internetový armádní magazín

Rusko nabízí Thajsku diesel-elektrické ponorky

20.01.2015 09:40

Rusko nabízí thajskému námořnictvu dodávku tří diesel-elektrických ponorek Projekt 636. Jednání mezi zástupci ruské exportní společnosti Rosoboronexport a představiteli thajského námořnictva, při kterém byly podrobně představeny možnosti ruských ponorek proběhlo 16. ledna. 

Thajské námořnictvo má v úmyslu v roce 2015 zahájit program směřující k nákupu asi tří nových ponorek. Má proběhnout předběžné zhodnocení možností na trhu dostupných člunů a následně mají být obesláni jejich producenti s žádostí o předložení nabídek. Vzhledem k momentálnímu nedostatku volných prostředků v thajském státním rozpočtu má nákup ponorek proběhnout postupně v několika etapách. Kromě ruských ponorek Projekt 636 se thajské námořnictvo zajímá též o čínské ponorky Typ 041 (třída Juan), francouzské Scorpene a německé Typ 209.

Rusko s ponorkami Projekt 636 nabízí Thajsku i další výrobky svého vojenského průmyslu, jako jsou vrtulníky řady Mi-17, cvičné letouny Jak-130 nebo kolové obrněné transportéry BTR-80. Ve hře je nezanedbatelná možnost dodávek těchto výrobků výměnou za thajské zemědělské produkty, což zcela koresponduje se záměrem thajské vlády na zvýšení exportu thajské zemědělské produkce. 

Thajsko zatím nepatří mezi typické zákazníky ruských výrobců zbraní, ale v roce 2008 nastal průlom, když podepsalo smlouvu na tři víceúčelové vrtulníky Mil Mi-17V-5. Později objednalo v Rusku ještě další dva kusy těchto strojů a několik přenosných protiletadlových systémů Igla-S. Militarybox, CC BY-SA

                                            ruská diesel-elektrická ponorka Projekt 636

                                                             (foto: USN / PD)

 

Diskusní téma: Rusko nabízí Thajsku diesel-elektrické ponorky

Datum: 20.01.2015

Vložil: David

Titulek: Thajské ponorky

Přiznám se, jsem trochu skeptický. O nákupu ponorek thajská admiralita hovoří už od r.2000. A dosud žádné řešení nebylo přijato - především z ekonomických důvodů. Ale vzhledem k zbrojním závodům v oblasti to úplně vyloučit nelze

Datum: 20.01.2015

Vložil: Mio

Titulek: export,sankce

Tak proč ne, Rusko si své dodavatele zboží a potravin najde jinde a kvalita bude ještě bio.Evropské firmy co přestali dodávat produkty díky sankcím si spíše uškodili. Rusko vymění zbraně za jídlo a je v pohodě.

Datum: 20.01.2015

Vložil: Pepa

Titulek: Re: export,sankce

Však jo. Vždyť, ta pohádka O zlých Rusech, kterou nás pořád krmí je už trapná. Rusové chtějí válčit, ale přitom do nedávna zvyšovaly přímé dovozy speciální techniky a technologií a zvyšovali tak tvoji závislost na západu - divné. Rusové chtějí válčit, ale v poměru výdajů na zbrojení k výši HDP jsou až devátí na světě - divné. Rusové chtějí válčit, ale podle odhadů západních odborníků je jen cca jedna třetina jejich vojenského vybavení na špičkové úrovni, což je údajně nejméně mezi vyspělými armádami světa - divné.

Datum: 20.01.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Re: export,sankce

Je faktem, že ruské výdaje vůči HDP (cca 4%) jsou zhruba stejné jako v případě USA. Ale jsou mnohem větší než v případě evropských států, kde nedosahují ani 2%

Datum: 26.01.2015

Vložil: Racek

Titulek: Re: Re: Re: export,sankce

Jenže vojeské výdaje Ruska jsou asi desetinou amerických.

Datum: 20.01.2015

Vložil: nesher

Titulek: Re: export,sankce

Vyvážet výrobky z vysokou přidanou hodnotu (zbraně) výměnou za výrobky s relativně nízkou přidanou hodnotou (potraviny), to skutečně dává ekonomicky smysl. Je to takový osvědčený recept ala RVHP, takže co se vlastně divím.
Tehdy to ovšem bylo naopak, ČSSR a NDR dodávali stojírenské výrobky do Ruska a opačně šly suroviny.

Vyhledávání