internetový armádní magazín

Slovensko koupí dva letouny Spartan

24.10.2014 13:45

Vláda Slovenské republiky před několika dny rozhodla o nákupu dvou vojenských transportních letounů typu C-27J Spartan pro letectvo Ozbrojených sil Slovenské republiky. Závazná smlouva s firmou Alenia Aermacchi by měla být podepsána pravděpobně v příštím týdnu.

Nákup letounů Spartan byl avizován představiteli slovenského ministerstva obrany již na dnech SIAF-2014. Zde tito představitelé potvrdili, že letoun C-27J Spartan italského výrobce Alenia Aermacchi se již v roce 2008 stal vítězem výběrového řízení na nové transportní stroje slovenského letectva, a že smlouva bude uzavřena v nejbližší době.

Cena dvou Spartanů pro Slovensko byla původně odhadována na 120 milionů EUR, jaká bude opravdu dojednána se uvidí po podpisu smlouvy. 

Letouny C-27J Spartan budou u slovenského letectva nahrazovat staré sovětské stroje Antonov An-24 a An-26. První nový letoun se dostane na Slovensko v roce 2016, druhý pak o rok později. Militarybox, CC BY-NC-SA

                                                                    C-27J Spartan
                                                       (foto: Ronnie Macdonald / CC BY)


 

Diskusní téma: Slovensko koupí dva letouny Spartan

Datum: 26.10.2014

Vložil: Mike

Titulek: To Jirka

A v cem jsou o tolik ty Spartany lepsi nez Casa?? Ano maj silnejsi motory, on neco vetsi nosnost, ale taky mnohem vetsi provozni naklady. Vzdycky je to o tom, co od te veci potrebuju, at je to auto nebo letadlo. I americani se Spartanu zbavujou, protoze naklady na provoz nejsou o moc mensi nez u Herculesu... to je co rict. Staci se podivat jak se Casa prodava ve sveta, tak nebudtme hloupi... asi to takovej srot ta Casa neni.

Datum: 26.10.2014

Vložil: saracen

Titulek: Re: To Jirka

Rozdiely sú asi minimálne, ale domnievam sa, že rozhodla veľkosť nákladového priestoru, myslím tým šírku a výšku z dôvodu prepravy vozidiel.

Datum: 27.10.2014

Vložil: Jan

Titulek: Re: Re: To Jirka

Spartan je taková střední cesta mezi C295M a KC390. Vejde se sice HMMWV, kdežto do CASY jen Land Rover, ale něco většího (Tatra, Pandur) se zase vejde až např. do KC290. CASA má delší trup, což může být výhodou při přepravě dlouhých nákladů. Jako nemalou nevýhodu Spartana bych viděl značně vyšší spotřebu paliva u C217J proti C295M (900kg/hod proti 570kg).

Datum: 24.10.2014

Vložil: juro78

Titulek: spartan

ja som osobne rad,aj ked c130j by boli vhodnejsie.

Datum: 25.10.2014

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: spartan

Buďte rádi za Spartany. České a slovenské letectvo mělo nejlépe pořídit stejné "transporťáky" - Spartany + KC-390. ČR však pořídila ty předražení nevojenské kobyle od CASY a Slovensko na KC-390 momentálně nemá. Prostě chybí vůle poslouchat vojáky co chtějí a chybí "prašule" co končí v kapsák některých zainteresovaných osob - no prostě "Kalouskov".

Datum: 27.10.2014

Vložil: Jan

Titulek: Re: Re: spartan

v kombinaci s větším transportním letadlem je výhodnější CASA než Spartan, protože má mj. téměř poloviční provozní náklady při srovnatelné přepravní kapacitě.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 PODPOŘTE MILITARYBOX