internetový armádní magazín

Švédské letectvo by mělo pořídit více nových Gripenů

06.04.2014 13:50

Podle prohlášení švédského ministra obrany by švédské vojenské letectvo mělo pořídit více nových víceúčelových bojových letounů JAS-39 E/F Gripen než bylo původně plánováno. Toto prohlášení uvedl švédský ministr obrany v souvislosti s krizí na Ukrajině a údajnou zvýšenou aktivitou ruských leteckých sil v oblasti Baltského moře. Ruské letouny v poslední době zvýšily svoji aktivitu a opět podnikají více letů podél švédského pobřeží, stejně jako tomu bylo v minulosti a nutí tak švédské letectvo k reakcím.

Švédské letectvo by počet plánovaných nových Gripenů mělo zvýšit minimálně o 10 kusů, tedy na celkem 70 a posílit tak obranu Švédska. Militarybox, CC BY-NC-SA

                                                     švédské letouny JAS-39 C/D Gripen

                                                        (foto: Alan Wilson / CC BY-SA)

 

 

Diskusní téma: Švédské letectvo by mělo pořídit více nových Gripenů

Datum: 06.04.2014

Vložil: JVC

Titulek: Zbytečná histerie

Někomu se určitě hodí, že se pořídí více letadel. Zdůvodnit to Ukrajinou je však projevem zbytečné hysterie a "masáže" obyčejných lidí. Švédové se hrají na velké neutrály, ale jejich chování tomu často neodpovídá, nemohou se pak divit, že je Rusové "testují".

Datum: 06.04.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Zbytečná histerie

Tak nejsem si vědom nějakého testování. Ale faktem je, že oni Švédové mají s neutralitou rozporuplné zkušenosti - některé politické strany se třeba k neutralitě za druhé světové války staví negativně.
A ten vojensko-politický růst Ruska je zřejmý - a stejně tak i jeho ambice. Takže obava kvůli Ukrajině není žádnou hysterií. Je ostatně třeba také brát potaz vliv, zájmy a investice Švédska v pobaltských státech.
Nevím. Pokud nedaleký stát začne zbrojit - lze nad tím jen tak mávnout rukou?

Datum: 06.04.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: Zbytečná histerie

Tak Švédsko by samozřejmě nemělo samostatně proti Rusku sebemenší šanci i kdyby zbrojilo sebevíc. Tady to opravdu vidím spíš jako využití situace lobbistů ve prospěch komerčních zájmů... Nicméně 70 Gripenů není na Švédsko stále nijak moc velké číslo (i když je jasné,že budou souběžně používat i verze C/D)

Datum: 07.04.2014

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Re: Zbytečná histerie

Tak pokud vím, už před několika lety Švédsko se pustilo do poměrně rozsáhlé modernizace ozbrojených sil. A počítalo se i s navýšením výdajů na obranu. Ta současná situace to jen dále kumuluje.
A svým způsobem - ano, ony úvahy o nevýhodách neutrality ukazují, že Švédsko si čím dál více uvědomuje, že jeho šance proti Rusku by nebyly příliš valné

Datum: 07.04.2014

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Re: Re: Re: Zbytečná histerie

Na druhou stranu si nedokáži představit, že by někdo vojensky napadl Švédsko! To už bych dostal opravdu strach...

Vyhledávání