internetový armádní magazín

Ruské Fencery v argentinských službách - Britové bijí na poplach

29.12.2014 11:55

Podle britských zdrojů, Rusko nabídlo Argentině k pronájmu 12 bojových letounů typu Suchoj Su-24, na západě známých pod jménem Fencer (Šermíř). S velkou pravděpodobností by se mělo jednat o letouny v nejnovější modernizované stíhací bombardovací verzi Su-24M2, případně kombinaci těchto letounů a strojů průzkumné verze Su-24MR. Nabídka pronájmu je údajně součástí rusko-argentinské dohody o vojensko-technické spolupráci, která byla rozjednána v červenci letošního roku při návštěvě ruského prezidenta Vladimíra Putina v Argentině. Pronájem letounů by měl být pro Argentinu velmi výhodný, protože veškerý jejich servis a údržba by měla být věcí ruské strany a platby by měly navíc probíhat ve formě dodávek argentinského hovězího masa a dalších argentinských zemědělských produktů.

Návrh pronájmu Su-24 argentinskému letectvu pochopitelně vyvolává znepokojení vojenských kruhů ve Velké Británii a úředníci britského ministerstva obrany začínají bít na poplach, protože výkonné ruské stíhací bombardéry v rukou argentinských pilotů mohou představovat vážnou hrozbu pro britské Falkladské ostrovy. Stroje Su-24 se mohou v britské zájmové oblasti objevit dlouho před tím, než bude do výzbroje přijata nová letadlová loď Queen Elizabeth (asi 2020) s letouny F-35B na palubě, která by mohla případnou britskou obranu Falkland podpořit. V současnosti mají Britové na ostrovech pouze čtyři víceúčelové bojové letouny Eurofighter Typhoon a asi 1200 vojáků s několika málo protiletadlovými systémy Rapier. Militarybox, CC BY-SA

                                                          Suchoj Su-24M2 Fencer D

                                                   (foto: Alex Beltyukov / CC BY-SA)

 

 

Dřívější zpráva 2.12.2014 : Argentina by mohla koupit ruské stihačky

 

Diskusní téma: Ruské Fencery v argentinských službách - Britové bijí na poplach

Datum: 07.01.2015

Vložil: MadRabbit

Titulek: SU-24 - realita?

Ok, dostanou letadla. Za jak dlouho se na ně přeškolí tak, aby mohli letět do boje? Druhá otázka, vše, kde se píše o Su-24 obsahuje pasáž o nespolehlivosti a vysokých provozních nákladech. Bude to Argentina se svými problémy schopna vůbec utáhnout?

Datum: 11.01.2015

Vložil: Blinder

Titulek: Re: SU-24 - realita?

Už to tady několikrát v diskuzi zaznělo. Jde především o politické gesto, které, v případě že se zrealizuje, přinutí brity vyčlenit značné prostředky pro posílení obrany Falkland.

Datum: 01.01.2015

Vložil: Militarybox

Titulek: Su-24 pro Argentinu

Diskusi na téma argentinských Fencerů zatím není nutné "hnát na ostří nože". Fencery s argentinskými piloty jsou zatím pouze teoretickou záležitostí, která se nemusí bezpodmínečně "překlopit" do praxe. Návrh existuje, ale podle argentinského ministerstva obrany na žádná konkrétní jednání zatím nedošlo.
Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet.

Datum: 02.01.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Su-24 pro Argentinu

Ano, i tak to lze vnímat. Vyhlášení nějaké šokující zprávy, pak její nepotvrzení, následuje její znovuobjevení (tipuji tak za půl roku), aby nakonec bylo přijato nějaké docela jiné, mnohem mírnější technické řešení. Argentinci prostě rádi blufují.
Na druhou stranu ale nákup Fencerů zcela nevylučuji. Znamenalo by to ale, že Argentinci by chtěli jit opravdu do otevřeného střetu - a využít tak časovou prodlevu do příchodu nových britských letadlových lodí. Volba právě Su-24 by tomu nasvědčovala

Datum: 01.01.2015

Vložil: David

Titulek: A co dál?

Je také otázkou,co to udělá s Jižní Amerikou jako takovou. Možná je chybou vidět takovouto akvizici jen v kontextu věčného konfliktu Argentina/Velká Británie. Na takovéto výrazné posílení vojenskéholetectva patrně bude nějak reagovat Brazílie, nejspíš také Chile.
Před několika lety, při nákupu Su-30 Venezuelou se hovořilo o zbrojních závodech, které někteří autoři přirovnávali k těm z počátku 20 století,kdy si jihoamerické státy pořizovaly nesmírně drahé dreadnouhgty. Řekl bych, že ta vize se pomalu naplňuje- a nákup Su-24 je tak do jisté míry jen jeden dílek mozaiky. Otázkou je, kam až to dojde

Datum: 30.12.2014

Vložil: bark

Titulek: náhrada

Náhradou Su-24 je Su-34, ne T-50. Navíc nejde o stíhačku, ale taktický letoun, primárně určený k potlačování důležitých cílů v hloubce obrany (PVO apod.), s námořní výzbrojí je to spíše náhrada starých Super Etendard. Pokud Rusové dodají i moderní protilodní výzbroj, pro Brity je vymalováno - nedostanou do oblasti posily.
Argentina bude zřejmě kupovat také několik kusů REB verze, což může být ještě horší.

Ono není řečeno, že pak Argentina nekoupí třeba 6-8 ks Su-30....jako posilu stíhacího letectva.

Datum: 30.12.2014

Vložil: David

Titulek: Re: náhrada

Jsem si vědom, že náhradou za Su-24 je Su-34. T-50 jsem uvedl spíše jako příklad.Ostatně již řadu let projevuje Argentina zájem o Su-30, vždy toale ztroskotalo na nedostatku financí (podle mne osobně by vhodnějším řešením byl lehčí MiG-35,příp.nově vyvíjený letoun kanceláře MiG, ta ale nemá takovou ekonomickou sílu a politickou podporu). Ale stejně tak je možné i zcela jiné, ne ruské řešení - viz úvahy o nákupu JF-17 atd.

Datum: 30.12.2014

Vložil: Luky

Titulek: Re: Re: náhrada

Zrovna mě napadlo co může stát J-10 nebo JF-17...nemusí to být marné řešení.
Cvičné K-8 se už na tomto kontinentu zabydlují.

Datum: 31.12.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Re: náhrada

Také o nákupu J-10 se již před několika lety jednalo. Ale tehdy byla důvodem odmítnutí také nízká kvalita motorů u letounů z prvních dodávek. přitom jde o technicky zajímavý letoun
Ceny letounů bohžel neznám. Ale u JF-17 se před 3 roky uváděla podle vybavení 17-25 mil dol. což je poměrně málo

Datum: 30.12.2014

Vložil: jsk

Titulek: Pouhých 12 Su-24 proti 4 Typhoonům

je předem prohraný boj. Ale v Rusku bude alespoň co jíst...

Datum: 30.12.2014

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: Pouhých 12 Su-24 proti 4 Typhoonům

S tím "předem prohraným bojem" nemáte pane pravdu. Čtyři Typhoony si i při své generační technické převaze nedokáží poradit s dvanácti, ba ani menším počtem bombardérů Su-24M pokud ty budou nasazeny chytře a bude využito jejich technických možností. Všechny čtyři Typhoony by musely být permanentně ve vzduchu nebo stát připraveny na drahách, musely by být vyzbrojeny vhodnou, víceprvkovou kombinací PLŘS, včetně střel s prodlouženým dosahem Meteor, aby mohly zahajovat boj s dostatečným odstupem, a hlavně by musely být podporovány letounem včasné výstrahy.
Jsem přesvědčen, že pokud Argentinci Fencery dostanou, Velká Británie bude nucena přijmout opatření ve formě navýšení počtu svých bojových letadel v oblasti.

Datum: 30.12.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Pouhých 12 Su-24 proti 4 Typhoonům

Souhlas.V přímém souboji bude mít Typhoon zjevně navrch. Ale-co když Argentinci při počtu 12 letounů pošlou řekněme 4 skupiny po třech letounech z různých směrů? 4 britské letouny to prostě nevyřeší ( ne všechny jsou patrně stále bojeschopné, provádí se údržba atd).

Datum: 31.12.2014

Vložil: jsk

Titulek: Re: Re: Re: Pouhých 12 Su-24 proti 4 Typhoonům

A co když RAF dislokuje na Falklandy další 4 Toophony? Nebo prostě tolik kolik bude potřeba, udrží Argentina krok? :)

Datum: 31.12.2014

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: Re: Re: Re: Pouhých 12 Su-24 proti 4 Typhoonům

To je podstatou věci. Když budou Britové nuceni držet na Falklandech 20 Typhoonů, bude jim to "pouštět žilou", aniž by došlo k jedinému výstřelu. Letadla vázaná na Falklandech, v současné době na "zapomenutém konci světa", budou prostě chybět jinde. Tím vyvstane další problém k řešení, a to bude stát další peníze.

Datum: 31.12.2014

Vložil: Bors

Titulek: Re: Pouhých 12 Su-24 proti 4 Typhoonům

Proč nejsme všichni jako "jsk" :-( . Měli bychom se neskonale dobře, byli by jsme totálně svobodní, většina by nás měla svoji krabici od traktoru nebo podobný kontejner, pracovně ušmudlané rifle, jedno tričko s hvězdami a pruhy, chroustali by jsme praženou geneticky upravenou kukuřici a dívali se slzou v oku na hoolywoodské filmy o úspěchu a o rozhazování milionů dolarů toho jednoho promile úspěšných :-). Nechť žije Amerika :-), nechť žijí nepřekonatelné americké výrobky, nechť žijí vítězné americké zbraně ! Hurá !!! :-)

Datum: 02.01.2015

Vložil: viper

Titulek: Re: Re: Pouhých 12 Su-24 proti 4 Typhoonům

No vidíš, a přesto je i toto nedostižným snem milionů Latinoameričanů a dalších národů světa. I když chápu, že tobě připadá perspektivnější uchlastat se k smrti v promrzlém paneláku opuštěného města na Sibiři (kdekoliv jinde)... Mimochodem cokoliv, co chroustáme je geneticky upraveno.

Datum: 30.12.2014

Vložil: David

Titulek: Su-24 v Argentině?

Tak Su-24 je dojisté míry již zastaralý. Ale stále je to výkonný letoun - zvlášť v této modernizované variantě a může vydržet ještě cca 10 let. A navíc lze za tím kontraktem vidět snahu Ruska získat nového spojence a zákazníka- Su-24 již vydrží ve službě jen kratší dobu a pak bude třeba je něčím nahradit.Např. T-50.Navíc pozlobit trochu nyní Brity je pro Rusko taky lákavé

Datum: 29.12.2014

Vložil: semtam

Titulek: SU-24

Zajímavá volba, tohle bych nečekal, že sáhnou po tomto druhu letounů. Prozatím to bude nejlepší nabídka, co Argentina měla. Aby v budoucnu ještě nenakoupili T-50 (SU-50).

Datum: 29.12.2014

Vložil: Luky

Titulek: su24

Jen by mě zajímalo jakou výzbroj pro ně pořídí.Argentina nemá ve výzbroji dosud nic Ruského.

Datum: 29.12.2014

Vložil: kiko

Titulek: Re: su24

myslim že to bude najmenši problém dodať k tomu rakety a bomby..

Datum: 29.12.2014

Vložil: Alan

Titulek: Su-24 v Argentině

Složení týmů se trošku poměnilo a nová studená válka se začíná rozjíždět.

Datum: 29.12.2014

Vložil: juro78

Titulek: su24

A tak ja to tým argentincom prajem,nech sa ty Briti trochu trasu po tom čo všetko blokovali.

Datum: 29.12.2014

Vložil: Jirka

Titulek: Re: su24

Naprostý souhlas!

Datum: 30.12.2014

Vložil: jsk

Titulek: Re: su24

Já přeju ruskou bojovou techniku všem, alespoň budou nebezpeční jen sami sobě a ne jiným :)

Datum: 31.12.2014

Vložil: viper

Titulek: Re: Re: su24

jsk - souhlas...
Britové si nyní mohou ospravedlnit modernizaci svého arzenálu, když už se nepřítel sám nalezl. Hlavně aby to nadšení Argentině vydrželo :-) Argentina je pernamentně krachující ekonomika a nemá na další válku...

Datum: 31.12.2014

Vložil: Pepe

Titulek: Re: Re: su24

To může napsat jen někdo, kdo o vojenské technice a zbraních skoro nic neví, zamindrákovaný amerikanista nebo totální debil :-)

Datum: 01.01.2015

Vložil: viper

Titulek: Re: Re: Re: su24

Neshazuj se...

Datum: 02.01.2015

Vložil:

Titulek: Re: Re: Re: su24

No nechci schazovat kvality Ruského letectva(i když s ruskou politikou určitě nesouhlasím). Ale již z různých válek víme, jak dopadlo letectvo se sovětskou technikou, většinou nedosáhli ničeho, vždy byli tak 10 let pozadu.Příkladem Vietnam používal přepadové Migy-21(s R3S) s útočným potenciálem pouze ze zadní polosféry, zatímco USA technika F-4( s Aim-7 poloaktivním rad. a 9Ds chlazeným IR senzorem) již měla schopnost útočit ze všech směrů a částečně i mimo vizuální kontakt. Je každému jasné, kdo měl navrch. Když se vrátím k Britským EF, tak jsou vybaveny 120tkama, takže může současně posílat rakety na více cílů. Je otázkou, zda jejich počet letadel je schopný uhájit svěřenou oblast již nyní. Možná by protistraně stačili i Albatrosy.

Datum: 04.01.2015

Vložil: Mike

Titulek: Re: Re: Re: Re: su24

Možná Střední východ, ale Vietnam je velice špatný příklad. Stačí si přečíst třeba paměti leteckého esa Randyho Cunninghama jak byli na jedné straně frustrovaní z mizerných parametrů vlastních řízených střel, kde proklamovaná všesměrovost Sidewinderů neměla s praktickými zkušenostmi nic společného a na druhé straně zděšení z toho když vietnamci začali používat emkové verze jednadvacítek, které v některých parametrech Phantomy překonávaly.
Nehledě na to že početní převaha američanů ve vzduchu byla ve Vietnamu 10 ku 1, což je spíše důkaz toho, že v odhodlaných rukou dokázaly ruské zbraně velmi dobře držet krok...

Datum: 05.01.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: su24

Pravdu máš, jedno je ale jisté, že R3 a tím omezení jen na blízkej manévrovej boj dávala obraně ještě horší postavení, než-li jen nepoměr v počtu. Navíč Safíry-21 byly účinně rušeny, nepomohly by ani R3R. No a zavedení analogu Phantoma ve formě Migu 23 by trvalo nejméně 5-10 let. To již válka naštěstí skončila. Amíci tvrdí, že R3ky sundali pouhé 3stroje, ale věřit něco velmoci, byť je západní. Ostatně IR rakety se nedali zjistit, takže se vlastně těžko pravdy doberem. Ale i přes 10% spolehlivost AIM-7(údajně kvůli nízké vzdálenosti odpalu) to byla v kombinaci s lokátorem pro F-4 přeci jen výhoda.

Záznamy: 1 - 30 ze 30

Vyhledávání