internetový armádní magazín

Ruské letectvo má zájem o letouny Berjev A-40 Albatros

21.07.2014 11:45

Ruské vojenské letectvo začalo opětovně projevovat zájem o velké obojživelné letouny Berjev A-40 Albatros. Tyto stroje měly původně v devadesátých letech u sovětského námořního letectva nahradit zastaralé Berjev Be-12 a Iljušin Il-38, ale pro rozpad Sovětského svazu se již tak nestalo. Pro samostatné Rusko byly tyto letouny příliš drahé, a neexistoval ani jednotný názor na jejich potřebnost.

Nyní se situace obrací a začíná se hovořit o jejich velké potřebnosti a budoucích nákupech. Podle zveřejňovaných informací vývoj A-40 stále pokračuje a dochází k postupné výměně původně vyvinutých systémů a zařízení zcela novými.
První prototyp letounu A-40 Albatros absolvoval svůj první let 8. prosince 1986. Do zkušebního programu se později zapojil i druhý prototyp a spolu s prvním strojem získaly pro typ celkem 126 zápisů světových rekordů.

Berjev A-40 Albatros je obojživelným letounem určeným k námořní hlídkové, pátrací a protiponorkové činnosti. Jeho posádku kromě dvou pilotů může tvořit palubní mechanik, radista, navigátor a až tři pozorovatelé. O pohon letounu se starají dva letové motory Aviadvigatěl D-30KPV a dva pomocné startovní motory Kolesov DR-36-35. Letoun ve své původní podobě počítal s instalací vyhledávacího a sledovacího radiolokátoru Sokol a výzbrojí v podobě různých torpéd, raketotorpéd, hlubinných pum a min do celkové hmotnosti asi 6500 kg. 

Albatros má délku 43,84 m, rozpětí křídel 41,62 m a výšku 11,07 m. Jeho prázdná hmotnost by se měla pohybovat kolem 44 tun a maximální vzletová kolem 90 tun. Letoun by měl být schopen dosáhnout maximální rychlost přesahující hodnotu 800 km/h a doletět na vzdálenost až 5500 km. Militarybox, CC BY-NC-SA

                       Berjev A-40 Albatros při své světové výstavní premiéře v Paříži v roce 1991

                                                            (foto: US DoD / PD)

 

 

 

Dřívější zpráva: Ruské letectvo dostane letadla pro hlídkovámí v Arktidě

 

 

Diskusní téma: Ruské letectvo má zájem o letouny Berjev A-40 Albatros

Datum: 13.12.2014

Vložil:

Titulek:

Vyhledávání