internetový armádní magazín

Severní Korea má zájem o letouny Su-35S

09.01.2015 17:40

KLDR údajně touží po získání moderních ruských víceúčelových bojových letounů Suchoj Su-35S, nebo jiných moderních derivátů strojů Su-27. Její vojenské letectvo je zatím vyzbrojeno převážně zastaralými letouny řady MiG nebo Su ještě sovětského původu nebo letouny příbuznými vyrobenými v Číně. Toto letectvo se kvalitativně nemůže v žádném případě srovnávat s letectvem jihokorejským, které je zásobováno i technologicky vysoce vyspělými letouny americké provenience, jako jsou např. Boeing F-15K Slam Eagle.  

Podle jihokorejských zdrojů zástupci KLDR požádali Rusko o dodání letadel Su-35S během návštěvy Moskvy v listopadu minulého roku. Tyto moderní ruské stroje se staly předmětem severokorejského zájmu již v roce 2011, kdy o ně žádal ruské představitele sám velký severokorejský vůdce Kim Čong-il. O rok dříve byla o dodávky letounů Shenyan J-11B/BS (zdokonalená víceúčelová kopie ruských stíhacích Su-27SK/UBK) požádána Čína.

Žádosti KLDR o získání vysoce moderních bojových letounů zatím nebyly v Rusku ani Číně (vzhledem k uplatňování sankčního režimu) vyslyšeny a momentálně se nezdá, že by se na tomto stavu mělo bezprostředně něco změnit. Budoucnost však může, i díky americkému chování, které připomíná chování hada, který si požírá vlastní ocas, přinést určité změny postojů. Militarybox, CC BY-SA

                                                                   Su-35S

                                                        (foto: Doomych / PD)

 

Diskusní téma: Severní Korea má zájem o letouny Su-35S

Datum: 10.01.2015

Vložil: David

Titulek: Reálné?

Osobně o nákupu Su-35 S pochybuji. Severní Korea na ně prostě nemá finance. Vydává sice vysoké procento HDP zbrojení, ale vzhledem k velikosti a potřebám armády a na druhou stranu malý výkon ekonomiky je to prostě málo. Před několika lety neměla ani na mnohem levnější čínské F-7, kde by nyní vzala na mnohem dražší Su-35?
Přesto si myslím, že nějaké Su Severní Korea nakoupí, náhradu za své zastaralé letouny potřebuje už dávno. Ale tipoval bych to spíše na něco levnějšího, např. již olétané Su-27. A rozhodně to nebude v nijak velkých počtech. I já to odhaduji na 20-50 ks. Stačí si ostatně vzpomenout, jak to bylo s nákupem Mig-29 - a to tehdy ekonomika Severní Koreje byla v lepší kondici

Datum: 10.01.2015

Vložil: Zdeněk P.

Titulek: Re: Reálné?

A jak to bylo s MiGy-29?

Datum: 11.01.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Reálné?

Tak přezbrojování na MiGy-29 začalo již na konci osmdesátých let. Severokorejské letectvo se mělo přezbrojit právě na tento typ, podobně jako další státy tehdejšího sovětského bloku včetně Československa. Jenže realizovatelné to bylo jen díky rozsáhlé sovětské pomoci. Po zhroucení Sovětského svazu se ale s dodávkami přestalo - a to i přesto, že v Severní Koreji byly tyto letouny montovány. Na nákup dalších prostě severní korea neměla peníze. Později se podařilo sehnat již jen několik kusů. A tak místo původně docela velkorysých počtů má dnes jen cca 25 ks - a i nadále slouží takové vykopávky, jako je Mig-19/F-6.
Berte to jen jako takové krátké shrnutí. Mimochodem, podle mne by byl pro severokorejské letectvo lepší MiG-29 v nějaké nové verzi, příp.MiG-35

Datum: 10.01.2015

Vložil: Zdeněk P.

Titulek: Su

Pokud se bude situace vyvíjet stále stejným směrem jak se vyvíjí, tak se KLDR určitě nějakých modernějších bojových letadel dočká. Rusové dělali dost obstrukcí kvůli Su-35 pro Čínu, tak nevím jestli zrovna do této země "sůčka" dodají. Myslím si, že to budou spíše nějaké MiGy spolu s nějakýma čínskýma "chi-chi - cha-cha" - jednak kvůli nákladům, jednak kvůli náročnosti udržby atd.

Datum: 10.01.2015

Vložil: fh

Titulek: suxf35

No Sú 35s není příliš drahý stroj a v kooperaci s ruskou pomocí a případnými splátkami nebo výměnou za jiné suroviny by se to dalo utáhnout. Já bych podporoval všechny své spojence, když se NATO chová zle. Rusko se snaží zlepšit vztahy, ale postoj USA není směřován pro kompromis. Nejsem žádný rusofilec, ale to, jak se chova Eu,Nato,Usa a to co se děje na Ukrajině.Obyčejný lid chce změnu a Eu jim jako nabídlo pomoc, ale byla to jen záminka k pol. převratu a způsob jak uškodit Rusku a Ukrajině. Tento nečestný postoj Eu se mi nezamlouvá. Hlavně uškodit za malé nálady v duchu pomoci lidu v duchu demokracie.Je to hnus, k čemu se civilizované společnosti uchylují.

Datum: 10.01.2015

Vložil: Kuba

Titulek: Re: suxf35

málem sem se rozbrečel :-D for je to dobrej

Datum: 11.01.2015

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: suxf35

Ale no taaak! Jsi už velkej kluk! Nebo ne?;)

Datum: 10.01.2015

Vložil: Fh

Titulek: Suxf35

Pokud Jižní Korea nakoupí F35 není žádný důvod neprodat Severu Su35S.Navíc v době ochlazovaní vztahů s NATO. Japonsko posiluje,JK,.Proč nemůže Severní Korea . Viděl bych to minimálně na 100-180 kusů.

Datum: 10.01.2015

Vložil: Alexa123

Titulek: Re: Suxf35

A čím to zaplatia?

Datum: 10.01.2015

Vložil: marconi

Titulek: Re: Re: Suxf35

Bohatství státu a lidu není totéž, navíc záleží na dohodě politiků.Tudíž otázka je irelevantní.

Datum: 11.01.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Re: Suxf35

Bohatsví severokorejských občanů nechci posuzovat. Ale bohatství státu lze měřit HDP, resp. HNP. Od něj se odvozuje, kolik může dát stát na obranu. A přestože Severní Korea vydává vysoké procento HNP na zbrojení, její HNP je v absolutních částkách nízký, nemůže si tedy dovolit nějaké velkorysé nákupy v zahraničí

Datum: 10.01.2015

Vložil: Pepe

Titulek: Re: Suxf35

I v případě, že by se KLDR Su-35S dočkala, asi nepůjde o tak velký počet. 100 až 180 kusů je přece jenom porce hodná "poněkud" sinějšího státu. Viděl bych to na maximálně 30.

Záznamy: 1 - 12 ze 12

Vyhledávání