internetový armádní magazín

Rusové vrátili dvojici testovaných vozidel Centauro

04.08.2014 08:40

Ruské ministerstvo obrany v minulém týdnu oznámilo, že vrátilo Itálii dvě kolová obrněná vozidla Centauro, která byla v Rusku na dlouhodobém testování. Ruská armáda se již před dosti dlouhou dobou, ještě před uzavřením výsledků testů rozhodla tato italská vozidla nenakoupit, i když její zájem o stroje této kategorie se rozhodně nezmenšil.   

Podle dostupných informací byly italská Centaura vyhodnocena ruským týmem jako málo vhodná pro ruské klimatické podmínky a bylo jim hodně vytýkáno poměrně slabé pancéřování neodpovídající současným potřebám.

Ruská armáda v této kategorii obrněných vozidel dá s velkou pravděpodobností přednost nějakému stroji domácí ruské konstrukce, který bude levnější a bude lépe vyhovovat jejím představám. Ostatně ani současná politická situace nákupu cizích vozidel moc nesvědčí a dá se předpoládat, že se Rusové v dohledné době budou více spoléhat na vlastní síly.

Centauro je kolový obrněnec konfigurace 8x8 určený především k ničení bojové techniky protivníka a k provádění průzkumných a hlídkových operací. Vozidlo vzniklo v osmdesátých letech na základě požadavků italské armády, která chtěla do sestavy svých jednotek zařadit vozidlo svojí výzbrojí blížící se tanku, ale podstatně lehčí a rychlejší.

Sériová výroba vozidel Centauro byla zahájena v roce 1991 a v průběhu několika let jich bylo pro italské potřeby vyrobeno asi 400 kusů.  
Centauro se může pochlubit výzbrojí tvořenou drážkovaným kanónem ráže 105 mm, spřaženým kulometem ráže 7,62 mm a až dvěma dalšími kulomety umístěnými na střeše věže. Vozidlo je poháněno vznětovým motorem IVECO s výkonem asi 382 kW a vybaveno automatickou převodovkou ZF. Jeho maximální rychlost je 100 km/h a dojezd až 800 km. Bojová hmotnost vozidla se pohybuje kolem 25 t a osádka je tvořena čtyřmi osobami. Militarybox, CC BY-NC-SA

                                                                       Centauro

                                                             (foto: U.S. Army / PD)

 

 

Dřívější zpráva: Italské B1 Centauro v řadách ruských ozbrojených sil ???

 

Diskusní téma: Rusové vrátili dvojici testovaných vozidel Centauro

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

Array