internetový armádní magazín

Složitá hra o Mistral

04.09.2014 10:50

Francouzský prezident F. Ollande po zasedání bezpečností rady 3. září 2014 nařídil vydání komuniké, ve kterém se mimo jiné uvádí, že současné plnění podmínek pro předání první výsadkové  lodě třídy Mistral do Ruska je "nedostatečné". Tímto komuniké bylo oznámeno, že předání plavidla ruskému námořnictvu bylo, jak uvádějí světové agentury - "pozastaveno".

 

Stanovisko Francie:

Zástupci francouzské vlády prezentující komuniké tisku bylo oznámeno, že konečné rozhodnutí ve věci plavidla bude učiněno v říjnu, a to na základě výsledků řady postupů. Současné "pozastavení" předání je pouze politickou pozicí francouzského prezidenta, a z právního hlediska se na předání, které je plánováno na 1. listopadu zatím nic nemění.

Rozhodnutí francouzského prezidenta F. Ollanda zatím "neschválit" předání nového plavidla ruskému námořnictvu je výsledkem velkého tlaku spojenců z NATO a především Spojených států, které dlouhodobě vyjadřují nelibost nad francouzsko-ruskými obchody s vojenským materiálem a kritizují postup Ruska ve věci Krymu a východu Ukrajiny.


Stanovisko Ruska:

Podle ruských představitelů, by Francie měla být vděčna Rusku, že se v krizové chvíli francouzského loďařského průmyslu, kdy prohrál souboj o několik významných zakázek, rozhodlo ke koupi lodí třídy Mistral. Francouzské lodě byly vzhledem k slibnému rozvoji vzájemných rusko-francouzských vztahů zvoleny bez výběrového řízení, i když existovaly i jiné, cenově výhodnější nabídky od španělských, korejských a nizozemských loďařů.
Ruské vojenské námořnictvo se při současném pohledu dokáže bez větších problémů obejít bez dvojice francouzských lodí, které zcela nezapadají do jeho doktríny, a navíc ke své efektivní činnosti potřebují podporu velké skupiny dalších plavidel. I v přídě změny doktríny, by akvizice dvou francouzských lodí problémy ruské flotily nevyřešila a představovala by pro ni spíše zvýšenou zátěž.
Nákup Mistralů byl pro Rusko obětí, která měla přinést určité výhody a zisky v jiných oblastech. Pro samotné ruské námořnictvo je program Mistralů zbytečně drahý a za vyčleněné prostředky si mohlo doma, nebo i v zahraničí pořídit větší počet rozhodně potřebnějších lodí nevyžadujících vytvoření zvláštní infrastruktury.
Pro Rusko je daleko výhodnější, když lodě nebudou vůbec dodány, než kdyby mělo k nějakým problémům (např. nedodání náhradních dílů) dojít později, třeba ve chvílích případného ostrého nasazení.
Francouzské odmítnutí předat lodě Rusku nenávratně poškodí francouzský loďařský průmysl a pověst Francie jako dodavatele vojenské techniky. Militarybox, CC BY-NC-SA  

                                                         Vladivostok - loď třídy Mistral

                                                          (foto: Quoique / CC BY-SA

 

 

Dřívější zpráva 2.9.2014 : Lodě Mistral pro Rusko zatím mimo sankce

 

Diskusní téma: Složitá hra o Mistral

Datum: 04.09.2014

Vložil: srajunek

Titulek: poseroutka

Olande- poseroutko ,šup šup šup pěkně naval prachy zpátky aj z pokutama.............

Vyhledávání

Array