internetový armádní magazín

Ruské výběrové řízení na modernizaci transportérů BTR-80

03.03.2014 12:00

Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo výběrové řízení na modernizaci celkem 316-ti obrněných transportérů BTR-80. Jak uvádějí ruské zdroje, po provedené modernizaci mají vozidla odpovídat standardu BTR-82AM (tedy BTR-82A vzniklých modernizací starších vozidel). Tato přeměna si vyžádá především instalaci nového motoru, instalaci pomocné energetické jednotky a výměnu věžového kompletu s novou výzbrojí tvořenou rychlopalným kanónem 2A72 ráže 30 mm a spřaženým kulometem PKTM ráže 7,62 mm.

Modernizace sebou pochopitelně přinese výměnu všech opotřebovaných dílů, kompletní rekonstrukci bojových prostorů osádky a výsadku a řadu drobnějších změn.

Modernizace uvedeného počtu transportérů má trvat asi tři roky a má stát více než 6 miliard rublů. Militarybox, CC BY-NC-SA

                                           transportéry BTR-82A na montážní lince

                                                  (foto: V. Kuzmin / CC BY-SA)

 

Diskusní téma: Ruské výběrové řízení na modernizaci transportérů BTR-80

Datum: 03.03.2014

Vložil: Pepa

Titulek: BTR-82

Mě se teda tyto stroje dost líbí a myslím si, že Rusové dobře vědí proč je modernizují a neposílají na šrotiště.

Datum: 03.03.2014

Vložil: David

Titulek: Jak ještě dlouho?

Je zajímavé, že jsou stále vyráběny, resp. modernizovány tyto údajně zastaralé obrněné transportéry - zjevně na úkor snahy vyrobit nové vozidlo, byť projekt nového kolového OT je prakticky připraven. Vysoká spolehlivost, jednoduchost, provozní nenáročnost, nízká cena...řekl bych, že BTR-80/82 a jeho modifikace budeme vídat ještě hodně dlouho. Ostatně - nyní se Rusku docela hodí

Datum: 03.03.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Jak ještě dlouho?

Hlavní přednosti jste vyjmenoval, takže není skoro co dodat. BTR mají některé zásadní nedostatky dané jejich celkovou koncepcí, ale je to prostě něco za něco. Rusové hodně lpí na vlastnosti plavání a BTR plave opravdu dost dobře.

Datum: 04.03.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Jak ještě dlouho?

Tak většinou se BTR-80/82 vytýká hlavně umístění vstupních/výstupních dveří na boku a nikoliv v zádi vozidla, jak je tomu u západních strojů. Ale v ruské literatuře lze najít celou řadu pozitivních ohlasů na právě toto řešení. Ostatně - v případě BTR-80/82 jsou ty dveře docela pohodlné, zato u BTR-60 jsem měl problém do něj vlézt.
Je ostatně příznačné, jak jsou tyto stroje oblíbené v různých rozvojových zemích - a to i v těch, které mají dostatek financí (poměrně veliké nákupy Venezuely, nákup podobně řešených ukrajinských BTR-3 Thajskem atd.

Vyhledávání