho 2x30 mm je to nejlepsi zbrani jak ochranit tanky atd..Zkutecnost je ale to ze ,BMPT ma kanon pouze ,,JEDEN" a proc?Protoze to je osvedceny kanon pouzivany v RF na BMP,OT je to dnes standardni a trochu zastaraly rychlopalny 30 mm kanon, zadna novinka. A neni uzposobeny pro soucasnou strelbu obou kanonu zaroven.Jsou to jen dva kanony namontovane vedle sebe a kazdy ma jiny typ munice.Jak rikam, tyto kanony strily kazdy zvlast nikoliv soucasne.Jaky je tedy rozdil oproti jinym vozidlum/Bradley,Warrior,CV9030,a treba jinym i kolovym vozidlum.Nehlede na to ze relativne moderni kanony zapadni i jine umoznuji rychle menit vice druhu munice v zavislosti na situaci v automatu nebo v korbe byva k dispozici 3-5 druhu munice v jednom vozidle,neni to problem.Zuby,ktete nekousou to jeBMPT.

Datum: 04.10.2014

Vložil: TU6

Titulek: Re: kontroverzni

Dalsi komentar bod. 2 priste.
PS. Prosim omluvte mnozstvy chyb-pisu na mobilu a je to nic moc.

Datum: 05.10.2014

Vložil: David

Titulek: Re: kontroverzni

Tak BMPT-72 byly vyvinuty právě na základě těch zkušeností z bojů v Čečensku. Tam se pro městský boj - a nejen pro něj - ukázala jako potřebná konstrukce, která by měla pancéřování na úrovni tanku, ale se zcela jinou výzbrojí než klasickým tankovým kanonem. A tak tomu vozidlu byla dána výzbroj na úrovni BVP, přidány PTŘS atd
Je ale zajímavé, že tento typ si pořídil Kazachstán, který neprovádí nějaké protiteroristické operace a plínuje je Alžírsko, které je na tom dnes obdobně. Ale je to podle mne snaha zužitkovat podvozky T-72.
A mimochodem - myslím si, že tyto systémy by byly vhodné třeba pro dnešní Irák

Datum: 06.10.2014

Vložil: TU6

Titulek: Re: kontroverzni

3. T90 a T72 jsou tezke platformy pro transport.Naklady na prepravu,cas a pocet kusu dovezenych do bojove zony hlavne letecky jsou dneska dulezite parametry.Transport lodi je dobra moznost,ale transport je pomaly,lod je velky pomaly cil,musi ji chranit dalsi plavidlla dostane se jen k uzpusobenym pristavum...atd. Ale samotny transport je relativne levny hlavne diky velkemu mnozstvi prevezeneho nakladu.Letecky transport je rychly a dulezity i pro vnitrostatni obranu a sakra drahy.Dalsi vec, pasova vozidla jsou vice nachylna na poruchu a hlavne opotrebeni / pasy kovove, motor, filtry, prevodove ustroji atd./a nasledny servis nahradni dily, dodatecne pancerovani, palivo ,mazadla je treba rychle dovest a pokud mozno co nejblize.BMPT je na platformach ktere nesplnuji vysoke hodnoceni v pozadavcich na taktickou/ lokalni preprava,preprava po vlastni ose, opotrebeni dilu, servis, vysoka spotreba paliva, mala rychlost, velka hmotnost/ a take na Strategickou mobilitu /mezistatni preprava - pocet kusu, tezka tonaz, dodatecna logistika, omezena nosnost letadla/. Takze kde toto vozidlo bude pusobit no nanejvys v lokalnich konfliktech s permanenti hrozbou/ pr. No v jedne zemi pod Uralem jsou jedny kasarny s 5x BMPT a 2x za tyden zazenou vzbourence do hor. Takze tvrzeni Kazachstanu ze sem jim BMPT osvedcil tak 1. Nazor kazachstanu neni priliz dulezity co se tyce ovlivnovani nakupu zbrani a jejich rating nema vahu, 2. Nasazeni v Kazachstanu ma spise cvicne_policejni charakter a mozna i Lobby ruskeho vyrobce. 3. mohl by byt Snatkem s rozumu kvuli prebytku T72. Takze mobilita na jekoliv urovni je dulezita snizuje cas i naklady,udrzuje vozidlo v bojove pripravenosti a faktory s touto problematikou spojene ovlivni uspech BMPT na svetovych trzich.

Datum: 06.10.2014

Vložil: TU6

Titulek: Re: Re: kontroverzni

4. Volba konstrukce u prvni generace BMPT byla velmi nestastna.Uz tak pomerne nehodnotny stroj mel prekazku v konstrukci- specializovana svarovana nadstavba na T90, a hlavne tak pocetna obsluha BMPT degradovala hluboce pod minimalni zajem zakazniku i ztretich zemi. Na vystavach to probiha asi nasledovne_zakazniky upouta vzhled stroje ale kdyz zjisti vlastnosti jejich zajem rychle upada. To ze by vyspela armada koupila BMPT je minimalni sance a RF chce mezi ty nejlepsi patrit. Ale tak spatny kalkul se jentak nevidi ze vyrobce neuzpusobil BMPT pro zakazniky tretich zemi to uz je ostuda.Nebo to ani planovane nebylo a BMPT vyrobce planoval jako novinku pro vyspelejsi zeme a jako novinku ruskeho prumyslu .Kdyz uz bylo

Datum: 06.10.2014

Vložil: TU6

Titulek: kontroverzni

bylo jasne ze zakaznici cekaji v Africe a na strednim vychode a dalnem vychode. A proto vznikl BMPT 72 ktery uz miri konkretne na cilove staty a ceka se odbyt.Ale zase BMPT je doplnek -sekundarni ochrana palebne sily/ vetsinou tanku/ takze i pripadni zakaznici by mely mit dalsi vozidla pro bojove eperace ,ktere budou chranit BMPT v akci. Zpet ke konstrukci vozidla ,velice me zajima vozidlo Namer /Izrael/ a prave toto mela byt ta spravna konstrukce pro BMPT. Jen si to predstavte!Vyvinul by se dvouhlanovy rychlopalny kanon 2x30 + rakety- vznikla by vynikajici palebna sila, vynikajici pancerova ochrana, pouzila by se bezosadkova vez a uvnitr vozidla by bylo mozno prevazet min. 6 clen. vysadek + vyborna elektronika. Toto by byl zkutecny bijec pechoty.Pokud nekdo umi rusky a ma kontakty na vyrobce tohoto vozidla, prosim Vas zaslete jim tyto informace at nekdy v budoucnu uvidim super originalni stroj ale taky se super originalnimi schopnostmi.Vsadim se ze takove reseni bude mit velky uspech.Treba to prinese posunuti se v problematice zruseni tanku jako takovych.

Datum: 07.10.2014

Vložil: Pepe

Titulek: Re: kontroverzni

Takže jsme došli k závěru, že Židi jsou stejní pitomci jako jako Rusi. Postavili těžký transportér Namer na podvozku tanku a nedošlo jim, že k ideálu jim chybí bezosádková věž s dvojitým 30mm kanonem. Někdo, kdo umí hebrejsky by jim tam měl napsat.

Datum: 07.10.2014

Vložil: proPEPE

Titulek: Re: Re: kontroverzni

Zidum Namer funguje tak, jak ho chteli.Jen z toho chapu ze rusove meli na svem BMPT trochu vice zapremyslet co se tyka konstrukce.

Datum: 07.10.2014

Vložil: ft

Titulek: Re: Re: kontroverzni

Namer ma posadku chranit a to dela dobre -Bmpt ma pechotu likvidovat a to zatim ani nedela.Ale byla by to zajimava hracka kdyby nekdo zkombinival Namer a BMPT -pokud by nekdo vubec chtel takoveho bijce pechoty.Myslim ze pechota se da likvidovat efektivneji a lacneji se stroji pro multi mission op.

Datum: 06.10.2014

Vložil: Standa

Titulek: Re: kontroverzni

1. Slabá výzbroj vůči čemu?
2. To bychom mohli říct skoro o každé zbrani, tahle kombinuje kanon a PT rakety.
3. Pro Ruské podmínky, kde je slabá infrastruktura je tohle ideál.
4. Nedořešená čím?
5. Jakých?
6. V jakém boji byla zbraň vyzkoušena, abychom mohli říct, že je neefektivní?
7. Protože RF modernizuje vše a na vše nejsou peníze a priority dostávají jiné projekty.

Datum: 07.10.2014

Vložil: Garret

Titulek: Re: kontroverzni

Co se Vaší poznámce o možnosti převozu pěchoty týče - dokážu si představit, že věž podobnou té z BMPT dají na Armatu, která nemýlím li se má být schopna pojmout výsadek.

Datum: 07.10.2014

Vložil: TU6

Titulek: Re: Re: kontroverzni

Opravdu? To by bylo neco, nemate podrobnejsi info.Diky

Datum: 07.10.2014

Vložil: Pavel V.

Titulek: Re: Re: Re: kontroverzni

Armata má mít verzi těžkého BVP - to je známá věc. Má to být jakýsi ruský Namer, ale se silnější výzbrojí. Toto vozidlo však nemá nahrazovat určitým způsobem specilizované vozidlo typu BMPT.

Datum: 08.10.2014

Vložil: TU6

Titulek: Re: Re: Re: Re: kontroverzni

Jsem tedy zvedav, jestli se BMPT prosadi hlavne v RF.

Datum: 04.10.2014

Vložil: David

Titulek: BMPT-72

Mimochodem, v Kazachstánu jsou BMPT-72 hodně vysoce hodnoceny, zúčastnily se již několika cvičení a mají tedy být nakoupeny další (příp. přestavěny z nadbytečnýchT-72)

Datum: 02.10.2014

Vložil: Terminator

Titulek: BMPT

Myslím, že je to velká škoda, že tyto zbraňové systémy RA nenakupuje. Už jenom z dění na ukrajině si myslím, že tyto vozidla by se určitě vyplatila více než BMP nebo BTR. Teď neberu jejich přepravní možmosti, které jsou asi nulové, ale především palebnou sílu.

Datum: 02.10.2014

Vložil: Viktor

Titulek: výzbroj

Zaujímalo by ma či by nebolo zaujímavejšie namiesto dvojice 30 mm kánonov nakonfigurovať inú variantu s pripravovaným 57 mm kanónom čo chcú použiť do projektu ATOM. Nejaké informácie o schopnostiach tohoto kanónu a munícií preň som ale nenašiel.

Datum: 02.10.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: výzbroj

Varianta s věží s 57mm rychlopalným kanónem teoreticky existuje.

Datum: 03.10.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Re: Re: výzbroj

Získal jste tedy pocit, že by tato zbraň nebyla vhodná pro BMPT-72?

Datum: 03.10.2014

Vložil: Garret

Titulek: Re: Re: Re: Re: výzbroj

Vzhledem k tomu, že nepletu-li se má být účelem BMPT-72 protipěchotní podpora MBT v městských oblastech, připadá mi 57mm kanon zbytečný. Jeho hlavní výhodu bych viděl při kontaktu s jinými obrněnými cíly a na to by v okolí měly být právě MBT.

Datum: 03.10.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: výzbroj

S vaší úvahou nelze nic jiného než souhlasit.

Záznamy: 1 - 22 ze 22

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

 

Prozdravi.cz