internetový armádní magazín

Scipio - kolové BVP pro slovenskou armádu

21.05.2015 21:55

Na právě ukončeném vojenském veletrhu IDET 2015 v Brně představily polské a slovenské firmy společný projekt nového kolového bojového vozidla pěchoty jménem Scipio. Toto kolové BVP bude útočit na pozice ve výzbroji Ozbrojených síl SR.

Scipio.aktuality Militaryboxu

                                                                    KBVP Scipio

                                                       (foto: Z. Novotný / CC BY-SA)

 

Scipio je vozidlo postavené na kolovém podvozku 8x8 trasportéru Rosomak, tedy polské licenční variantě finského obrněnce Patria AMV, který je navíc speciálně upraven pro dosažení lepších parametrů vztlaku, a tedy lepších plavebních schopností.

Významným slovenským dílem na vozidle Scipio je integrovaná bezosádková bojová věž EVPÚ Turra 30, která byla vyvinuta pro modernizaci starších sovětských bojových vozidel pěchoty řady BVP-1 / 2 společného slovensko-českého projektu BVP-M2 SKCZ Šakal. Tato moderní bojová věž může být osazena ruským rychlopalným kanónem 2A42 ráže 30 mm, nebo americkým ATK Mk 44 Bushmaster II stejné ráže. Doplňkovou výzbrojí může být 7,62mm ruský kulomet PKT nebo podobná zbraň "západní" provenience a dvě ruské protitankové řízené střely Konkurs nebo izraelské Spike.

Turra-30.Aktuality Militaryboxu

                                         věž Turra 30 ve variantě s kanónem Bushmaster II

                                                        (foto: Z. Novotný / CC BY-SA)

 

Kolové bojové vozidlo pěchoty Scipio má poměrně dobré předpoklady dostat se do výzbroje OSSR. Potřebnost podobných vozidel je na Slovensku značná, přičemž v poslední době navíc síly názory, že polské Rosomaky jsou v mnoha směrech nadřazeny konkurenčním Pandurům provozovaným mimo jiné i Armádou ČR. Militarybox, CC BY-SA

Scipio.Aktuality Militaryboxu

                                            KBVP Scipio s věží Turra 30 s kanónem 2A42

                                                      (foto: Z. Novotný / CC BY-SA)

 

Scipio.Aktuality Militaryboxu

                                                         prostor výsadku vozidla Scipio

                                                         (foto: Z. Novotný / CC BY-SA)

 

 

Diskusní téma: Scipio - kolové BVP pro slovenskou armádu

Datum: 22.05.2015

Vložil: sd

Titulek: Turra

Turra nevypadá vůbec zle. Čekal bych nezávislý pozorovací přístroj pro velitele, abych tuto věž označil za moderní, dále také možnost výběru mezi více druhy munice a popř. RWS na stropě věže s dalším kulometem.

Datum: 22.05.2015

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Turra

Turra 30 je moderní bojová věž, kterou je možno vybavit nezávislým pozorovacím přístrojem velitele podle přání zákazníka. Podobné to může být i s RWS, ale to není vůbec běžnou záležitostí. Uveďte nějaké příklady bojových vozidel pěchoty, které mají na věži ještě stanici RWS.

Datum: 23.05.2015

Vložil: sd

Titulek: Re: Re: Turra

No měl by to být standard. Dnešní trend ukazuje na slabost vozidel postřelovat výše postavené cíle, postřelovat multiple targets a účinnější výzbroj v městském prostředí. RWS ovládaná velitelem v kombinaci s nezávislým pozorovacím systémem je důležitý faktor, ale zase u kolové platformy, co nedávno plnila roli OT než BVP to asi tak důležité není. Přeci jen pásové BVP nabídne větší ochranu.
To se ale dostáváme do bodu, jestli kolové BVP je účinné, jestli by nemělo plnit roli jen OT s RWC.

Přeci Pokud střelec postřeluje hlavní zbraní i sekundární spřaženou zbraní, není od věci, když velitel pozoruje okolí v jiném směru než je natočená věž a může zahájit palbu v jiném směru.

Datum: 22.05.2015

Vložil: Pepe

Titulek: Scipio

Scipio = kolové bevko podle mého gusta. "Bratia Slováci" - přeji vám to.

Datum: 22.05.2015

Vložil: Alex

Titulek: Scipio

Pro Slovensko dobrá volba. AMV, a tím i Rosomak, Scipio je přece jenom svojí konstrukcí o malý krůček před Pandurem. Pandur je i pro samotnou společnost GD výběhová záležitost a kdyby nebylo úplatků, tak by si je nepořídila ani ČR. Proč koupit něco staršího, i když i to se dá vyšperkovat podle požadavků, když lze koupit něco novějšího za stejnou nebo i lepší cenu?

Datum: 22.05.2015

Vložil: sd

Titulek: PandurXRosomak

Tak co tedy, kdo je lepší? Pandur nebo Rosomak? Pro účastníky pozor, Rosomak není Patrika AMV.

Vyhledávání