internetový armádní magazín

Ruská speciální puška VSS Vintorez na Eurosatory 2014

23.06.2014 18:15

Rusko na letošní zbrojní výstavě Eurosatory 2014 vystavovalo kromě jiných ručních zbraní i speciální pušku nesoucí označení VSS Vintorez. Nejedná se o žádnou novinku, protože její vývoj byl v Sovětském svazu zahájen již počátkem osmdesátých let, ale ve výzbroji speciálních jednotek ruské armády se ve větších počtech objevila až o dost později (první praktické použití bylo zaregistrováno v Čečně v roce 1995). Pro své vlastnosti však vzbuzuje puška velký zájem i dnes.

VSS Vintorez je speciální bezhlučná puška určená pro komanda speciálních jednotek. Její speciálnost podtrhuje i použití speciálně vyvinutého podzvukového střeliva ráže 9 mm. Náboje 9x39 nesou označení SP5 a SP6. V případě SP5 se jedná o náboj s celoplášťovou střelou s olověným jádrem a v případě SP6 o střelu s tvrdým wolframovým jádrem. Oba náboje jsou určeny pro přesnou střelbu na vzdálenosti do 400 m. Střela SP6 je schopna na vzdálenost 200 m probít ocelový plát o síle 6 mm, na vzdálenost 100 m bezpečně probíjí všechny běžné armádní neprůstřelné vesty.

                                                                puška VSS Vintorez

                                                         (foto: V. Kuzmin / CC BY-SA)

 

Puška VSS Vintorez ke své funkci využívá plynů odebraných z vývrtu hlavně. Konstrukčně se dost podobá puškám řady AK, existují však i některé podstatné rozdíly. Je vybavena hlavní s mohutným integrovaným tlumičem a jednoduchými mechanickými mířidly, které jsou však běžně zastoupeny optickým (PSO-1) nebo infračerveným (NSPU-3) zaměřovačem. Ten se na na zbraň připíná na levou stranu pouzdra závěru.

Zbraň je vybavena pevnou dřevěnou rámovou pažbou s plastovou bodkou.

Puška Vintorez je schopna střílet jednotlivými ranami i dávkami. K zásobování municí používá plastové dvouřadé zásobníky s kapacitou 10 nebo 20 nábojů. Militarybox, CC BY-NC-SA

                                                              puška VSS Vintorez

                                                      (foto: V. Kuzmin / CC BY-SA)

 

 

Diskusní téma: Ruská speciální puška VSS Vintorez na Eurosatory 2014

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

Modnidoplnky.cz