internetový armádní magazín

Ruský komplex Sosna bude dokončen koncem roku, první ho obdrží Indie

22.09.2014 07:40

Na mezinárodní zbrojní výstavě AAD-2014 v jihoafrické Pretorii konané 17. až 21. září bylo ruskou delegací potvrzeno, že závěrečná série testů protivzdušného komplexu krátkého dosahu Sosna s raketami stejného jména (Sosna-R, nebo nové Sosna-M) proběhne v říjnu. Celý zkušební program komplexu by měl být dokončen ke  konci letošního roku, a v roce následujícím by se měla rozběhnout sériová výroba pro prvního zákazníka, kterým budou ozbrojené síly Indie.

              model střeleckého vozidla komplexu Sosna na pásovém podvozku transportéru MT-LB

                                                   (foto: Smell U Later / CC BY-SA)

 

Protivzdušný komplex Sosna je v ruských materiálech prezentován jako poslední linie raketové obrany proti letounům, vrtulníkům, přesně naváděným zbraním a lehce obrněným pozemním cílům protivníka. Cíle jsou ničeny ve vzdálenostech od 1 do 10 km od střeleckého vozidla dvoustupňovými raketami, které nesou hlavici s dvěma bojovými částmi - vysoce tříštivou s předtvarovanými střepinami a kinetickou tyčovou. Podobné rakety jsou používány námořními protivzdušnými systémy Palma, které jsou ve výzbroji ruského a vietnamského námořnictva.

Jedno střelecké vozidlo komplexu Sosna nese obvykle kromě nezbytných soustav 12 raket v pohotovostním stavu. Vozidlem může být pásový obrněný transportér MT-LB, ale i jiné pásové nebo kolové vozidlo. Jaká nosná platforma bude použita v případě komplexů stavěných pro Indii není ještě známo.

Rakety mají kombinovaný systém navedení - v počáteční fázi letu jsou naváděny pomocí kódovaného rádiového signálu, v dalších fázích pak pomocí laserového systému samonavedení. Optický systém řízení palby střeleckého vozidla je dostatečně efektivní i ve špatných povětrnostních podmínkách a podmínkách optického rušení. Jeho rozsah za všech situací bezpečně zajišťuje včasnou detekci a zničení cíle na maximálních vzdálenostech dosahu rakety. Sektor pozorování stanice střeleckého vozidla je až 60x20o.

Komplex Sosna bude tvořen několika střelecnými vozidly a vozidlem velení a označování cílů. Toto vozidlo bude pro komplex zajišťovat neustálé optické pozorování prostoru v rozsahu 360o horizonálně a -5o až +60o vertikálně, přijímat údaje o cílech od jiných průzkumných prostředků a zajišťovat jejich distribuci k jednotlivým střeleckým vozidlům. Současně bude schopno sledovat a zajišťovat ničení až 50 cílů. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

 

 

Dřívější zpráva 18.6.2014 : Zkoušky ruských řízených střel Sosna-M budou dokončeny do října 2014

 

 

 

Diskusní téma: Ruský komplex Sosna bude dokončen koncem roku, první ho obdrží Indie

Datum: 22.09.2014

Vložil: Arten

Titulek: Aký zmysel má tento systém?

Keď Rusi majú Pancir? Ktorý je navyše viackanálový?

Datum: 22.09.2014

Vložil: pr

Titulek: Celkem důležitý

Náhrada za pasivní Strelu-10M3 Sosna je také pasivní systém.
Radiový kanál pro vedení střely se používá jen do 2 sekund po odpalu, pak se přechází na laser.
viz. http://www.palba.cz/viewtopic.php?p=170911

Datum: 22.09.2014

Vložil: Pepe

Titulek: Re: Aký zmysel má tento systém?

Já myslím, že je to v těch článcích napsané. Pancir, který navazuje na Tungusku se výkonově posunul poněkud nahoru, tanže vznikl prostor pro ještě jeden systém, který bude lehčí, jednoduší a méně nákladný. Pancir se Sosnou si tak rozdělí původní úkoly Tungusky. Možná se Sosnou mají Rusové další záměry, jako ji např. namontovat na některé vozidlo určené pro VDV. Pancir se rozměrově a hmotnostně na takové vozidlo zřejmě nevejde - to je však pouze moje úvaha. Osobně bych systém Sosna doplnil o jeden 30mm, nebo aspoň 23mm kanon.

Vyhledávání