internetový armádní magazín

Švédská armáda chce modernizovat bojová vozidla pěchoty

12.02.2014 10:55

Švédská armáda uvažuje o rozsáhlé modernizaci používaných bojových vozidel pěchoty CV9040. Za tímto účelem již byla zahájena jednání mezi agenturou FMV, která je pověřena řešením výzbrojních zakázek a švédským ministerstvem obrany. Současně byla zaslána žádost švédské vládě o schválení.

Modernizovaná vozidla by měla disponovat novými zaměřovači, novým systémem řízení palby a zdokonaleným pancéřováním. Životnost vozidel by měla být provedenou modernizací prodloužena minimálně do roku 2030.

Modernizace by se podle předběžných zpráv měla dotknout asi 365 vozidel z celkového počtu 509 švédskou armádou provozovaných a mohla by začít ještě v letošním roce. Celková cena modernizační akce se odhaduje na 1,6 až 2,2 miliardy SEK.

Firma Hägglunds, která v současnosti patří do koncernu BAE Systems dodávala vozidla CV9040 v několika výrobních sériích švédské armádě v letech 1994 až 2002. Asi 58 vozidel bylo v pozdějších letech různě účelově modernizováno pro účast švédských ozbrojených sil v zahraničních mísích v Libérii a Afghánistánu. Verze pro Afghánistán, asi ve čtyřicetikusové sérii je někdy označována jako CV9040C a vyznačuje se především zesíleným pancéřováním a zdokonaleným klimatizačním systémem. Militarybox, CC BY-NC-SA

                              švédské bojové vozidlo pěchoty CV9040C v Afghánistánu

                                                          (foto: USAF / PD)

 

 

Diskusní téma: Švédská armáda chce modernizovat bojová vozidla pěchoty

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání