internetový armádní magazín

Ruské letectvo dostane letos více bombardérů Su-34

15.05.2014 11:10

Novosibirský letecký závod NAZ (Novosibirskij aviacionnyj zavod) V.P. Čkalova dodá v letošním roce ruskému vojenskému letectvu celkem 18 stíhacích-bombardovacích letounů typu Suchoj Su-34. Je to o dva stroje víc než určoval původní výrobní plán. První tři letošní stroje jsou již dokončeny a momentálně procházejí letovými testy před předáním. V loňském roce dodal závod ruskému vojenskému letectvu plánovaných 14 letounů Su-34. Tyto informace sdělil novinářům ředitel novosibirského leteckého závodu Sergej Smirnov.

                                                                 Suchoj Su-34

                                        (foto: Max Bryansky / A.net / se svolením autora)

 

Ruské ministerstvo obrany uzavřelo první smlouvu s leteckým závodem NAZ na dodávku 32 letounů Su-34 v roce 2008. V roce 2012 následovala druhá smlouva na celkem 92 strojů s termínem jejich dodání do roku 2020. 

Bombardéry Su-34 jsou moderním nosným typem útočného letounu ruských vojenských vzdušných sil VVS. Řadí se do generace letounů 4+ a nemají ve světě žádného přímého konkurenta. Ve výzbroji nahrazují starší bombardovací letouny Suchoj Su-24. Militarybox, CC BY-NC-SA 

                                                                 Suchoj Su-34

                                      (foto: Max Bryansky / A.net / se svolením autora)

 

Hodinky.cz

Diskusní téma: Ruské letectvo dostane letos více bombardérů Su-34

Datum: 22.06.2014

Vložil: Luky

Titulek: su34

Miluju tohle éro....Ale pro porovnání...napadá mě jediné srovnatelné letadlo v kategorii...super hornet....Dá se podle vás super hornet srovnávat se sůčkem?

Datum: 17.05.2014

Vložil: bark

Titulek: Što sdělať...

K těm diskusím...Su-24 lze přirovnat spíše k Tornadu. A to existuje (přesněji existovalo) i ve stíhací verzi. Po nástupů Typhoonů sice jeho stíhací varianta zmizela, ale IDS zůstala.

V případě Su-24 sice stíhací varianta neexistovala, jen verze obdoby Tornada IDS, ale je jasné, že vychází spíše z konstrukce stíhacího letounu, než bombardéru. Dtto. např. F-111.

Osobně nejsem přesvědčen, že Su-34 je zcela a úplně adekvátní náhrada (F-15E také zcela nenahradila F-111, nicméně je tu ještě B-1B), ale je to jistě náhrada dostatečná. Su-24M se také v boji ve své primární úloze (raider) osvědčil (Gruzie).

Jejich navýšení (Su-34) je také špatnou zprávou pro NATO, protože je to jeden z "obtížných" letounů, je to specialista na ničení PVO.

Datum: 17.05.2014

Vložil: Dušan

Titulek: Sekáč

povráva sa, že táto mašinka sa dokáže vysporiadať s väčšinou cieľov už "radarom" a rušičkami, rany z milosti sú už akosi naviac...

Datum: 15.05.2014

Vložil: Terminator

Titulek: SU 34

Nevím jestli stíhací, ale bombardér určitě

Datum: 15.05.2014

Vložil: David

Titulek: Re: SU 34

Tak ano, primárním účelem letounu jsou údery proti pozemním cílům. Ale vzhledem k schopnosti nést protiletadlové střely, manévrovacím schopnostem letounu atd. jej lze použít i ke stíhacím účelům. Každopádně mnohem lépe než Su-24, u kterého jsem označení stíhací bombardér spíše jako vtip.
Vzpomínám si na jednu starší úvahu někdy z poloviny devadesátých let, ve které bylo popsáno, jak šest těchto letounů by mohlo doletět na území České republiky, vyřídit celé české stíhací letectvo, napadnout všechny strategické cíle v ČR a opět pokojně odlétnout nazpět. Od té doby se leccos změnilo, ale i tak by se na ono čím dál intenzivnější ruské zbrojení měl brát více zřetel

Datum: 15.05.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: SU 34

Jó, terminologie. Nahlížejme na věc s nadhledem. Dnes těch kategorií letadel již není tolik jako v minulosti. Většina strojů dneška jsou "multifunční kousky", jejichž vlastnosti lze upravit zmáčnutím několika tlačítek na "compu" a nemá velký smysl se "přít do krve", jak to vlastně je. Su-34 je často označován jako frontový bombardér, ale k tomuto označení je také možné mít řadu připomínek. Označit Su-34 za stíhací-bombardovací letoun je prostě správné. Letoun je plně schopen boje se vzdušnými cíli protivníka (daleko víc než Su-7, 17, 24 - což jsou také stíhací bombardéry) a podle test pilota Iljušina je jeho obratnost lepší, než obratnost základního provedení Su-27 !!!!

Vyhledávání

 

 

 

 

 

Hodinky.cz